Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 12:40 Autor: PAP

Radni Kalwarii Zebrzydowskiej bronią dobrego imienia św. Jana Pawła II

Uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła przyjęła w czwartek jednogłośnie rada miejska Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej członkowie wyrazili zarazem „sprzeciw w związku z atakiem lewicowo-liberalnych mediów” na postać papieża.

Św. Jan Paweł II jest patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.


Rada miejska – jak głosi uchwała – „występuje w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II (…) i wyraża swój sprzeciw w związku z atakiem lewicowo-liberalnych mediów” na jego postać. „Samorząd (…) czuje się w obowiązku obrony patrona naszego miasta, sprzeciwiając się niezwykle krzywdzącym opiniom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, a dotyczącym jego osoby” – napisali.


Jak podkreślili, „wobec niezasadności zarzutów warto przypomnieć, iż zarówno proces beatyfikacyjny oraz kanonizacyjny bardzo dokładnie prześwietliły życie Jana Pawła II”. „Nie znaleziono żadnych informacji czy danych, które mogłyby stanowić podstawę dla obecnie stawianych niepotwierdzonych i nieprawdziwych zarzutów” – wskazali w uchwale.


Radni zaznaczyli, że papież „był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich, okazywał szczególną wrażliwość i troskę o każdego człowieka”. Wyrazili szacunek dla jego dzieła i wdzięczność za wkład w dzieje Polski, Europy i świata. W uznaniu zasług św. Jana Pawła II złożyli wyrazy wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II.


Radni przypomnieli zarazem o związkach papieża z Kalwarią Zebrzydowską i znajdującym się w niej sanktuarium. „Tutaj przybywał jako młody chłopiec, później jako ksiądz, biskup i kardynał, a w latach 1979 i 2002 jako następca św. Piotra na Stolicy Apostolskiej. (…) W 1979 roku podniósł kalwaryjskie sanktuarium do rangi bazyliki mniejszej prosząc mieszkańców i pielgrzymów (...), aby modlili się za niego za życia i po jego śmierci” – głosi uchwała.


Inicjatorem podjęcia uchwały był burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty.


Zdaniem rzecznika kalwaryjskiego magistratu Tomasza Balusia, samorząd kalwaryjski jako pierwszy w powiecie wadowickim i regionie podjął uchwałę w obronie Jana Pawła II.


Uchwała jest reakcją między innymi na reportaż „Franciszkańska 3”, który wyemitowała stacja TVN24. Podano w nim, że Jan Paweł II miał wiedzieć o przypadkach pedofilii wśród księży. W filmie opisane zostały przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.


Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. Została założona na początku XVII w. W miasteczku mieszka 4,5 tys. osób., a w całej gminie 20 tys. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ mhr/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:10 Szef MSZ o wyborze Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ: ogromny sukces Polski Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Polska nie dopuści do tego, aby przemytnicy ludzi dyktowali warunki UE Polska, tak długo, jak będzie rząd PiS, nie dopuści do tego, aby to przemytnicy ludzi dyktowali warunki Unii Europejskiej. Opowiadamy się za uszczelnieniem… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Republika Czeska zażądała od UE, możliwości pozyskania ropy Republika Czeska zażądała od Unii Europejskiej, w tym także od Polski, od Orlenu, możliwości pozyskania ropy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: odpowiemy KE na wątpliwości dot. ustawy o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich Odpowiemy Komisji Europejskiej na wątpliwości związane z ustawą o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Lubuskie/ Na wysokości Świebodzina zablokowany ruch na S3 w kierunku Zielonej Góry Po wypadku ciężarówki na wysokości Świebodzina (Lubuskie) został zablokowanych ruch w kierunku Zielonej Góry na trasie ekspresowej S3. W zdarzeniu nie było… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Minister Rzeczkowska: nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają nagrodę w wysokości 1 125 zł Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Ukraina/ Regionalne władze: obwód kijowski gotów przyjąć ponad 3 tys. powodzian z Chersońszczyzny Dramat obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, dotkniętego powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, to nasza wspólna… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Minister Rzeczkowska: wydatki budżetu rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (krótka5) Wydatki budżetu w 2023 r. rosną o 20,8 mld zł, a jeśli chodzi o deficyt, jest to wzrost o 24 mld zł - poinformowała w piątek na konferencji minister finansów… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Rosja powinna ponieść bardzo daleko idące konsekwencje dyplomatyczne, nie za upadek rakiety, tylko za straszne… Rosja powinna ponieść bardzo daleko idące konsekwencje dyplomatyczne, nie za upadek rakiety, tylko za straszne zbrodnie, które popełnia na Ukrainie - powiedział… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 W lipcu podwyżki w służbie zdrowia. MZ zapewnia, że pieniędzy wystarczy (MediaRoom) Ministerstwo Zdrowia wybrało najhojniejszy wariant finasowania lipcowych podwyżek w służbie zdrowia, który ma objąć pracowników na etatach i zatrudnionych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »