Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 18:10 Autor: PAP

KO: program Mieszkanie Plus to wydmuszka i fuszerka

Program Mieszkanie Plus to fuszerka, 15 tysięcy wybudowanych w ramach programu mieszkań to 15 tysięcy problemów dla ich mieszkańców, bo czynsze sięgają 3 tys. zł, a mieszkańcy nie mogą się wycofać - mówili na środowej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie Aleksander Miszalski, Michał Krawczyk, Konrad Frysztak i Krzysztof Truskolaski poinformowali na konferencji prasowej, że ili kontrolę w Polskim Funduszu Rozwoju na temat realizacji programu Mieszkanie Plus, choć, jak dodali, na razie nie uzyskali odpowiedzi na zgłaszane wątpliwości.


Miszalski przypomniał, że program miał być przeznaczony głównie dla młodych ludzi, którzy nie zawsze mają zdolność kredytową. "Tymczasem program ten stał się dla tych rodzin gehenną" - ocenił. "Z wielu miast płyną do nas sygnały, że program jest wydmuszką i fuszerką" - dodał.


Poseł powiedział, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że czynsze w mieszkaniach, w ramach programu, będą na poziomie 1000 zł. "Tymczasem w Krakowie za mieszkanie 65 m płaci się czynszu 3600 zł, a 40 m 2500 zł, bez żadnej wpłaty na dojście do własności" - mówił. Ponadto, dodał, administracja waloryzuje kaucje i każe "wpłacać kaucje już raz wpłaconą".


"Największym niewypałem jest jakość wykonania. W Krakowie to jest istna fuszerka, do tej pory nie zostały odebrane garaże, które zalewa woda" - powiedział Miszalski. Dodał, że na ścianach jest grzyb, nie ma kluczy do mieszkań, tylko są kody i przy braku prądu nie można się dostać. "Polski Fundusz Rozwoju non stop zmienia zasady, a mieszkańcy nie mogą się z tego wycofać, bo by musieli zapłacić 12-krotność czynszu" - powiedział Miszalski.


Dodał, że "cztery lata temu minister Artur Soboń wbijał pierwszą łopatę pod budowę pierwszych 108 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus i mówił, że to będzie dla mieszkańców spełnienie marzeń". "Ale zapomniał dodać, że to będzie spełnienie najdroższych marzeń w życiu" - powiedział poseł KO. Według niego, użytkownicy takich mieszkań w Świdniku "muszą płacić 2700 zł opłat za 50-metrowe mieszkania, w przypadku 60-metrowego mieszkania to 3 tys. złotych".


Poseł Krawczyk dodał, że dla rodzin, z którymi spotkał się w ubiegłym tygodniu "to jest rujnujące". Nie jest też realizowana, jak mówił, obiecywana koncepcja "dojścia do własności", a mieszkańcy nie są w stanie od nikogo wyegzekwować interwencji, gdy coś nie działa.


"Program Mieszkanie Plus miał być dla osób mniej zarabiających, a stał się programem +Mieszkanie z kartonu+, który powoduje ludzkie dramaty" - powiedział Krawczyk.


Poseł Frysztak stwierdził, że "rząd PiS obiecywał w ramach tego programu 100 tys. mieszkań, tych mieszkań wybudowano 15 tysięcy i tym samym spowodowano 15 tysięcy problemów mieszkających tam rodzin". "Dziś to mieszkania, w których najemców nie stać na mieszkanie" - dodał.


Jego zdaniem "dziś nie jest możliwe, że państwo nie weźmie za to odpowiedzialności". "Tym ludziom trzeba ulżyć" - powiedział Frysztak. "Ludzie, którzy uwierzyli rządowi PiS zostali oszukani. Oni mieli płacić bardzo mały czynsz, a płacą horrendalne pieniądze za to, żeby mieszkać w nie swoim mieszkaniu" - dodał Krzysztof Truskolaski.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w grudniu ub. roku w Zielonej Górze, że nie wszystko się udało co PiS obiecywał i jako przykład wskazał budownictwo mieszkaniowe. Przypomniał, że w ramach programu Mieszkanie plus powstało lub powstaje łącznie 40 tys. mieszkań.


"Musimy przystąpić do tego jeszcze raz, przełamać opór deweloperów, którzy mają wysokie marże i ich bronią, nie chcą, aby mieszkania były dostępne dla ludzi o średnich dochodach, a taki był nasz cel. To się okazało niewykonalne w trakcie tej wojny politycznej, jaką nam wytoczona, ale po trzecim zwycięstwie to będzie wykonalne" – stwierdził lider PiS. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mok/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 10:30 Fularczyk-Kozłowska: starty Rosjan i Białorusinów będą policzkiem dla całego świata Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska decyzję MKOl o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych uważa… » więcej 2023-03-30, godz. 10:30 Adamczyk: korytarze komunikacyjne układzie północ-południe tematem Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy Korytarze komunikacyjne w układzie północ-południe, łączące centrum Europy z Ukrainą będą tematem rozmów drugiego dnia Dialogu Wysokiego Szczebla dla… » więcej 2023-03-30, godz. 10:30 Liga NHL - ważna wygrana hokeistów Wild na lodowisku mistrzów Hokeiści Minnesota Wild pokonali na wyjeździe broniących Pucharu Stanleya Colorado Avalanche 4:2 i umocnili się na prowadzeniu w Dywizji Centralnej ligi NHL… » więcej 2023-03-30, godz. 10:30 Liga NBA - Spurs bez Sochana przegrali z Jazz, Kings po 16 latach w play off Koszykarze San Antonio Spurs, bez Jeremy'ego Sochana w składzie, przegrali u siebie z Utah Jazz 117:128 w środowym meczu ligi NBA. Po zwycięstwie w Portland… » więcej 2023-03-30, godz. 10:30 Chiny/ Premier Singapuru: starcie między USA a Chinami miałoby bolesne konsekwencje dla świata Stan relacji pomiędzy USA a Chinami jest niepokojący, a jakiekolwiek starcie między tymi mocarstwami miałoby bolesne konsekwencje dla świata - przestrzegł… » więcej 2023-03-30, godz. 10:30 Senat upamiętnił Szare Szeregi w 80. rocznicę Akcji pod Arsenałem Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Szarych Szeregów dla losów Polski i II wojny światowej, oddaje hołd wszystkim ich członkom… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Szef MON: rozpoczęliśmy przygotowania do defilady w Warszawie 15 sierpnia Rozpoczęliśmy przygotowania do Święta Wojska Polskiego; 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się defilada - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Senat wznowił obrady W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady; zajmie się między innymi ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która zakłada m.in… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Watykan/ Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego na mszy przy grobie św. Jana Pawła II Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego wzięli udział w czwartek w mszy przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Wśród obecnych byli ambasadorowie… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Rosja/ Media: Korespondent "Wall Street Journal" zatrzymany w Jekaterynburgu Korespondent amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal' Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała w czwartek agencja Reutera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »