Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 17:30 Autor: PAP

Lewis Capaldi testuje prototyp urządzenia, które tłumi objawy zespołu Tourette’a

Opracowane na Uniwersytecie w Nottingham nazwie Neupulse przypomina zegarek albo noszony na nadgarstku krokomierz. Emituje słaby prąd, który oddziałuje na nerwy i powoduje tłumienie tików. Jego skuteczność testuje piosenkarz Lewis Capaldi, u którego jesienią stwierdzono zespół Tourette’a.

Zasada działanie Neopulse jest prosta. Emitowane przez to urządzenie słabe dawki prądu elektrycznego łagodnie stymulują nerwy w nadgarstku, co wpływa na struktury mózgowe odpowiedzialne za wywoływanie tików. Neopulse jest sparowane z aplikacją na smartfony, która pomaga użytkownikowi monitorować objawy i rozpoznać czynniki, które łagodzą lub wyzwalają tiki. Pierwsze próby z udziałem Lewisa Capaldiego wypadły pomyślnie. Jak podaje “Mail Online”, piosenkarz stwierdził, że nowe urządzenie faktycznie tłumi tiki głowy i ramion.


Capaldi pokłada w Neopulse ogromne nadzieje. We wrześniu zeszłego roku 26-letni wokalista przyznał, że przyjmuje zastrzyki z botoksu, aby kontrolować tiki. Nowe urządzenie może więc zmienić jego życie. Muzyk stwierdził, że jak tylko zostało aktywowane, poczuł spokój. Zadowolony z testów jest też profesor Stephen Jackson, który kieruje badaniami nad Neopulse. Jego zdaniem efekty działania urządzenia u muzyka są spektakularne. "Lewis stwierdził, że stymulacja sprawiła, że poczuł się spokojniejszy, a urządzenie wyraźnie stłumiło tiki głowy i ramion, które mogą być dla niego dość bolesne" – powiedział w rozmowie z “Mail Online” naukowiec.


Neupulse jest jeszcze w fazie prototypu, jego testy kliniczne rozpoczęły się w 2022 roku. Twórcy urządzenia twierdzą, że zmniejszyło ono częstotliwość tików u 75 proc. uczestników badań klinicznych. "Choć Neupulse jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, wstępne wyniki badań klinicznych prowadzone na podwójnie ślepej próbie w całej Wielkiej Brytanii są niezwykle zachęcające. Urządzenie to może radykalnie poprawić jakość życia osób z zespołem Tourette'a, które często napotykają trudności z radzeniem sobie z tikami, poprzez zapewnienie im zwiększonej nad nimi kontroli" - - stwierdził prof. Jackson.


U Lewisa Capaldiego zespół Tourette’a zdiagnozowano we wrześniu. "Mówię o tym głośno, ponieważ nie chcę, by ludzie myśleli, że biorę kokainę czy coś w tym rodzaju. Moje ramię drga, gdy jestem podekscytowany, szczęśliwy, zdenerwowany lub zestresowany. To przypadłość, z którą da się żyć. Nie jest tak straszne, jak wygląda" – wyjawił wtedy szkocki muzyk. O swojej przypadłości opowiedział podczas live’u na Instagramie, tłumacząc, że czasami tiki bywają nieprzyjemne, a nawet bolesne.


Zespół Tourette'a to zaburzenie neurologiczne, które powoduje nazywane tikami mimowolne wykonywanie ruchów, np. potrząsanie głową, lub wydawanie dźwięków, nawet przekleństw. Zwykle pojawia się już w dzieciństwie. Przyczyna zespołu Tourette'a nie jest jeszcze poznana, ale uważa się, że ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem jąder podstawnych - części mózgu, która bierze udział m.in. w regulowaniu ruchów ciała. Na razie nie ma na to leku. Dostępne terapie polegają na kontrolowaniu objawów. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 14:10 Lewica domaga się wyjaśnień premiera, kiedy do Polski trafią pieniądze z KPO Pieniędzy z Unii Europejskiej nie ma, a Polacy biedują; kiedy do Polski trafią pieniądze z funduszy europejskich - pytali w poniedziałek premiera Mateusza… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Somalia/ 43 tysiące osób zmarło w 2022 z głodu, połowa z nich to dzieci 43 tysiące mieszkańców Somalii zmarło w ubiegłym roku z powodu wywołanego suszą głodu. Połowa z nich to dzieci - głosi opublikowany w poniedziałek wspólny… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Müller: szczegóły dot. świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami przedstawimy w najbliższym czasie Pracujemy nad świadczeniem wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami i to rozwiązanie będziemy przedstawiać w najbliższym czasie szczegółowo - zapowiedział… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Rzecznik rządu o sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym: nie było żadnego zagrożenia w ruchu pasażerskim W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o paraliż kolejowy do którego doszło w ubiegłym tygodniu i sytuacje, gdy pociągi wjechały na złe tory… » więcej 2023-03-20, godz. 14:00 Francja/ AFP: w południowo-wschodniej części kraju połowa stacji benzynowych nie ma paliwa Połowa stacji benzynowych w departamencie Delta Rodanu (w południowo-wschodniej części kraju) została w poniedziałek dotknięta brakami paliwa - poinformowała… » więcej 2023-03-20, godz. 14:00 Łódź/ Prof. Gliński: pamięć o losie, jaki Niemcy zgotowali Polakom w czasie wojny, jest naszym obowiązkiem Pamięć o losie, jaki Niemcy zgotowali Polakom w czasie II wojny światowej, jest naszym obowiązkiem - podkreślił wicepremier, minister kultury prof. Piotr… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 Müller o deklaracji Niemiec ws. ewentualnego zatrzymania Putina: trudniej wypełnić deklarację o szybkim dostarczeniu… Łatwo wygłaszać deklarację, że prezydent Rosji Władimir Putin zostanie zatrzymany, jeśli pojawi się w Niemczech; dużo trudniej jest wypełniać deklarację… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 P.Müller: Donald Tusk i PO uciekają od tematu reparacji; klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślna PO i jej lider Donald Tusk uciekają od tematu reparacji; uważam, że klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślna, bo to jest bardzo ważne wspólne… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 Ukraina/ MSZ: liczymy, że Chiny wywrą wpływ na Moskwę, by zmusić ją do przerwania wojny Ukraina ma nadzieję, że Chiny użyją wpływu, jaki mają na Moskwę, by zmusić ją do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie - oświadczył w poniedziałek… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 Organizatorzy oscaraowej gali znów pod ostrzałem. Tym razem krytykują ich tancerze z Azji Przed tygodniem indyjskie kino święciło jeden z największych sukcesów w swojej historii. Piosenka „Naatu Naatu” z filmu „RRR” została nagrodzona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »