Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:30 Autor: PAP

Posiedzenie sejmowej komisji w sprawie eksplozji granatnika w KGP przełożone na 21 lutego

Zaplanowane na 7 lutego zamknięte posiedzenie sejmowej komisji w sprawie eksplozji granatnika w Komendzie Głównej Policji zostało przełożone na 21 lutego - poinformował PAP przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (AiSW) Wiesław Szczepański.

Komisja AiSW sprawą wybuchu jednego z granatników, które podczas wizyty na Ukrainie Komendant Główny Policji dostał od szefów tamtejszych służb, miała zająć się w styczniu. Posiedzenie zostało jednak odroczone na wniosek posłów opozycji, którzy uzasadniali go nieobecnością m.in. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa KGP generalnego inspektora Jarosława Szymczyka.


Kolejne posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na wtorek 7 lutego. Jak informował przed tym posiedzeniem szef komisji AiSW imienne zaproszenia na obrady zostały wysłane do ministra SWiA Mariusza Kamińskiego, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, a także do szefów służb - gen. Jarosława Szymczyka oraz komendanta głównego SG gen. dyw. Tomasza Pragi. Ale i to posiedzenie zostało odwołane.


"W piątek w godzinach popołudniowych otrzymałem pismo od wiceministra SWiA Macieja Wąsika w imieniu ministra Mariusza Kamińskiego, z prośbą o przełożenie posiedzenia na 20 lub 21 lutego z deklaracją, że pan minister Kamiński osobiście przyjdzie na utajnione posiedzenie i przedstawi wszystkie informacje" - powiedział PAP szef Komisji AiSW Wiesław Szczepański.


"Rozumiem, że jak będzie pan minister, to będą z nim wszystkie osoby, na których nam zależy w związku z tym podjąłem decyzję o odwołaniu posiedzenia w dniu jutrzejszym. To posiedzenie zostanie zwołane na 21 lutego na godz. 14" - poinformował Szczepański.


Do eksplozji granatnika doszło 14 grudnia ub. roku na zapleczu gabinetu komendanta. Gen. Szymczyk, tłumacząc w mediach okoliczności, w jakich dostał takie prezenty od szefów ukraińskich służb, wskazywał, że na spotkaniu z szefem Narodowej Policji Ukrainy Ihorem Kłymenką otrzymał tubę po granatniku przerobioną na głośnik, z którego puszczano muzykę. Podobną tubę otrzymał od Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. Dmytra Bondara i był zapewniany, że to także element zużytej broni. Po eksplozji Bondar został zawieszony.


W sprawie toczą się śledztwa i w Polsce, i na Ukrainie. Szef MSWiA informował, że wyklucza dymisję komendanta w związku z tym incydentem. Pod koniec grudnia ub.r. Kamiński spotkał się z ówczesnym szefem MSW Ukrainy Denysem Monastyrskim, tragicznie zmarłym w katastrofie śmigłowca z 18 stycznia. "Strona ukraińska po raz kolejny wyraża ubolewanie z powodu nieumyślnej pomyłki, która doprowadziła do incydentu w Komendzie Głównej Policji" - głosił wspólny komunikat ministrów spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy, który uzgodnili podczas spotkania.(PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ jann/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 11:30 ARiMR przyjmuje wnioski dot. ochrony wód do 3 kwietnia Jeszcze do 3 kwietnia br. można złożyć wniosek o wsparcie na 'Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego' - przypomina… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji Od 1999 r. z inicjatywy UNESCO 21 marca jest obchodzony Światowy Dzień Poezji. 'Kiedyś po dobrą poezję szło się do księgarni, dziś - do paczkomatu. Współczesna… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 Sikorski po wyroku w procesie, w którym pozwał go Kaczyński: oczywiście się odwołam Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia Większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymała już zwaloryzowane świadczenia - poinformowała we wtorek PAP prezes ZUS prof. Gertruda… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Radom/ Zarzuty dla kierowcy, który spowodował wypadek, w którym zginęła b. posłanka Lucyna Wiśniewska 59-letni mężczyzna usłyszał zarzuty związane ze spowodowaniem wypadku drogowego, w którym zginęła b. posłanka i szefowa radomskiego sanepidu Lucyna Wiśniewska… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 J. Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko R. Sikorskiemu ws. ochrony dóbr osobistych (opis) Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Budowana przez Energę-Operatora stacja pozwoli zwiększyć moc dla Brzeskiej Strefy Gospodarczej Na połowę roku Energa-Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, planuje ukończyć budowy głównego punktu zasilania (GPZ) w miejscowości Machnacz… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Reżyserzy filmu „Wszystko wszędzie naraz” pracowali przy serialu z uniwersum „Gwiezdnych wojen” Nieco ponad tydzień temu Daniel Kwan i Daniel Scheinert odebrali Oscary za najlepszą reżyserię, scenariusz i film, którymi nagrodzono ich za „Wszystko wszędzie… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Warmińsko-mazurskie/ Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków w regionie Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Łącznie otrzymają oni blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 W Hongkongu odwołano pokaz horroru o Kubusiu Puchatku, którego w memach porównywano do Xi Jinpinga Pokaz horroru „Kubuś Puchatek: Krew i Miód” w Hongkongu został odwołany; jako przyczynę podano kwestie techniczne - poinformowała we wtorek agencja Reutera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »