Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 20:00 Autor: PAP

Białystok/ Uczczono pamięć Żydów w 80. rocznicę początku likwidacji getta

W niedzielę w 80. rocznicę początku likwidacji białostockiego getta, uczczono pamięć żydowskich ofiar. Przy Pomniku Bohaterów Getta zapalono osiemdziesiąt zniczy. Jak podkreślały władze Białegostoku, pamięć o tej zbrodni jest bardzo ważna dzisiaj.

5 lutego 1943 roku wcześnie rano rozpoczęto wyłapywanie osób wytypowanych do wywózki do obozu zagłady w Treblince. Przyjmuje się tę datę za początek likwidacji getta w mieście. Dokładnych danych nie ma, ale historycy przyjmują, iż w ciągu ośmiu dni hitlerowcy wywieźli wtedy ok. 10-12 tys. osób, 1 tys. Żydów zamordowali na miejscu.


W niedzielnych uroczystościach, które odbyły się przy pomniku upamiętniającym bohaterów getta, wzięli udział przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentarzyści, duchowni, przedstawiciele gminy żydowskiej, instytucji kultury, a także mieszkańcy.


Przy pomniku ustawiono osiemdziesiąt zniczy na pamiątkę 80. rocznicy początku likwidacji getta. Przy każdym z nich umieszczono kartkę z imieniem i nazwiskiem żydowskich mieszkańców. Znicze zapalono też na pobliskim fragmencie muru getta, który zachował się do dzisiaj.


"Pamięć o tej zbrodni jest nam dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek dotąd. Nie sposób mówić dziś o wojnie, o masowych mordach, zniszczeniach i ludzkim cierpieniu nie myśląc jednocześnie o toczącej się od roku tuż obok nas wojnie" - mówił podczas uroczystości zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński nawiązując do toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie.


Podkreślił, że kolejny raz "w imię obłędnej ideologii" giną ludzie. "Znów dowiadujemy się o masowych grobach, czystkach etnicznych, zbiorowych deportacjach. Obserwując to, łatwo zwątpić ostatecznie, że człowiek zdolny jest do wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków z przeszłości" - zaznaczył Tuchliński.


Jak zauważył, najważniejszą lekcją daną przez historię jest to, że "zło może rozwijać się wyłącznie dzięki naszej obojętności". "Wyłącznie dzięki temu mógł rozwijać się kiedyś hitleryzm, dziś zaś może zbierać swoje żniwo rosyjska ideologia stanowiąca zbrodniczy konglomerat rosyjskiego imperializmu ze stalinowskim pragnieniem zdominowania świata" - podkreślił wiceprezydent.


"Wierzę, że będziemy potrafili wyciągnąć wnioski z tych gorzkich refleksji. Pochylając głowy w hołdzie mieszkańcom białostockiego getta pamiętajmy zatem, że także dziś musimy głośno wyrażać sprzeciw wobec zła" - dodał.


Główne uroczystości poprzedził symboliczny przemarsz ulicami Białegostoku. Kilkadziesiąt osób przeszło w ciszy od miejsca, gdzie stała niegdyś jedna z bram getta, przez jego teren, aż do pomnika. Wieczorem tego dnia odbyło się także czytanie fragmentów "Pamiętnika" Dawida Szpiro, w którym m.in. opisuje życie w białostockim getcie.


Jak przypomniano podczas uroczystości, białostockie getto zostało utworzone w lipcu 1941 roku, w niespełna miesiąc po zajęciu miasta przez wojska hitlerowskie. "Na stosunkowo niewielkim obszarze stłoczono ok. 50 tys. Żydów, znaczącą część z nich zmuszono do katorżniczej pracy na rzecz niemieckiego przemysłu wojennego" - mówił dyrektor departamentu prezydenta Białegostoku Jacek Brzozowski. I - jak dodał - mimo nadziei, że dzięki efektywnej pracy, ocaleją, w styczniu 1943 roku podjęto decyzję o likwidacji getta.


Przypomniał, że akcja likwidacyjna rozpoczęła się 5 lutego 1943 roku; początkowo zamierzano wywieźć do obozu w Treblince blisko 18 tys. osób. "Szacuje się, że ostatecznie podczas tej akcji trwającej do 12 lutego wywieziono ok. 10 tys. osób, a ok. 900 Niemcy zastrzelili" - mówił Brzozowski.


Wspominał też Żydów, którzy sprzeciwiali się tej akcji. Wymienił m.in. Icchoka Malmeda, który 8 lutego 1943 roku podczas wysiedlania mieszkańców jednej z ulic oblał kwasem solnym niemieckiego żołnierza, a ten zastrzelił drugiego. Za ten czyn Malmed został powieszony.


Kolejna akcja likwidacyjna miała miejsce w sierpniu 1943 roku, która zapoczątkowała powstanie w getcie (16-25 sierpnia 1943 roku). Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.


Przed wojną w Białymstoku było około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ par/


Kraj i świat

2024-05-09, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Kuzera: w Białymstoku musimy walczyć o trzy punkty Zagrożona spadkiem z ekstraklasy piłkarskiej Korona zmierzy się w sobotę na wyjeździe z liderem Jagiellonią. Faworyta nietrudno wskazać, ale kielczanie… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 Pomorskie/ ZUS: od początku roku 590 przypadków nieprawidłowych zwolnień lekarskich Od początku roku pomorskie oddziały ZUS podczas kontroli zwolnień lekarskich stwierdziły nieprawidłowości w prawie 590 przypadkach. Kwota zakwestionowanych… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 NFZ: do programu związanego z tzw. pigułką dzień po zgłosiło się ok. 150 aptek NFZ od 1 maja otrzymał ok. 150 wniosków od aptek, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie dotyczącym sprzedaży tzw. pigułki dzień po. Prezes… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 MRiRW: minister Siekierski "obserwuje sytuację" w Sejmie (krótka 2) Minister rolnictwa Czesław Siekierski 'obserwuje sytuację' w Sejmie - poinformował w czwartek PAP resort rolnictwa. W Sejmie od godziny trwa okupacja rolników… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 Kołodziejczak: rolnicy okupujący Sejm to rzeczywiście orka, ale na wizerunku rolników (krótka 3) Rolnicy okupujący Sejm to rzeczywiście orka, ale na wizerunku polskich rolników. Jeśli chcą rozmawiać, to zapraszam to resortu rolnictwa, Sejm nie jest do… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 Pomorskie/ Po wypadku ruch wahadłowy na dk 20 w Miszewie; dwie osoby ranne Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu czterech samochodów osobowych na drodze krajowej nr 20 między Chwaszczynem i Żukowem (Pomorskie). Na trasie wprowadzono… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 Piłkarska LM - Tchouameni z Realu Madryt kontuzjowany Piłkarz Realu Madryt i reprezentacji Francji Aurelien Tchouameni cierpi na zmęczeniowe złamanie kości lewej stopy - poinformował hiszpański klub. Pomocnik… » więcej 2024-05-09, godz. 15:30 Rosja/ Niezależne media: tylko 61 sztuk sprzętu wojskowego na tzw. Paradzie Zwycięstwa w Moskwie Podczas tegorocznej tzw. Parady Zwycięstwa w Moskwie, upamiętniającej 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, pokazano tylko 61 sztuk sprzętu wojskowego… » więcej 2024-05-09, godz. 15:20 Rosja/ Media: inspekcja podatkowa chciała windykować dług Nawalnego Inspekcja podatkowa w Moskwie zażądała windykacji długu zmarłego w łagrze rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, ale sąd postanowił nie rozpatrywać… » więcej 2024-05-09, godz. 15:20 American Heart of Poland na EKG ogłasza sfinalizowanie kolejnej inwestycji w Polsce (MediaRoom) Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/american-heart-poland-na-ekg-oglasza-sfinalizowanie-kolejnej-inwestycji-w Grupa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »