Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 22:00 Autor: PAP

Anna Landau-Czajka uhonorowana Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

Socjolog i historyk, profesor Instytutu Historii PAN Anna Landau-Czajka została w czwartek w stołecznym Żydowskim Instytucie Historycznym uhonorowana Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Wyróżnienie trafia do autorów publikacji dotyczących roli i wkładu Żydów w polską kulturę.

"Nagroda imienia Jana Karskiego i Poli Nireńskiej jest wręczana w tym roku po raz 30. To szczególne wyróżnienie ufundowane przez kuriera wojennego rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie Jana Karskiego dla uczczenia pamięci jego żony Poli Nireńskiej, wybitnej artystki, Żydówki, która przeżyła II wojnę światową" - powiedziała dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk.


Nagrodę dla autorek i autorów prac poświęconych stosunkom polsko-żydowskim oraz dokumentujących wkład Żydów w kulturę polską od 1993 r. - jak wskazała - przyznają wspólnie Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i YIVO Institute For Jewish Research w Nowym Jorku. "Dotychczas tę nagrodę otrzymali m.in. prof. Ewa Geller, dr hab. Joanna Lisek, prof. Daniel Grinberg, Hanna Krall, Jan Doktór. To grono jest teraz w tak znakomity sposób poszerzane przez prof. Annę Landau-Czajkę" - podkreśliła.


Jak dodała, organizatorzy otrzymali także list od sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, który - jak mówiła - także złożył laureatce nagrody serdeczne gratulacje.


Jak zaznaczyła w laudacji prof. Joanna Nalewajko-Kulikov, laureatka napisała sześć monografii, z których "każda weszła do obiegu naukowego stając się koniecznym punktem odniesienia dla następnych badaczy". "Jest także jedną z niewielu znanych mi osób, która stale martwi się, że pracuje za mało i że powinna wreszcie napisać jakąś nową książkę. Tego, jak pracować, nawet gdy martwimy się bezustannie o przyszłość, powinniśmy się wszyscy uczyć od Anny Landau-Czajki" - mówiła.


Laureatka, dziękując za przyznanie nagrody, wspominała okres, kiedy wiele lat temu zaczęła dorabiać w szkole jako nauczycielka historii. "Kiedy przeczytałam program i zaczęłam mówić moim uczniom o Zagładzie zrozumiałam, że tak o Zagładzie uczyć się nie da. Młodzi ludzie byli kompletnie nieświadomi, że w Polsce żyli jacyś Żydzi. Może znali sam fakt, ale nie czuli absolutnie żadnego związku z żydowską mniejszością. To byli ludzie niewidzialni, których nie było, potem zostali wymordowani i sytuacja wróciła do punktu wyjścia - nadal ich nie było. Trudno w tej sytuacji odczuwać jakąkolwiek stratę, empatię. Dlatego też postanowiłam, że będę pisać o żywych Żydach, o tej społeczności, która istniała i która była na tej ziemi, tak jakby Zagłada nie miała nastąpić" - podkreśliła.


Prof. Anna Landau-Czajka to socjolog i historyk, profesor Instytutu Historii PAN. Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią kobiet i historią społeczną XX w. Jest autorką książek "W jednym stali domu. Koncepcje rozwiązania kwestii żydowskiej w publicystyce polskiej lat 1933–1939", "Co Alicja odkrywa po własnej stronie lustra. Życie codzienne, społeczeństwo, władza w podręcznikach dla dzieci najmłodszych 1785-2000", "Syn będzie Lech... Asymilacja Żydów w Polsce międzywojennej", "Polska to nie oni: Polska i Polacy w polskojęzycznej prasie żydowskiej II Rzeczypospolitej", "Wielki +Mały Przegląd+. Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczypospolitej w oczach korespondentów +Małego Przeglądu+". Związana była m.in. z Wyższą Szkołą Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, Instytutem Socjologii Uczelni Warszawskiej, Katedrą Socjologii Wydziału Nauk Społecznych SGGW oraz ŻIH.


W skład Komitetu Nagrody weszli: Monika Krawczyk (dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma), Jonathan Brent (dyrektor YIVO Institute for Jewish Research), prof. dr hab. Ewa Geller, prof. dr hab. Tadeusz Epsztein i prof. dr hab. Andrzej Żbikowski. (PAP)


autorka: Anna Kondek


akn/ aszw/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 07:10 Warszawa/ Czeszka śmiertelnie potrąciła pieszego na pasach; oślepiło ją słońce Oślepiona przez zachodzące słońce 47-letnia obywatelka Czech śmiertelnie potrąciła w czerwcu ub.r. mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych… » więcej 2024-04-27, godz. 07:10 Lubelskie/ Poszukiwacz znalazł w lesie ołowianą bullę papieską z XVIII w. Ołowianą bullę pochodzącą z okresu pontyfikatu papieża Benedykta XIV w XVIII w. poszukiwacz znalazł w lesie nieopodal Siennicy Różanej w powiecie krasnostawskim… » więcej 2024-04-27, godz. 07:10 NSA opublikował pisemne uzasadnienie uchwały ws. roszczeń dekretowych Naczelny Sąd Administracyjny opublikował pisemne uzasadnienie uchwały z 10 kwietnia. Orzekł w niej, że nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego… » więcej 2024-04-27, godz. 07:00 Jacek Jaśkowiak: Poznań będzie europejskim liderem (wywiad) Poznań będzie europejskim liderem; byłby nim szybciej, gdyby nie PiS - powiedział PAP prezydent stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak (PO), który w wyborach… » więcej 2024-04-27, godz. 06:50 Paryż - chodziarz Tomala: w sztafecie możemy walczyć o najwyższe lokaty Mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 km Dawid Tomala uważa, że w konkurencji sztafet, która w Paryżu zadebiutuje w olimpijskim programie, biało-czerwonych… » więcej 2024-04-27, godz. 06:50 Węgry/ Były premier: w ciągu 20 lat w UE nasz kraj otrzymał fundusze równe rocznemu PKB W ciągu dwudziestu lat Węgry otrzymały fundusze unijne o równowartości rocznego PKB kraju - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Nepszava” Peter Medgyessy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:40 Wybory do PE/ Gliński: kampania PiS o zagrożeniach wynikających z proponowanych zmian traktatowych PiS w sobotę w południe organizuje konwencję pod hasłem 'Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej”; to element kampanii przed wyborami do… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Ekspertka: Rosjanie w krajach bałtyckich popierają UE, bo z niej korzystają Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Litwy i Łotwy popierają Unię Europejską niezależnie od ich stanowiska wobec wojny w Ukrainie, bo korzystają z przywilejów… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Nie tylko kwoty mleczne. Z jakich powodów akcesja Polski wisiała na włosku Chociaż Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, to sprawa akcesji rozstrzygnęła się półtora roku wcześniej na szczycie w Kopenhadze. Kluczowe… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 Włochy/ Spadkobiercy Księcia Śmiechu zastrzegli jego imię jako markę Spadkobiercy najpopularniejszego włoskiego aktora Toto, zwanego Księciem Śmiechu, walczą ze zjawiskiem wykorzystywania jego pseudonimu artystycznego i wizerunku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »