Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 22:00 Autor: PAP

Anna Landau-Czajka uhonorowana Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

Socjolog i historyk, profesor Instytutu Historii PAN Anna Landau-Czajka została w czwartek w stołecznym Żydowskim Instytucie Historycznym uhonorowana Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Wyróżnienie trafia do autorów publikacji dotyczących roli i wkładu Żydów w polską kulturę.

"Nagroda imienia Jana Karskiego i Poli Nireńskiej jest wręczana w tym roku po raz 30. To szczególne wyróżnienie ufundowane przez kuriera wojennego rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie Jana Karskiego dla uczczenia pamięci jego żony Poli Nireńskiej, wybitnej artystki, Żydówki, która przeżyła II wojnę światową" - powiedziała dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk.


Nagrodę dla autorek i autorów prac poświęconych stosunkom polsko-żydowskim oraz dokumentujących wkład Żydów w kulturę polską od 1993 r. - jak wskazała - przyznają wspólnie Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i YIVO Institute For Jewish Research w Nowym Jorku. "Dotychczas tę nagrodę otrzymali m.in. prof. Ewa Geller, dr hab. Joanna Lisek, prof. Daniel Grinberg, Hanna Krall, Jan Doktór. To grono jest teraz w tak znakomity sposób poszerzane przez prof. Annę Landau-Czajkę" - podkreśliła.


Jak dodała, organizatorzy otrzymali także list od sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, który - jak mówiła - także złożył laureatce nagrody serdeczne gratulacje.


Jak zaznaczyła w laudacji prof. Joanna Nalewajko-Kulikov, laureatka napisała sześć monografii, z których "każda weszła do obiegu naukowego stając się koniecznym punktem odniesienia dla następnych badaczy". "Jest także jedną z niewielu znanych mi osób, która stale martwi się, że pracuje za mało i że powinna wreszcie napisać jakąś nową książkę. Tego, jak pracować, nawet gdy martwimy się bezustannie o przyszłość, powinniśmy się wszyscy uczyć od Anny Landau-Czajki" - mówiła.


Laureatka, dziękując za przyznanie nagrody, wspominała okres, kiedy wiele lat temu zaczęła dorabiać w szkole jako nauczycielka historii. "Kiedy przeczytałam program i zaczęłam mówić moim uczniom o Zagładzie zrozumiałam, że tak o Zagładzie uczyć się nie da. Młodzi ludzie byli kompletnie nieświadomi, że w Polsce żyli jacyś Żydzi. Może znali sam fakt, ale nie czuli absolutnie żadnego związku z żydowską mniejszością. To byli ludzie niewidzialni, których nie było, potem zostali wymordowani i sytuacja wróciła do punktu wyjścia - nadal ich nie było. Trudno w tej sytuacji odczuwać jakąkolwiek stratę, empatię. Dlatego też postanowiłam, że będę pisać o żywych Żydach, o tej społeczności, która istniała i która była na tej ziemi, tak jakby Zagłada nie miała nastąpić" - podkreśliła.


Prof. Anna Landau-Czajka to socjolog i historyk, profesor Instytutu Historii PAN. Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią kobiet i historią społeczną XX w. Jest autorką książek "W jednym stali domu. Koncepcje rozwiązania kwestii żydowskiej w publicystyce polskiej lat 1933–1939", "Co Alicja odkrywa po własnej stronie lustra. Życie codzienne, społeczeństwo, władza w podręcznikach dla dzieci najmłodszych 1785-2000", "Syn będzie Lech... Asymilacja Żydów w Polsce międzywojennej", "Polska to nie oni: Polska i Polacy w polskojęzycznej prasie żydowskiej II Rzeczypospolitej", "Wielki +Mały Przegląd+. Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczypospolitej w oczach korespondentów +Małego Przeglądu+". Związana była m.in. z Wyższą Szkołą Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, Instytutem Socjologii Uczelni Warszawskiej, Katedrą Socjologii Wydziału Nauk Społecznych SGGW oraz ŻIH.


W skład Komitetu Nagrody weszli: Monika Krawczyk (dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma), Jonathan Brent (dyrektor YIVO Institute for Jewish Research), prof. dr hab. Ewa Geller, prof. dr hab. Tadeusz Epsztein i prof. dr hab. Andrzej Żbikowski. (PAP)


autorka: Anna Kondek


akn/ aszw/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 05:40 USA/ Nowojorczycy od pół wieku nie czekali tak długo na śnieg jak obecnie Nowojorczycy nie widzieli już w mieście śniegu od 326 dni. Ostatni raz był 9 marca ubiegłego roku. Tak długo nie musieli czekać na śnieg od 50 lat. » więcej 2023-01-30, godz. 04:30 Chile/ Kanclerz Scholz: wojna na Ukrainie nie przerodzi się w konflikt między Rosją a NATO Przebywający z wizytą w Chile kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił w niedzielę, że jego kraj nie pozwoli, by wojna na Ukrainie przerodziła się w konflikt… » więcej 2023-01-30, godz. 04:30 Niemcy/ Ekspert: Alpy są wyjątkowo mocno dotknięte zmianami klimatycznymi, narty stają się sportem dla bogatych Alpy są szczególnie mocno dotknięte zmianami klimatycznymi. Najbardziej dotknięte brakiem śniegu są tereny narciarskie, położone poniżej 1500 metrów… » więcej 2023-01-30, godz. 03:10 W. Brytania/ Boris Johnson: Putin groził mi uderzeniem rakietowym Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w filmie dokumentalnym BBC, że w rozmowie telefonicznej w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed rosyjską… » więcej 2023-01-30, godz. 02:30 Syria/ Obserwatorium: Atak z powietrza na konwój z irańską bronią, są zabici Niezidentyfikowane samoloty lub drony zaatakowały i zniszczyły we wschodniej Syrii, przy granicy z Irakiem, konwój z irańską bronią; są zabici i ranni -… » więcej 2023-01-30, godz. 01:30 Ukraina/ Władze: rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Charkowie, zginęła jedna osoba Rosyjska rakieta trafiła w niedzielę w budynek mieszkalny w centrum Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc trzy… » więcej 2023-01-30, godz. 00:20 WOŚP podsumowała dotychczasowy przebieg 31. Finału: zebrano ponad 154 mln zł Do tej pory wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali 154 mln 606 tys. 764 zł - poinformował sztab WOŚP w niedzielę po północy, podsumowując… » więcej 2023-01-30, godz. 00:20 W. Brytania/ W ratuszu w Worcester uczczono setne rocznicy weterana z Armii Andersa W ratuszu miejskim w Worcester w środkowej Anglii świętowano w niedzielę setne urodziny porucznika Edmunda Szymczaka, jednego z ostatnich żyjących w Wielkiej… » więcej 2023-01-30, godz. 00:10 Długi staż małżeński zmniejsza ryzyko demencji Dobrą wiadomość dla osób stałych w uczuciach przynosi badanie przeprowadzone przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (NIPH) mają dobrą wiadomość… » więcej 2023-01-30, godz. 00:10 Chcesz, by twoje dziecko w przyszłości dobrze zarabiało? Kluczem są nauczyciele w... zerówce Zerówka to jeszcze nie szkoła, a bardziej zabawa, prawdziwa nauka zaczyna potem. Jeżeli tak myślisz, to jesteś w błędzie. Zdaniem brytyjskich naukowców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »