Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 21:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Do 15 wzrosła liczba zgonów dzieci z powodu inwazyjnej formy paciorkowca

Do 15 wzrosła liczba dzieci, które zmarły w ostatnich tygodniach w Wielkiej Brytanii z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A, która w tym roku rozprzestrzenia się silniej niż zwykle - podała w czwartek Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Jak dodano, od września we wszystkich grupach wiekowych zidentyfikowano 659 przypadków inwazyjnej formy paciorkowca grupy A, co jest wyższą liczbą w porównywalnym okresie roku niż każdym z poprzednich pięciu sezonów zimowych, a oprócz dzieci, zmarło też 47 osób dorosłych. Spośród zgonów dzieci 13 odnotowano w Anglii, a po jednym - w Walii i w Irlandii Północnej.


UKHSA wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii, występującej w gardle oraz na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.


Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również powodować następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc. Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, zaś infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków.


Ale GAS może także, w niektórych przypadkach, powodować bardzo poważne infekcje, znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, np. poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca.


Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS, to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego - którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby oraz wymioty i biegunka - oraz martwicze zapalenie powięzi, która jest infekcją powodującą zniszczenie tkanek i wymagającą operacji. Obie te formy są rzadkie, ale zespół wstrząsu toksycznego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ mal/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 15:30 DP World Tour - Meronk czwarty w Ras Al Khaimah, triumf Gavinsa Golfista Adrian Meronk zajął dzielone czwarte miejsce w Ras Al Khaimah Championship cyklu DP World Tour. Po czterech dniach rywalizacji w Zjednoczonych Emiratach… » więcej 2023-02-05, godz. 15:30 Austria/ W Tyrolu odnaleziono ciała pięciu kolejnych ofiar lawin Ciała pięciu ofiar lawin odnaleziono w niedzielę w Tyrolu w południowo-zachodniej Austrii. W ciągu weekendu zginęło już łącznie ośmiu miłośników… » więcej 2023-02-05, godz. 15:20 Łódź/ Inauguracja obchodów Roku Chavy Rosenfarb – w czwartek Cykl wydarzeń zainauguruje w czwartek w Łodzi Rok Chavy Rosenfarb - pochodzącej z tego miasta tworzącej w jidysz pisarki i poetki. Zaplanowane przedsięwzięcia… » więcej 2023-02-05, godz. 15:20 Śląskie/ 26-latka poszkodowana w pożarze mieszkania 26-letnia kobieta, obywatelka Ukrainy, została poszkodowana w pożarze, do którego doszło w niedzielę w mieszkaniu bloku przy ul. Krzyżowej w Katowicach… » więcej 2023-02-05, godz. 15:00 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak zagrają o 3. miejsce Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zagrają o trzecie miejsce turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Dausze. W półfinale przegrali ze Szwedami Davidem… » więcej 2023-02-05, godz. 14:50 PŚ w biegach - niespodziewane zwycięstwo Włochów w sztafecie Włosi niespodziewanie wygrali sztafetę 4x7,5 km podczas zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Dobbiaco. Drugie miejsce zajęli Szwedzi, a dopiero… » więcej 2023-02-05, godz. 14:50 W poniedziałek zbiera się klub KO z udziałem Donalda Tuska W poniedziałek ma się zebrać klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera PO Donalda Tuska. Tematem obrad ma być nie tylko najbliższe posiedzenie… » więcej 2023-02-05, godz. 14:50 Olimpiada Szachowa Osób z Niepełnosprawnościami - historyczny złoty medal dla Polski Reprezentacja Polski zdobyła w Belgradzie złoty medal rozegranej po raz pierwszy w formule stacjonarnej Olimpiady Szachowej Osób z Niepełnosprawnościami… » więcej 2023-02-05, godz. 14:50 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak - Stal 1:0 (opis2) Radomiak Radom - PGE FKS Stal Mielec 1:0 (1:0). Bramki: 1:0 Raphael Rossi (24-głową). Żółta kartka - Radomiak Radom: Roberto Alves, Raphael Rossi, Luis… » więcej 2023-02-05, godz. 14:50 Ukraina/ Wojskowy: Rosjanie próbują przeciąć dwie trasy do szturmowanego Bachmutu Wojska rosyjskie, które atakują Bachmut na wschodzie Ukrainy, koncentrują się na przecięciu dwóch tras w pobliżu tego miasta: z Kostjantyniwki na południowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »