Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 21:00 Autor: PAP

Niemcy/ Wiecha na budynku nowej polskiej ambasady w Berlinie; wiceszef MSZ: wrażenie jest imponujące (wideo)

Na gmachu budowanej w Berlinie nowej ambasady RP zawisła we wtorek wiecha. Prawdopodobnie już za rok placówka przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden zostanie otwarta. Wrażenie jest imponujące, naprawdę - powiedział PAP wiceszef polskiego MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas uroczystości w powstającej ambasadzie.

"Jest to najnowocześniejsza polska placówka dyplomatyczna" - mówił w trakcie uroczystości zawieszenia wiechy wiceminister Mularczyk, który przebywa z wizytą w Berlinie. "Zapewniam wszystkich państwa, że uczynię wszystko, abyśmy z końcem przyszłego roku mogli spotkać się i pracować już w nowej ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w samym centrum Berlina" - dodał.


Zapytany przez PAP o wrażenia z wizyty w budowanym gmachu, Mularczyk przyznał, że "wrażenie jest imponujące, naprawdę". "Fantastyczny budynek, wielka sztuka budowlana, inżynieryjna. Widać też wielki potencjał. Wszyscy uczestnicy tej uroczystości widzą piękny budynek, który będzie w przyszłości służył państwu polskiemu, dyplomatom tu pracującym, ale także Polakom" - zauważył wiceszef MSZ. Zwrócił uwagę, że "to także świetne miejsce do organizacji wystaw, spotkań, przyjęć".


Ocenił, że "to jest niezwykle ważne", że "tu w centrum Berlina na Unter den Linden, reprezentacyjnej alei, powstaje budynek ambasady".


"Pamiętam jak jeszcze wiele lat temu tu przyjeżdżałem, to tutaj były chaszcze, była trawa, były po prostu nieużytki" - przypomniał Mularczyk. "Niesamowite, że w centrum Berlina była przed laty taka wizytówka państwa polskiego. Dziś trzeba powiedzieć jasno: decyzje polityczne, decyzje ekonomiczne polskiego rządu, pana premiera Mateusza Morawieckiego, pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego doprowadziły do tego, że pan ambasador (Andrzej) Przyłębski podjął bardzo skuteczne działania proceduralne, przetargowe i dzisiaj możemy podziwiać fantastyczny budynek, który niebawem będzie służył nam wszystkim, państwu polskiemu" - powiedział wiceszef MSZ.


"Bardzo się cieszę, że mogłem przejąć po moim poprzedniku ministrze Szymonie Szynkowskim(vel Sęk) tę funkcję i wejść w nadzorowanie tej inwestycji. Bardzo nam zależy, żeby została oddana zgodnie z planem w przyszłym roku. Przed nami prace wykończeniowe. Będziemy się temu przyglądać i pilnować wspólnie z panem ambasadorem (Pawłosiem) i zabiegać, aby wszystko szło zgodnie z planem" - zapewnił Mularczyk.


Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś w wypowiedzi dla PAP stwierdził: "Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogę brać udział w tym zakończeniu pierwszego ważnego etapu budowy naszej ambasady w Berlinie. Wiele osób nie wierzyło, że Polacy są w stanie wybudować taką piękną ambasadę, teraz pokazujemy, że jednak Polak potrafi. I cieszymy się bardzo, że zakończyliśmy jeden z najtrudniejszych etapów. Przed nami nowe wyzwania. Musimy teraz tę betonowa bryłę wypełnić duchem, duchem polskości" - oświadczył Pawłoś, dodając, że "oczywiście również polskimi meblami".


Nowy polski ambasador w Berlinie stwierdził też, że "chcemy tutaj promować polskość, czyli chcemy pokazać, że w Berlinie działają polskie firmy, których wizytówką będzie ta ambasada. Chcemy zapraszać tutaj naszych niemieckich partnerów, Polonię, Polaków, żeby wspólnie mogli przeżywać nasze święta narodowe, żeby ten budynek tętnił życiem".


Podczas wtorkowej uroczystości w Berlinie obecny był również były ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski, który w rozmowie z PAP przypomniał: "W 2016 roku, pierwszego sierpnia objąłem placówkę i wkrótce nastąpiło otwarcie przetargów na budowę. Okazało się, że kwoty, które oferenci zaproponowali przekraczały znacznie wyobrażenia MSZ. W związku z tym MSZ było skłonne porzucić tę ideę i urzędnicy wpadali na różne pomysły, na przykład żeby budować w partnerstwie prywatno-publicznym, czyli podzielić się tą działką z jakąś firmą typu Mercedes. Potem był pomysł, żeby w ogóle gdzie indziej wybudować, ale ja byłem nieubłagany".


"Miałem dobre kontakty z politykami, o których wspomniał minister Mularczyk, zarówno z Jarosławem Kaczyńskim, jak i z obecnym premierem, który wtedy był ministrem finansów" - opowiadał Przyłębski. "Doszliśmy do wniosku, że miejsce jest tak prestiżowe, że warto najpierw sprawdzić ile to powinno kosztować, sprawdziliśmy, okazało się, że te oferty wcale nie były przesadzone. Wróciliśmy do pierwotnego projektu, straciliśmy może z rok przez to wszystko, ale wspólna, że tak powiem, decyzja była jednoznaczna".


"I cieszę się, że to widzę" - podkreślił prof. Przyłębski, odnosząc się do nowego budynku ambasady. "Bo ja musiałem najpierw rozebrać starą ambasadę. Ponieważ tu była ambasada Polski w NRD, którą przejęliśmy na chwilę. W 1999 roku przyjechałem jako radca ambasady z Kolonii i tu pracowałem jeszcze rok, naprzeciw Rosjan, patrzyłem Rosjanom w okna. A teraz, w 2017-18 roku zaczęliśmy to rozbierać do dna. I okazało się nawet, że są tu dziwne artefakty, bo znaleźliśmy, proszę sobie wyobrazić, rycerza z betonu, z mieczem. On jest przechowywany i być może pojawi się na którejś ze ścian. Zakładam, że firma Strabag odda ten budynek najpóźniej w lipcu i wtedy nastąpi przeprowadzka, meblowanie. Tutaj jest więcej miejsca niż w starej ambasadzie i myślę, że można będzie powiększyć skład ilościowy ambasady, żeby było więcej dyplomatów. Tu niedaleko w ambasadzie francuskiej jest 250 osób, a u nas jest 65. Uważam, że 100-120 osób powinno tutaj pracować" - powiedział były ambasador RP w Berlinie.


Waldemar Wójcik, członek zarządu firmy Strabag w Polsce, powiedział PAP, że "budowa rozpoczęła się w zeszłym roku. Jest to dosyć trudna budowa z uwagi na to, że jest realizowana w centrum miasta. Jest to jedna z najważniejszych ulic w Berlinie, Unter den Linden". Stwierdził, że ze względu na brak miejsca jest to "wyzwanie logistyczne". To jest "nietypowy budynek, bardzo piękny budynek, mnie osobiście bardzo się on podoba" - podkreślił Wójcik. Jest "wkomponowany w strukturę miejską, w pierzeję Unter den Linden" - unikatowy.


Zapytany czy ma dla niego znaczenie, że Strabag buduje właśnie polską ambasadę, Wójcik odpowiedział: "Dla mnie to ma znaczenie. Ponieważ uważam, że jest ważne, żebyśmy jako Polacy mieli taką reprezentacyjna ambasadę tutaj w Niemczech. I to jest też satysfakcja, że coś się robi także dla kraju".


Więcej na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1500425,wiecha-na-budynku-nowej-polskiej-ambasady-w-berlinie-wiceszef-msz-wrazenieLink do pobrania filmu: https://wideo.pap.pl/videos/65522/


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ ap/


Kraj i świat

2023-02-02, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy marznące opady, będzie ślisko W nocy z czwartku na piątek będzie pochmurno, miejscami wystąpią marznące opady. W wielu miejscach drogi i chodniki mogą być oblodzone - poinformowała… » więcej 2023-02-02, godz. 19:40 Chorwacja/ Minister gospodarki: zapłacimy koncernowi MOL 235 mln dolarów zasądzone w wyniku arbitrażu Chorwacja zapłaci węgierskiemu gigantowi naftowemu MOL 235 mln dolarów odszkodowania zasądzonych w wyniku międzynarodowego arbitrażu - poinformował chorwacki… » więcej 2023-02-02, godz. 19:40 Ukraina/ Minister obrony: gwarantujemy, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji; mamy wystarczająco wiele… » więcej 2023-02-02, godz. 19:30 Tatry/ Turysta porwany przez lawinę trafił do szpitala Ratownicy TOPR przetransportowali do szpitala turystę, którego w czwartek pod Małym Kościelcem w Tatrach przysypała śnieżna lawina. Mężczyzna po skutecznej… » więcej 2023-02-02, godz. 19:30 Alpejskie MŚ - Braathen po operacji, występ pod znakiem zapytania Norweski alpejczyk Lucas Braathen, lider klasyfikacji slalomu w cyklu Pucharu Świata, przeszedł operację zapalenia wyrostka robaczkowego. To stawia pod dużym… » więcej 2023-02-02, godz. 19:10 Austria/ Wydalono czterech rosyjskich dyplomatów Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii nakazało w czwartek wyjazd z kraju czterem rosyjskim dyplomatom - informuje redakcja Politico. » więcej 2023-02-02, godz. 19:00 USA/ "Prochy Putina" - nowy performance grupy Pussy Riot Znana z protestów antykremlowskich grupa Pussy Riot w krótkim filmie zatytułowanym 'Prochy Putina' wzywa do przyłączenia się do 'ruchu przeciwko najbardziej… » więcej 2023-02-02, godz. 19:00 Janusz Majewski o Pietraszaku: był miłośnikiem jazzu i dobrym człowiekiem (wideo) Ostatni raz widziałem Lolka po premierze filmu 'Ekscentrycy' - powiedział PAP.PL reżyser Janusz Majewski wspominając zmarłego Leonarda Pietraszaka. 'Lolek… » więcej 2023-02-02, godz. 19:00 BBN: prezydenccy doradcy rozpoczynają wizytę w Waszyngtonie Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz rozpoczynają wizytę w USA, gdzie będą rozmawiać… » więcej 2023-02-02, godz. 19:00 Izrael/ Prokurator generalna: plan zmian w sądownictwie zagrozi rządom prawa i demokracji Prokurator generalna Izraela Gali Baharaw-Miara przedstawiła pisemną opinię, w której ostrzegła, że plan zmian w sądownictwie forsowany przez gabinet premiera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »