Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 18:00 Autor: PAP

Kielce/ Społecznicy sprzeciwiają się dalszej zabudowie Psich Górek

Stowarzyszenia Przyjazne Kielce sprzeciwia się dalszej zabudowie tzw. Psich Górek. Sugeruje, że do ewentualnej inwestycji deweloperskiej może dojść, ponieważ zarząd miasta idzie na rękę jednej ze spółek powiązanych z posłem KO.

"Zarzut jest wyjątkowo kuriozalny" – odpowiada zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda (KO).


Inwestycja jest przygotowywana w sąsiedztwie zabudowy szeregowej na przedłużeniu ul. Podhalańskiej, w południowo-wschodniej części Psich Górek. Teren należący do spółek powiązanych z Adamem Cyrańskim, posłem KO. W ocenie przedstawicieli stowarzyszenia Przyjazne Kielce teren należy chronić przed dalszą zabudową.


Prezes stowarzyszenia Przyjazne Kielce Arkadiusz Stawicki uważa, że w związku zaplanowaną inwestycją w tamtym obszarze, w kieleckim magistracie może dochodzić do nieprawidłowości. Wskazał, że 15 września przewodnicząca komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska radna Anna Myślińska, odpowiadając na apel mieszkańców, wystąpiła do władz miasta z wnioskiem o ustanowienie strefy ochrony dla terenu Psich Górek.


W tym samym czasie z podobnym apelem do władz miasta wystąpili mieszkańcy. "Okazało się, że miesiąc później mieszkańcy i pani radna otrzymali odpowiedzi. Pisma do mieszkańców skierował wydział gospodarki komunalnej, natomiast odpowiedź dla radnej w imieniu prezydenta, udzieliła wiceprezydent Agata Wojda" – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Stawicki.


"Oba pisma są niemal identyczne. Z tym, że w odpowiedzi skierowanej do mieszkańców pojawia się punkt, w którym poinformowano, że nie powinno dojść do zabudowy tego terenu i przynajmniej od strony południowej powinien zostać utrzymana jako teren zielony. Natomiast takiego zapisu nie ma w odpowiedzi udzielonej radnej Myślińskiej" – dodał.


Jego zdaniem pojawia się pytanie, czy władze miasta celowo nie informują radnych o pełnym zakresie sprawy. W jego ocenie może to wynikać z tego, "że jest powiązanie między potencjalnym inwestorem, jednym z posłów KO, a panią prezydent Agatą Wojdą, którzy wywodzą się z tego samego ugrupowania”. „Pytanie dotyczące powiązań miedzy deweloperem, a panią prezydent jest dość zasadne" – ocenił w Stawicki.


Działaczka stowarzyszenia Agata Marjańska mówiła, że co dzieje się na Psich Górkach "pokazuje, że mieszkańcy są traktowani przedmiotowo, a nie podmiotowo".


"W związku z tym mieszkańcy złożyli skargę na działania pani Agaty Wojdy, są rozpatrywane inne działania, łącznie z zawiadomieniem prokuratury o możliwości popełnia przestępstwa" – oświadczyła.


Zdaniem zastępczyni prezydenta Kielc zarzuty przedstawicieli stowarzyszenia są "wyjątkowo kuriozalne".


"Pismo do mieszkańców zawiera informacje dotyczącą wszystkich aspektów i kontekstu prawnego sprawy. Pismo do Komisji nie zostało rozbudowane o zapisy ze studium dla tego terenu. Ten dokument jest radnym doskonale znany, był przyjęty przez RM, jest powszechnie dostępny oraz był wielokrotnie omawiany na posiedzeniach komisji RM. To tak jakby twierdzić, że ktoś chce zataić informację dotyczące treści uchwały, która podjęli radni i jest ona publiczna" – powiedziała PAP Wojda.


Psie Górki to częściowo zalesione wzniesienie Pasma Kadzielniańskiego z obecnymi pozostałościami po wyrobisku skalnym. Część obszaru ze względu na swoje walory przyrodnicze przeznaczono pod ogólnodostępne tereny zieleni publicznej.(PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ jann/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 17:30 Ekstraklasa piłkarska - stadion Legii od piątku z nową murawą W środę na stadionie Legii Warszawa przy Łazienkowskiej rozpoczęły się prace nad wymianą murawy - poinformował stołeczny klub. Nowa nawierzchnia ma być… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Wynagrodzenia i wcześniejsze emerytury nauczycieli - tematami spotkania związkowców z kierownictwem MEiN Wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, podniesienia wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej oraz odbiurokratyzowania pracy nauczycieli m.in. dotyczyło… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Bułgaria/ Parlament uznał wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo Bułgarski parlament przyjął w środę rezolucję, w której uznał wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo i zdecydowanie potępił osoby… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 Schreiber: PiS złoży w Senacie poprawkę skreślającą nowe przepisy dot. zbiórek na cele charytatywne Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber zapowiedział w środę w mediach społecznościowych, że klub PiS złoży w Senacie poprawkę do zapisów… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 Gdańsk/ Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 USA nałożyły sankcje na siatkę wspierającą przemysł zbrojeniowy Rosji wbrew restrykcjom Amerykański resort finansów ogłosił w środę nałożenie sankcji przeciwko 22 osobom i podmiotom zaangażowanym w zaopatrywanie sektora zbrojeniowego Rosji… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 Norwegia/ Premier Store: sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie Sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie; nie my ustalamy ceny - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store. Szef norweskiego rządu zapowiedział… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 Niemcy/ Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o broni dla Ukrainy: pośpiech w mówieniu "nie" powinien się … Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni. 'Ciągle wykluczamy coś… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 1 lutego, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Kraje bałtyckie i Polska we wtorek poparły wniosek Ukrainy o całkowite wykluczenie wszystkich rosyjskich i białoruskich… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 GDDKiA: opady i błoto pośniegowe utrudniają jazdę kierowcom Opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu i mżawka utrudniają jazdę kierowcom w ośmiu województwach. Z kolei błoto pośniegowe wpływa na jazdę w województwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »