Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 15:50 Autor: PAP

Szynkowski vel Sęk: grudniowa Rada Europejska potwierdzi dalsze zaangażowanie Unii we wsparcie Ukrainy

Grudniowa Rada Europejska potwierdzi dalsze zaangażowanie Unii w udzielanie Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego, humanitarnego i finansowanego - mówił podczas sejmowej komisji minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji ds. Unii Europejskiej minister Szynkowski vel Sęk przedstawił informację Rady Ministrów o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w dniach 15-16 grudnia 2022 r.


Minister poinformował, że - zgodnie z agendą - Rada Europejska zajmie się w połowie grudnia m.in. rosyjską agresją na Ukrainę, a także kwestiami dotyczącymi energii, sytuacji ekonomiczne, bezpieczeństwem i obronnością.


"Zabiegamy o dalszą izolację Rosji na arenie międzynarodowej" - mówił Szynkowski vel Sęk, podkreślając, że Rosja jest odpowiedzialna za kryzys ekonomiczny i energetyczny w Europie. "Bezwzględnie konieczne jest przyjęcie nowego pakietu sankcji, jeszcze przed posiedzeniem Rady Europejskiej" - dodał. "Liczymy, że obejmie on propozycje przedstawione przez Polskę w tym zakresie. Bez tego stracimy wiarygodność jako Unia Europejska" - powiedział.


Jak mówił minister, "grudniowa Rada Europejska potwierdzi dalsze zaangażowanie Unii w udzielanie Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego, humanitarnego i finansowanego". "Kluczowe jest osiągnięcia porozumienia w sprawie instrumentu pomocy makrofinansowej na 2023 roku" - podkreślał. "Należy także przyspieszyć pracę nad możliwościami wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w procesie odbudowy Ukrainy" - dodał.


"Wobec perspektywy zwiększonego napływu uchodźców, w związku ze zniszczeniami infrastruktury krytycznej i zbliżającą się zimą, oczekujemy dalszego wsparcia finansowego UE, ale - co istotne - wsparcia finansowego w większym zakresie" - mówił Szynkowski vel Sęk. "Powinno być udostępniane państwom przyjmującym uchodźców, bez zbędnej zwłoki, w elastycznej formie tak, aby przyznane środki były wystarczające w perspektywie długoterminowej" - podkreślał.


Minister ds. UE mówił także, że liderzy powinni podczas szczytu pokazać jedność UE ws. cen gazu.


Wskazywał także, że w kwestii bezpieczeństwa priorytetem dla Unii powinna być współpraca NATO, a na Radzie Europejskiej powinno zostać podkreślone znaczenie więzi transatlantyckiej.


"Oczekujemy, że Unia będzie wspierać wszelkie działania państw członkowskich służące rozwojowi i odtworzeniu ich zdolności bojowych, bez względu na ich charakter, w tym zakupów dokonywanych indywidualnie" - mówił minister. "Ograniczenie wsparcia do wspólnych zakupów zawęziłoby jego zakres" - stwierdził i dodał, że w tym przypadku pożądaną formą wsparcia powinno być elastyczne stosowanie reguły wydatkowej odnośnie do wzrostu deficytu budżetowego, jeśli wynika on ze zwiększonych inwestycji obronnych.


Ponadto, jak mówił Szynkowski vel Sęk, Rada Europejska odniesie się do aspiracji europejskich Bałkanów Zachodnich. "Polska jest adwokatem procesu rozszerzenia Unii Europejskiej" - podkreślał. "Rada Europejska powinna docenić wysiłki Kijowa, jak również Kiszyniowa oraz Tbilisi na rzecz spełnienia priorytetowych reform wskazanych w opinii Komisji Europejskiej" - dodał i wskazał, że Polska oczekuje, aby KE wskazała ocenę postępów Ukrainy w implementacji reform.


"W dyskusji o południowym sąsiedztwie (UE) wyrazimy wsparcie dla współpracy Unii Europejskiej z partnerami z regionu, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz wysiłków na rzecz zwalczania rosyjskiej dezinformacji" - poinformował.


Szynkowski vel Sęk odnosił się także do wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej w sprawie środków ochrony budżetu Unii przed naruszeniami zasad państwa prawnego na Węgrzech.


Podkreślił, że Polska konsekwentnie negatywnie ocenia projekt rozporządzenia ws. ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu UE. "Podkreślaliśmy, że warunkowość wydatkowanie środków Unii Europejskiej, to jest nasze stanowisko również dziś, musi opierać się na obiektywnych, konkretnych, mierzalnych i adekwatnych kryteriach, niepozwalających na polityczną instrumentalizację i powstanie niepewności" - powiedział.


Jak dodał, "w polskiej ocenie cele, które Komisja Europejska stawia we wniosku dotyczącym decyzji wykonawczej Rady ws. środków ochrony budżetu Unii przed naruszeniami zasad państwa prawnego na Węgrzech, są możliwe do osiągnięcia również innymi środkami".


"Zastosowanie rozporządzenia ws. warunkowości powinno być środkiem ostatecznym" - podkreślił minister. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ ann/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:40 K. Gawkowski (Lewica): dziś to prezydent Andrzej Duda bierze odpowiedzialność za pieniądze na KPO Dzisiaj odpowiedzialność za pieniądze na Krajowym Plan Odbudowy bierze prezydent Andrzej Duda; powinien podpisać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Kyodo: źródła w Chinach potwierdzają, że wojsko brało udział w wysłaniu balonu nad USA Jednostka chińskiego wojska, odpowiedzialna za przestrzeń kosmiczną i cyberprzestrzeń, była zaangażowana w lot balonu zestrzelonego później przez amerykański… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Izrael/ "Haaretz": żona premiera zażądała od służb specjalnych zajęcia się naprawami w jej prywatnej willi Żona premiera Izraela Benjamina Netanjahu zażądała, aby izraelska służba specjalna Szin Bet zajęła się porządkami w jej prywatnym domu. Po tym jak urzędnicy… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 USA/ SpaceX ograniczył ukraińskiej armii możliwość korzystania z sieci Starlink do sterowania dronami SpaceX podjął kroki, by uniemożliwić ukraińskiemu wojsku korzystanie z łączących z internetem satelitarnych terminali Starlink do kontrolowania dronów… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Senat za ustawą o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 - bez poprawek Senat poparł w czwartek ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 nie wnosząc do niej poprawek. Określa ona zasady uruchamiania unijnych… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Terlecki przeciw startowi polityków Solidarnej Polski z list PiS Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział w czwartek, że jest zdecydowanym zwolennikiem nieumieszczania na listach PiS polityków Solidarnej Polski… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Turcja/ Niemowlęta uratowane po trzęsieniu ziemi przyleciały prezydenckim samolotem do Ankary Szesnaścioro niemowląt, które zostały odnalezione bez rodziców w mieście Kahramanmaras, w pobliżu epicentrum poniedziałkowego trzęsienia ziemi, przyleciały… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 UE/ Szefowa KE powitała prezydenta Ukrainy w Brukseli Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powitała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w czwartek w Brukseli. 'W sercu europejskiej rodziny… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Warmińsko-mazurskie/ Nielegalny przewóz odpadów w ciężarówce na drodze S7 W ciężarówce zatrzymanej do kontroli na drodze ekspresowej S7 w woj. warmińsko-mazurskim ujawniono nielegalny przewóz odpadów - podały w czwartek służby… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Liga NBA - media: Kevin Durant w Phoenix Suns Drużyny Phoenix Suns i Brooklyn Nets porozumiały się w kwestii transferu Kevina Duranta z Nowego Jorku do Arizony - donoszą amerykańskie media. 34-letni koszykarz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »