Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 16:10 Autor: PAP

Poznań/ 31 skrzypków weźmie udział w Konkursie Wieniawskiego

31 skrzypków weźmie udział w rozpoczynającym się w Poznaniu 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. W piątek po południu odbyło się losowanie kolejności przesłuchań.

Konkurs odbywa się co pięć lat. Tym razem, za sprawą pandemii, zorganizowano go po sześcioletniej przerwie. Tegoroczny konkurs jest rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Do preselekcji zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. Jury wyłoniło 41 najlepszych instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni do udziału w pierwszym etapie konkursu.


Ostatecznie w Poznaniu zaprezentuje się 31 młodych wykonawców: 6 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety - 20 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.


"Wczoraj, w dniu w którym powinniśmy zarejestrować wszystkich kandydatów, do biura konkursu zgłosiło się 31 osób. Pierwszy etap przesłuchań rozpoczniemy w sobotę rano. Każdy uczestnik ma własną strategię: jedni chcieliby w przesłuchaniach wystąpić jako pierwsi, inni woleliby nieco poczekać i wystąpić później. To jednak jest konkurs, dlatego zdaliśmy się na los i na losowanie" - powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej towarzyszącej losowaniu dyrektor konkursu Karolina Kaźmierczak.


Jako pierwsza w przesłuchaniach w Auli Uniwersyteckiej wystąpi w sobotę Maya Wichert z Niemiec.


"Na tym etapie konkursu nie ma już skrzypków, którzy nie są doskonali technicznie, którzy mają jakieś niedostatki - selekcja była ogromna. Mam wrażenie, że to będzie konkurs przede wszystkim na emocje, na charyzmę, na to, kto najbardziej porwie publiczność i jury" - powiedziała Karolina Kaźmierczak.


Wykonania uczestników będzie oceniać międzynarodowe jury pod przewodnictwem francuskiego skrzypka i dyrygenta Augustina Dumay. Pula nagród wynosi 115 tys. euro. Zdobywca I nagrody otrzyma 50 tys. euro.


"Macie przed sobą wielkie muzyczne wydarzenie, mam nadzieję, że będzie dla was ważne. Wasze życie będzie zapewne bardzo długie i będziecie mieli okazję uczestniczyć w wielu sukcesach. Nie można traktować konkursu jako finału wszystkiego - to tylko krok do dalszego rozwoju" - powiedział do uczestników konkursu Augustin Dumay.


"W tych najbliższych dniach jest ważne dla was zachowanie ogromnej energii, ale także ogromnego dystansu. Myślę, że znajdziecie najlepsze rozwiązanie dla tego. Życzymy wam wielkich przeżyć muzycznych i wiele szczęścia" - dodał.


Wieczorem w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się koncert inauguracyjny. Wystąpi zwyciężczyni 15. Konkursu Wieniawskiego Veriko Tchumburidze wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.


"Jest mi bardzo miło, że mogę znów być w Poznaniu. Pamiętam swój pierwszy dzień tutaj, podczas poprzedniego konkursu - domyślam się, jak bardzo jesteście podekscytowani" - powiedziała do uczestników konkursu Veriko Tchumburidze.


Artystka życzyła uczestnikom, by czerpali radość z występu podczas konkursu.


"Sala w której będziecie występować jest miejscem bardzo wyjątkowym, dającym duże poczucie komfortu. Nigdzie indziej nie można liczyć na to, że ludzie po koncertach będą podchodzić zadając pytania dotyczące kwestii interpretacyjnych - to bardzo szczególna cecha polskich audytoriów. Zdaję sobie sprawę z tego, że to konkurs, jest stres i ekscytacja, ale cieszcie się swoimi występami, cieszcie się swoją muzyką" - powiedziała.


Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się 21 października w Poznaniu. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów.


Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.


Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat. (PAP)


autorzy: Rafał Pogrzebny, Szymon Kiepel


rpo/ szk/ pat/


Kraj i świat

2024-05-14, godz. 10:00 Rosja/ Obywatel USA aresztowany za przeklinanie Obywatel Stanów Zjednoczonych został aresztowany na 10 dni przez rosyjski sąd za używanie niecenzuralnego słownictwa podczas policyjnej rewizji w mieszkaniu… » więcej 2024-05-14, godz. 10:00 Projekt: będzie nowy zawód, związany z klasyfikacją gleboznawczą gruntów Ustanowienie zawodu, związanego z klasyfikacją gleboznawczą gruntów, czy nowe zasady związane ze zbieraniem i udostępnianiem informacji dotyczących terenów… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 UE/ Domański: zagłosujemy przeciwko wszystkim elementom paktu migracyjnego (opis) Minister finansów Andrzej Domański powiedział we wtorek dziennikarzom przed głosowaniem w Radzie UE w sprawie paktu migracyjnego, że polski rząd będzie… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 Katar/ Rozpoczęła się sesja forum ekonomicznego z udziałem prezydenta Dudy Katarskie Forum Ekonomiczne - platforma spotkań globalnego biznesu i inwestycji na Bliskim Wschodzie - rozpoczęło się w Ad-Dausze we wtorek przed południem… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 Posłowie PiS z kontrolą poselską w PWPW Posłowie PiS: Jacek Ozdoba i Andrzej Śliwka przeprowadzają kontrolę poselską w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, po doniesieniach medialnych o… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 Dyrektor generalny YouTube’a przekonuje: nasi twórcy zasługują na nagrody Emmy „Youtubowi twórcy to nowe Hollywood” - stwierdza dyrektor generalny serwisu YouTube, Neal Mohan w tekście napisanym dla portalu The Hollywood Reporter. Przekonuje… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; jeden górnik transportowany na powierzchnię (opis) Jeden z czterech górników poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła był we wtorek rano transportowany na powierzchnię. Trwają próby… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 Szef MSZ: o tym, co dobre dla Polski, decyduje rząd, nie "obcy ambasadorowie" O tym, co jest dobre dla Polski, będzie decydował polski rząd, a nie 'obcy ambasadorowie' - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, pytany o słowa ambasadora… » więcej 2024-05-14, godz. 09:50 InsERT ustanawia absolutny rekord - milion sprzedanych licencji systemów dla MŚP (MediaRoom) InsERT sprzedał łącznie milion licencji własnych programów. To największy producent oprogramowania dla MŚP w Polsce. Na zakup i korzystanie z tworzonych… » więcej 2024-05-14, godz. 09:40 Australia/ Kara więzienia dla prawnika, który ujawnił możliwe zbrodnie wojenne armii Wojskowy prawnik został skazany we wtorek na pięć lat i osiem miesięcy więzienia za przekazanie mediom tajnych informacji dotyczących możliwych zbrodni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »