Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-13, 16:20 Autor: Adam Wołek

Ziemia wraca do Skarbu Państwa. Wydzierżawią ją rolnicy indywidualni, także w naszym regionie

Rolnicy spotkali się w Izbie Rolniczej z władzami KOWR [fot. Adam Dubiński]
Rolnicy spotkali się w Izbie Rolniczej z władzami KOWR [fot. Adam Dubiński]
Ziemia dzierżawiona przez duże spółki na mocy wygasających umów i 30-procentowego jej wyłączenia z areału wraca do Skarbu Państwa.
Będzie rozdzielona na zasadach dzierżawy rolnikom indywidualnym. Stąd spotkanie dziś (13.05), które zorganizowała Opolska Izba Rolnicza i Opolski Oddział KOWR.

- W pierwszej turze przetargów na ziemię w waszym regionie rozdzielono niecałe 2 tysiące hektarów, a to nie koniec - informuje Tomasz Ciodyk, zastępca dyrektora generalnego KOWR. - W roku obecnym i przyszłym spodziewamy się dużej powierzchni gruntów rolnych, które będziemy mogli zaproponować rolnikom indywidualnym. Z większych dzierżaw zostało wyłączonych 30 procent powierzchni. Spółki, które nie respektują tego przepisu ustawy i nie godzą się na wyłączenia, tracą w ten sposób możliwość prolongaty umowy dzierżawy.

- My, rolnicy odczuwamy ogromny "głód ziemi" - powiedział Michał Konat, farmer z powiatu nyskiego. - To podstawa rozwoju i ekonomiki rolnictwa. Gospodarstwo rozwija się, jeżeli przybywa ziemi pod uprawę, albo w przypadku gospodarstw hodowlanych, kiedy zwiększa się liczba stanowisk do hodowli bydła czy trzody.

- Potrzeba rozwoju gospodarstw rolnych odczuwana jest także w woj. dolnośląskim - dodał Ryszard Borys, prezes tamtejszej Izby Rolniczej. - Szczególnie te małe gospodarstwa. Ich właściciele od lat czekają, kiedy ta ziemia wróci do skarbu państwa i będzie można ją wydzierżawić. Bo dziś, niektóre muszą zakończyć swoją działalność, a jedyną szansą jest powiększenie areału, by gospodarstwo spinało się ekonomicznie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że przetargi na dzierżawę ziemi od Skarbu Państwa są transparentne. Do tematu będziemy wracać.
Tomasz Ciodyk
Michał Konat
Ryszard Borys

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »