Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-02, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski apeluje o szybsze przekazywanie gruntów opolskim rolnikom

Konferencja J. Kowalskiego i I. Jasyk [fot. Witold Wośtak]
Konferencja J. Kowalskiego i I. Jasyk [fot. Witold Wośtak]
O przyspieszenie procesu podziału ziemi dla opolskich rolników indywidualnych apeluje poseł Janusz Kowalski. Chodzi między innymi o 600 hektarów w Rychnowie i 300 hektarów w Pągowie (powiat namysłowski) i 5 tysięcy hektarów areału firmy Top Farms w Głubczycach.
Zdaniem byłego wiceministra rolnictwa, cała procedura szwankuje w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w Opolu, a opolscy gospodarze potrzebują tej ziemi szybko do rozwijania działalności.

- Będę wspierać rolników, między innymi rozpoczynając dialog chociażby ze Starostwem Powiatowym w Namysłowie, bo proces przekazywania informacji do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przebiega w sposób niewłaściwy. Innymi słowy, opolska ziemia musi jak najszybciej trafić do naszych rolników. Razem ze środowiskami rolniczymi, OPZZ, NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych będziemy patrzeć na ręce wszystkich urzędników, aby nie opóźniali tego procesu.

Ilona Jasyk, rolniczka i szefowa OPZZ Rolników Indywidualnych w województwie opolskim, podaje jako przykład ponad 300 hektarów po spółce "Pagro" w Pągowie. - Ziemia nie jest dzielona przez błędy w namysłowskim starostwie - przekonuje.

- W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa daty są cały czas przesuwane. Ta ziemia miała trafić do opolskich rolników już w listopadzie czy grudniu, a podziału nadal nie ma. Rolnicy obawiają się, że te grunty mogłyby trafić do spółki „Widawa”. Wiemy doskonale, że jeśli te grunty zostaną wydzierżawione spółce, automatycznie nie trafią do rolników.

Poseł Kowalski apeluje do polityków wszystkich ugrupowań o solidarność w temacie podziału ziem dla opolskich rolników.

Marcin Oszańca, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie odpowiada, że obecny rząd ma potężną świadomość odpowiedzialności za ten temat.

- Cieszę się, że minister Kowalski podjął taki apel i cieszę się, że zrobił to w taki sposób – zamiast ataków jest prośba oraz dialog. Mam nadzieję, że będzie wsparcie ze strony opozycji, bo z opozycją szukającą dialogu można rozmawiać. Nie da się tego zrobić z opozycją, która pluje i tylko neguje, nie dając szansy na reakcję po ośmiu latach fatalnych dla rolnictwa i opolskiej wsi.
Janusz Kowalski
Ilona Jasyk

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 20:00 Powstaje filmowy komediodramat o życiu w czasach PRL-u. "Problem alkoholowy był wtedy dość spory" W Prudniku trwają zdjęcia do filmu 'Kiedyś to było'. Komediodramat kręcony będzie głównie w pobliskiej Rudziczce i opowiada o czasach PRL-u. Kanwą są… » więcej 2024-04-23, godz. 18:45 Zmiana warty w Praszce. Burmistrz Tkaczyński ustępuje Włodzimierzowi Stochniałkowi Po niemal 18 latach zmienia się włodarz gminy Praszka. W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga) wygrał… » więcej 2024-04-23, godz. 17:15 Są szanse na dużą przebudowę ulicy Łąkowej w Opolu. Trzeba będzie wystąpić o ZRID [INTERWENCJA] Są plany przebudowy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu. Powracamy do tematu poruszanego w dzisiejszym (23.04) magazynie interwencyjnym. » więcej 2024-04-23, godz. 17:00 Kolejne utrudnienia na DK45. Będzie kilka zmian w organizacji ruchu Kolejne zmiany czekają kierowców na remontowanym odcinku DK45 pomiędzy Rogowem Opolskim a Krapkowicami. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Sadzonki za makulaturę oferuje ReUżytkownia w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziemi 10 kilogramów makulatury za sadzonkę ziół, kwiatów lub materiałową torbę. To dzisiejsza propozycja ReUżytkowni w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziem… » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Praktyki prudnickich uczniów we Włoszech i Hiszpanii. Zwiększają swoje kompetencje i poznają system pracy w UE We włoskim Reggio Emilia kwalifikacje podnoszą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Kolejna grupa młodzieży odbędzie praktyki zawodowe na Wyspach… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00 Gwizdek "bohaterem" porodu cesarskiego. "Pacjentka bierze czynny udział w urodzeniu się dziecka" Trzeba nauczyć się gwizdać i oddychać z przepony. To część wymogów, które musi spełnić przyszła mama, aby móc urodzić dziecko poprzez poród francuski… » więcej 2024-04-23, godz. 14:39 31 głosów zdecydowało o wygranej Andrzeja Wesołowskiego w Tułowicach 31 głosów zadecydowało o tym, że Andrzej Wesołowski będzie pełnił funkcję burmistrza Tułowic przez kolejnych 5 lat. W wyborczej „dogrywce” zmierzył… » więcej 2024-04-23, godz. 14:15 Zakasają rękawy i będą sprzątać rzeki. Rusza międzynarodowa akcja "Czysta Odra" Opony, butelki, niedopałki papierosów, a nawet elementy sprzętu domowego czy wanny. To wszystko można znaleźć w Odrze, dlatego trzeba ją sprzątać. Niebawem… » więcej 2024-04-23, godz. 12:15 Nielegalne składowisko odpadów w Krapkowicach. Policja zatrzymała dwie osoby 45-letni mężczyzna i jego o 9 lat starszy kolega zostali zatrzymani przez opolskich policjantów w związku z kolejnym wątkiem śledztwa w sprawie 'mafii … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »