Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 16:20 Autor: PAP

Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz szefa polskiego rządu w wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. premier Danii Mette Frederiksen.

We wtorek odbędzie się uroczyste uruchomienie gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie; w wydarzeniu oprócz szefa polskiego rządu będą uczestniczyć również premier Danii Mette Frederiksen, minister do spraw Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.


"Od 2015 roku polski rząd konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu. Decyzja o wznowieniu prac nad gazociągiem Baltic Pipe i realizacja tego projektu pozwala nam uniezależnić się od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej. Dzisiejsze działania Rosji pokazały, że polityka krajów zachodnich, w tym zakresie, okazała się błędna" - podkreśla rzecznik rządu.


Jak wskazuje Müller, gazociąg Baltic Pipe jest strategiczną inwestycją z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. "Nasz kraj będzie odporny nie tylko na przerwy w dostawach gazu ze wschodu, ale również na zaprzestanie dostaw gazu przez Gazprom dla innych państw europejskich. Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu bezpośrednio z norweskich złóż do Polski oraz potencjalnie także do innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej" - zaznacza.


Inwestycja realizowana jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet. Długość części podmorskiej wynosi ok. 275 kilometrów. Odcinek w Danii składa się z ponad 200 kilometrów nitki gazociągu oraz nowej stacji kompresorowej. Na Morzu Północnym gazociąg Baltic Pipe łączy się z gazowym systemem przesyłowym Norwegii poprzez norweski gazociąg Europipe II.


Rzecznik podkreśla także, że uroczystość inauguracji gazociągu będzie okazją do spotkania szefa rządu Mateusza Morawieckiego z premier Danii. "Wśród tematów rozmowy znajdą się kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym pomoc Ukrainie. Na spotkaniu poruszona zostanie również kwestia współpracy w sektorze energii i bezpieczeństwa energetycznego" - dodaje.


Przypomina ponadto, że ostatnio liderzy państw spotkali się 30 sierpnia 2022 r. podczas Bornholm Summit, który został zorganizowany przez szefową duńskiego rządu, a rozmowy poświęcone były wzmocnieniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego.


Gazociąg Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.


Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe ma mieć przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc przesyłową, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" ("Project of Common Interest"). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę"(CEF). (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ godl/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 10:20 Łódź/ Powrót Radia Lutnia i premiery w Teatrze Muzycznym Teatralna rozgłośnia - Radio Lutnia, która powstała z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego w Łodzi - w niedzielę powróci do nadawania programów… » więcej 2022-12-03, godz. 10:20 Z. Ziobro o sprzeciwie wobec reformy KK: zawsze jest front obrony przestępców; to mnie zdumiewa Zawsze jest front obrony przestępców i to mnie zdumiewa - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do krytyki reformy Kodeksu… » więcej 2022-12-03, godz. 10:00 Ukraina/ Szef MSZ: odnotowaliśmy łącznie 18 przypadków gróźb wobec naszych dyplomatów MSZ Ukrainy odnotowało łącznie 18 przypadków gróźb pod adresem swoich dyplomatów - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 Portal tvp.info o decyzji sądu dotyczącej szefa PiS: sprawa wraca do Sądu Najwyższego Radca prawny Adrian Salus, reprezentujący przed sądem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, podkreśla, że nieprawomocne postanowienie sądu z 26 listopada… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 Poznań/ Poważna awaria torowiska w centrum miasta; tramwaje kursują objazdem Ze względu na awarię torowiska na ul. Roosevelta w Poznaniu wstrzymany został ruch tramwajowy w obu kierunkach - poinformowało w sobotę MPK Poznań. Tramwaje… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 PŚ w bobslejach - niemiecka dwójka najlepsza w Park City Niemiecka dwójka Francesco Friedrich i Thorsten Margis na torze w amerykańskim Park City wygrała drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w tej konkurencji… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 Dolnośląskie/ Ruszył sezon narciarski w Karkonoszach W sobotę rozpoczął się sezon narciarski w Karkonoszach na Dolnym Śląsku. W weekend pierwsi narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać z wyciągów… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 Beskidy/ Trudne warunki turystyczne; jest ślisko Trudne są warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. W wyższych partiach gór leży niewielka warstwa śniegu. Jest ślisko - podali ratownicy Grupy Beskidzkiej… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 Liga NBA - Sochan opuścił kolejny mecz, 10. z rzędu porażka Spurs Jeremy Sochan z powodu kontuzji nie zagrał w kolejnym meczu koszykarskiej ligi NBA, a jego drużyna San Antonio Spurs uległa u siebie New Orleans Pelicans 99:117… » więcej 2022-12-03, godz. 09:50 MF: minister Rzeczkowska podpisała rozporządzenie dot. utrzymania „zerowej” stawki VAT na żywność (krótka) Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność - poinformowało w sobotę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »