Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 10:26 Autor: PAP

Poniedziałek (26.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Giorgia Meloni [fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI]
Giorgia Meloni [fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI]
(22:30) Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Rada Ministrów wyraziła dzisiaj zgodę na połączenie spółek GK PGNiG i PKN ORLEN" - napisał na Twitterze wicepremier Sasin.
Dowiedz się więcej.

(21:40) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

Od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.
Dowiedz się więcej.

(20:30) Włoska centroprawica, która wygrała niedzielne wybory parlamentarne, otrzyma w ich rezultacie 235 miejsc w 400-osobowej Izbie Deputowanych i 112 w 200-osobowym Senacie - poinformowało w poniedziałek MSW po przeliczeniu wszystkich głosów.

Dane te oznaczają, że centroprawica ze zwycięską partią Bracia Włosi Giorgii Meloni na czele będzie mogła bez problemów powołać rząd. W skład tej koalicji wejdą też Liga i Forza Italia oraz mniejsze ugrupowania.
Dowiedz się więcej.

(19:30) Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywa się narada poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu państwa; bierze w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki - poinformował w poniedziałek BBN.

"Na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy dziś wieczorem w BBN odbywa się narada poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu państwa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jacka Sasina i ministrów Andrzeja Adamczyka, Grażyny Ignaczak-Bandych, Pawła Solocha, Małgorzaty Paprockiej, Mateusza Bergera, Pawła Sałka" - podał BBN na Twitterze. (PAP)
Dowiedz się więcej.

(19:20) Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a nie ograniczanie stosowania środków ochrony roślin - powiedział w poniedziałek w Brukseli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik, który brał udział w posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

"Rada (...) dyskutowała kwestię (zaproponowanego przez Komisję Europejską - PAP) obniżenia stosowania środków chemicznych w uprawie roślin, tzw. zrównoważenie zużycia tychże środków. Zwróciliśmy uwagę, że ocena skutków tych regulacji jest niedostateczna, szczególnie w sytuacji wojny, obaw o wyżywienie społeczeństwa w Europie i na świecie oraz kryzysu żywnościowego. Chcemy, aby te regulacje były zrewidowane" - powiedział wiceminister.
Dowiedz się więcej.

(19:20) Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) otrzymał obywatelstwo Rosji; jego rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena zapewnił, że Snowdena nie obejmie trwająca w Rosji mobilizacja na wojnę z Ukrainą.

Nazwisko Snowdena znalazło się w dekrecie prezydenckim podpisanym przez Władimira Putina i opublikowanym w poniedziałek. Obywatelstwo otrzymało też ponad 70 innych cudzoziemców.
Dowiedz się więcej.

(19:00) Młociarz Wojciech Nowicki jest jedynym Polakiem wśród 40 nominowanych do nagród kontynentalnej federacji (European Athletics) na najlepszych lekkoatletów roku i wschodzące gwiazdy tej dyscypliny.

European Athletics (EA) ogłosiła w poniedziałek nazwiska nominowanych do czterech głównych nagród. Wywodzą się oni z 22 krajów. Wybory potrwają do 30 września, a laureaci zostaną wyłonieni po podliczeniu głosów każdej z czterech grup: fanów, federacji narodowych, panelu ekspertów EA oraz przedstawicieli mediów. 3 października zaprezentowane zostaną finałowe trójki, a nagrody będą wręczane na corocznej gali, która tym razem odbędzie się 22 października w Tallinnie.
Dowiedz się więcej.

(18:20) Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włosi, która w niedzielę wygrała wybory parlamentarne w Italii nie będzie politykiem izolowanym na arenie międzynarodowej, uważa pochodzący z Padwy politolog Riccardo Marchi.

Profesor nauk politycznych na lizbońskim uniwersytecie ISCTE zaznaczył w poniedziałkowej rozmowie z telewizją RTP, że mająca bogate doświadczenie polityczne Meloni nie jest postacią marginalną, ani we włoskiej polityce, ani w europejskiej.
Dowiedz się więcej.

(18:10) Epoka nuklearnego szantażu musi się zakończyć, żaden kraj nie jest w stanie wygrać wojny atomowej, a użycie takiej broni doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w poniedziałek.

"Dekady po upadku muru berlińskiego znów możemy usłyszeć potrząsanie nuklearnymi szabelkami (...) powiem jasno - epoka szantażu jądrowego musi się zakończyć" - mówił Guterres podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconego rozbrojeniu nuklearnemu.
Dowiedz się więcej.

(18:00) Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oświadczyła w poniedziałek, że zatrzymała konsula Japonii we Władywostoku i uznała go za osobę niepożądaną w Rosji. FSB utrzymuje, że dyplomata zbierał tajne informacje.
Dowiedz się więcej.

(17:40) Rosyjska agresja na Ukrainę uderzyła w światową gospodarkę – piszą autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Paying the Price of War”.

Według przewidywań opublikowanych w raporcie światowy wzrost gospodarczy zmniejszy się z 3 proc. w 2022 roku do 2,2 proc. w 2023 roku. Spośród gospodarek krajów G-20 najgorsze prognozy dotyczą Rosji, której gospodarka w 2023 roku ma skurczyć się o 4,5 proc. Prócz Rosji tylko prognoza dla Niemiec ma wynik ujemny – gospodarka tego kraju ma skurczyć się o 0,7 proc.
Dowiedz się więcej.

(17:20) Rada Ministrów po godz. 17 rozpoczęła obrady, na których zajmie się projektem w sprawie zamrożenia cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000 kWh rocznie. Dwie poprawki do projektu złożył minister sprawiedliwości.

Chodzi o projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, którego wnioskodawcą jest minister klimatu i środowiska.
Dowiedz się więcej.

(16:30) Ile trzeba mieć w sobie poczucia wyższości, buty, arogancji i pogardy dla demokratycznych reguł, żeby o wyniku wyborów innym kraju, dokonywanych przez inny naród, powiedzieć: "Wygrał nie ten co powinien! Źle wybrali! Trzeba za gardło złapać to państwo i te władze!"? - napisał prezydent Andrzej Duda.

W weekend we Włoszech odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, ogłoszone po upadku technicznego rządu Mario Draghiego w lipcu. Jak wskazują cząstkowe wyniki, wygrał je blok złożony z partii Fratelli d'Italia pod wodzą Giorgii Meloni (ok. 24-25 proc. głosów), Forza Italia Silvio Berlusconiego oraz Ligi Matteo Salviniego (po ok. 8-9 proc. głosów). 15-16 proc. głosów zdobył centrowo-populistyczny Ruch 5 Gwiazd Giuseppe Contego, a ok. 21-22 proc. blok centrolewicowy, w którym prym wiedzie Partia Demokratyczna pod wodzą Enrico Letty.
Dowiedz się więcej.

(15:40) Oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy zostanie podniesione od października - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

"W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Dowiedz się więcej.

(15:20) Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował w poniedziałek o przeznaczeniu 457,5 mln dolarów na pomoc dla cywilnych służb i policji Ukrainy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych.

"Stany Zjednoczone przeznaczyły dziś dodatkowe 457,5 mln dolarów pomocy dla bezpieczeństwa cywilnego, by wzmocnić wysiłki ukraińskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, aby zwiększyć ich zdolności operacyjne i ratować życie" - powiedział Blinken w wydanym oświadczeniu.
Dowiedz się więcej.

(14:20) Stwierdzenie Jarosława Kaczyńskiego, że "PiS wygra wybory, jeśli będą uczciwe" - brzmi jak kawał o Łukaszence i ma podważyć wiarę Polaków w uczciwość wyborów, jeśli wygra opozycja - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Donald Tusk był w poniedziałek pytany o "korpus ochrony wyborów", o jakim prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas wrześniowych spotkań z wyborcami.
Dowiedz się więcej.

(13:20) Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Dowiedz się więcej

(13:00) Traktowanie wyników wyborów parlamentarnych we Włoszech jako wyrazu sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez Unię Europejską jest nadmiernym uproszczeniem - przekonywał w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

"Komisja Europejska i przewodnicząca KE współpracują z rządami wybranymi w wyborach w państwach członkowskich. To samo dotyczy tego przypadku, jak i każdego innego. Oczywiście, liczymy na konstruktywna współpracę z nowymi władzami Włoch. Chciałbym tylko przypomnieć, że w tej chwili czekamy na sformowanie nowego włoskiego rządu, zgodnie z procedurami konstytucyjnymi tego kraju" - oświadczył Mamer.
Dowiedz się więcej.

(12:40) Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uzyskał w poniedziałek pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował rzecznik rządu. Scholz miał łagodne objawy przeziębienia, w weekend był w krajach Zatoki Perskiej.

Szef rządu przebywa w izolacji w mieszkaniu w Urzędzie Kanclerskim - powiadomił rzecznik Steffen Hebestreit, cytowany przez portal dziennika "Welt".
Dowiedz się więcej.

(12:20) Kontynuowanie dotychczasowej dobrej współpracy pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a liderką Fratelli d'Italia Giorgią Meloni może zmienić układ sił w Brukseli - ocenił w poniedziałek w Studiu PAP europoseł PiS Adam Bielan.

Włoski blok centroprawicy na czele z Fratelli d'Italia (Bracia Włosi) Giorgii Meloni otrzymał około 43 procent głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, a centrolewica 26 procent - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Fratelli d'Italia otrzymało około 24-25 procent głosów. Ich sojusznicy, Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego wywalczyły po około 8-9 procent głosów.
Dowiedz się więcej.

(11:40) Ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Najwięcej głosów w obu izbach parlamentu - około 26 proc. dostała partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Sojusznicy Braci Włochów to Liga Matteo Salviniego z 8,9 proc. głosów i Forza Italia Silvio Berlusconiego z ponad 8 procentami.
Dowiedz się więcej.

(11:20) Szczepienia przeciwko covid-19 i grypie to najważniejsze zadanie przez zbliżającym się sezonem zachorowań

W poniedziałek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz lekarze, epidemiolodzy, farmaceuci i przedstawiciele NFZ zachęcali do kontynuacji szczepień przeciwko covid-19 oraz grypie.

Dowiedz się więcej

(9:50) Hubert Hurkacz spadł z 10. na 11. miejsce w najnowszym notowaniu światowego rankingu tenisistów

Polaka wyprzedził Włoch Jannik Sinner, który ma teraz nad wrocławianinem pięć punktów przewagi. Poza tym w pierwszej dziesiątce nie nastąpiły już żadne zmiany ani w kolejności, ani w liczbie punktów.

Dowiedz się więcej

(9:00) Po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji rośnie liczba podpaleń wojskowych komend uzupełnień i budynków administracji państwowej

W niedzielę w obwodzie leningradzkim nieznani sprawcy podpalili (w jednym przypadku używając kanistra z benzyną, w drugim - koktajli Mołotowa) budynek w Kirowsku oraz budynek administracji Siaskielewo, w którym całkowicie spłonęło pomieszczenie wydziału opieki społecznej.

Dowiedz się więcej

(8:50) Od początku września w placówkach medycznych i aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie

Do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciwko grypie. Dotychczas uruchomiono prawie 4 tysiące punktów szczepień przeciwko grypie, w tym niemal 1,4 tys. w aptekach

Dowiedz się więcej

(8:10) Zaostrzone ograniczenia dla Rosjan od poniedziałku obowiązują również na lotniczych i morskich przejściach granicznych

Nowe restrykcje dla Rosjan w ubiegły poniedziałek wprowadziło MSWiA. Od tygodnia obejmują one lądową granicę zewnętrzną UE. Przez ten czas wjazdu odmówiono kilkudziesięciu obywatelom Rosji. Zmiany zostały uzgodnione z krajami bałtyckimi i są odpowiedzią na wojnę Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie.

Dowiedz się więcej

(8:10) Władze Rosji zabroniły wyjazdu i wjazdu do graniczącego z Ukrainą obwodu rostowskiego

Sztab podał również, że wezwani do rosyjskiego wojska, przybywający do punktów mobilizacyjnych w obwodzie biełgorodzkim, również graniczącym z Ukrainą, otrzymują spis rzeczy, które muszą kupić na własny koszt, ze szczególnym uwzględnieniem ciepłej odzieży.

Dowiedz się więcej

(7:20) Zamiast wyciągnąć wnioski i powrócić do rozmów pokojowych, poszanowania traktatów, których sama jest stroną, Rosja pogrąża się w tym zbrodniczym szaleństwie

Cichocki ocenił, że ogłoszenie częściowej mobilizacji w Rosji to kolejny krok w stronę eskalacji przemocy i eskalacji konfliktu zbrojnego

Dowiedz się więcej

(6:10) Trwają prace związane z analizą skutków finansowych zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6 410 zł. Środowiska akademickie wnioskują do resortu o jego podwyższenie.

Dowiedz się więcej

(3:20) W skład rosyjskiej grupy morskiej na Morzu Czarnym wchodzą cztery okręty uzbrojone w 28 pocisków manewrujących Kalibr

Groźba uderzeń rakietowych i ataków dronów kamikaze z morza, powietrza i tymczasowo okupowanego lądu jest stale brana pod uwagę przez nasze jednostki, informuje dowództwo operacyjne "Południe".

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2024-05-26, godz. 16:50 Bułgaria/ Dziennikarz śledczy Grozew: Rosja jest wewnętrzne podzielona Rosja jest wewnętrznie podzielona a jedność, o której tam się mówi jest iluzoryczna - powiedział w niedzielę bułgarski dziennikarz śledczy Christo Grozew… » więcej 2024-05-26, godz. 16:50 Prognoza pogody na 27 i 28 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska będzie na skraju wyżu znad zachodniej Rosji. Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ zatoki… » więcej 2024-05-26, godz. 16:50 PŚ w kajakarstwie - zwycięstwo Borgiela w jedynce na 5000 m Kanadyjkarz Mateusz Borgiel wygrał jedynkę na 5000 m w zawodach Pucharu Świata, które w niedzielę zakończyły się w Poznaniu. Drugi w tej konkurencji był… » więcej 2024-05-26, godz. 16:40 Kaczyński o eurowyborach: to niesłychanie ważne wybory W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński zachęcał do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie wszyscy są przeświadczeni… » więcej 2024-05-26, godz. 16:40 Gawkowski o Funduszu Sprawiedliwości: to wydmuszka polityczna do zarabiania Wicepremier Krzysztof Gawkowski stwierdził w niedzielę w Gdańsku, że Fundusz Sprawiedliwości od początku był 'wydmuszką polityczną' do zarabiania. Zaapelował… » więcej 2024-05-26, godz. 16:20 2. Ekstraliga żużlowa - Wilki - Arged 41:49 Cellfast Wilki Krosno - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 41:49. Punkty: Cellfast Wilki Krosno: Jonas Seifert-Salk 13, Vaclav Milik 9, Szymon Bańdur 7, Norbert… » więcej 2024-05-26, godz. 16:20 USA/ Tornada w Teksasie i Oklahomie; co najmniej pięć osób zginęło Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku nawałnic wywołanych przez tornada w stanach Teksas i Oklahoma w weekend amerykańskiego Dnia Pamięci Narodowej… » więcej 2024-05-26, godz. 15:50 Politechnika Opolska w czołówce uczelni prowadzących badania w obszarze sportu Politechnika Opolska i Akademie Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Katowicach zostały zakwalifikowane na najnowszą Listę Szanghajską uczelni prowadzących… » więcej 2024-05-26, godz. 15:50 Białystok/ Klimat lat 20. i 30. na święcie ulicy Jana Kilińskiego Stare samochody i modę inspirowaną epoką lat 20. i 30. XX wieku można było w niedzielę oglądać w Białymstoku podczas święta ulicy Jana Kilińskiego… » więcej 2024-05-26, godz. 15:40 Ukraina/ Zełenski: Rosja przygotowuje do ataku kolejne zgrupowanie wojsk w pobliżu Charkowa Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że Rosja koncentruje kolejne zgrupowanie swych wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, 90 km na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »