Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 08:10 Autor: PAP

Ukraina/ Sztab Generalny: Rosjanie zamknęli przygraniczny obwód rostowski

Władze Rosji zabroniły wyjazdu i wjazdu do graniczącego z Ukrainą obwodu rostowskiego; osobom z tego obwodu, przebywającym poza miejscem zamieszkania, nakazano powrót w ciągu trzech dni – informuje w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab podał również, że wezwani do rosyjskiego wojska, przybywający do punktów mobilizacyjnych w obwodzie biełgorodzkim, również graniczącym z Ukrainą, otrzymują spis rzeczy, które muszą kupić na własny koszt, ze szczególnym uwzględnieniem ciepłej odzieży.


Równocześnie wróg przeprowadza ogłoszone przez siebie, nielegalne „referenda” na południu i wschodzie Ukrainy – informuje sztab. W obwodzie zaporoskim i ługańskim przedstawiciele władz okupacyjnych chodzą po mieszkaniach wraz z uzbrojonymi rosyjskim żołnierzami, zmuszając mieszkańców do udziału w "głosowaniu". Działania takie mają też na celu ujawnianie mężczyzn, których można wcielić do rosyjskiej armii.


W Swatowem w obwodzie ługańskim wezwania do wojska otrzymują mężczyźni, którzy właśnie ukończyli 18 lat, choć zazwyczaj do armii wciela się po ukończeniu lat 19. Pozostałą część męskiej populacji, szczególnie kierowców ciężarówek, również kieruje się do jednostek wojskowych.


Relacjonując działania zbrojne sztab zwraca szczególną uwagę, że Rosjanie skupili swoje wysiłki na próbach całkowitego opanowania obwodu donieckiego oraz na utrzymaniu już zdobytych terytoriów. (PAP)


sm/ ap/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 14:00 Szef MSZ w Sejmie: nadrzędnym celem polityki zagranicznej bezpieczeństwo Polski; potrzebna współpraca nie tylko w koalicji… Nadrzędnym celem polityki zagranicznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa - powiedział w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że w obecnych… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Prognoza pogody na 26 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na przeważającym obszarze Europa będzie znajdować się pod wpływem układów niskiego ciśnienia… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Gliwice/ Po raz pierwszy w Polsce zastosowano u pacjentów radioterapię adaptacyjną Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 UE/ Szefowa PE podziękowała Jerzemu Buzkowi za pracę w europarlamencie Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podziękowała w czwartek w Strasburgu europosłowi Jerzemu Buzkowi (PO) za jego pracę w PE. Buzek wcześniej… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Bosak: polska polityka zagraniczna nadal jest zakładnikiem polityki wewnętrznej (krótka6) Gdyby z wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego odjąć wątki związane z polemiką z PiS-em, to ta informacja byłaby przynajmniej o 1/3 krótsza; polska… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Paris Hilton wyprodukuje dokument o „popkulturowej mizoginii”, której ofiarami padły m.in. Britney Spears i Jennifer… Dziedziczka hotelowej fortuny nabyła prawa do ekranizacji książki „Toxic: Women, Fame, and the Tabloid 2000s”, która w styczniu trafiła do księgarń… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 Billie Jean King Cup - turniej finałowy w listopadzie w Sewilli w nowej formule Turniej finałowy Billie Jean King Cup zostanie rozegrany w dniach 12-20 listopada w Sewilli w zmienionym formacie play off, podobnym do formuły Pucharu Davisa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Konieczny: solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu (krótka4) Solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu i jestem bardzo szczęśliwy, że ten fakt rozumie dzisiaj prawie cała polska klasa polityczna - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Trzecia Droga: to historyczny dzień, bo po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomac… To historyczny dzień; po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomacji, a skuteczna dyplomacja to najważniejsze narzędzie gwarantujące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »