Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 18:10 Autor: PAP

ONZ/ Sekretarz generalny: trzeba skończyć z nuklearnym szantażem

Epoka nuklearnego szantażu musi się zakończyć, żaden kraj nie jest w stanie wygrać wojny atomowej, a użycie takiej broni doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w poniedziałek.

"Dekady po upadku muru berlińskiego znów możemy usłyszeć potrząsanie nuklearnymi szabelkami (...) powiem jasno - epoka szantażu jądrowego musi się zakończyć" - mówił Guterres podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconego rozbrojeniu nuklearnemu.


"Myśl, że którykolwiek kraj mógłby toczyć i wygrać wojnę atomową jest szalona. Jakiekolwiek użycie broni nuklearnej doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu (...) bez porzucenia broni jądrowej nie będzie pokoju" - podkreślił sekretarz generalny,


Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w przemówieniu w środę, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa, co wielu komentatorów uznało za słabo zawoalowaną groźbę użycia broni jądrowej.


Ostrzegliśmy Rosję, że użycie broni nuklearnej będzie miało dla niej katastrofalne konsekwencje - mówili w weekend w wywiadach doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Takie ostrzeżenia mieli wystosować wobec Moskwy także przedstawiciele innych państw NATO. (PAP)


adj/ tebe/


arch.


Kraj i świat

2024-05-25, godz. 07:30 Kujawsko-pomorskie/ IMGW ostrzega przed burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami w województwie kujawsko-pomorskim w sobotę od popołudnia do późnego wieczora… » więcej 2024-05-25, godz. 07:30 Gruzja/ Analityk: władze jednocześnie chcą iść na Zachód i nazywają go źródłem zła Partia rządząca Gruzińskie Marzenie, forsując ustawę o tzw. agentach zagranicznych, słownie atakuje Unię Europejską i USA; jednocześnie podtrzymuje wcześniejsze… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Od soboty komitety mogą bezpłatnie rozpowszechniać materiały wyborcze w publicznych mediach Od soboty komitety wyborcze mają prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania w publicznych mediach materiałów wyborczych. Do poniedziałku można zgłaszać zamiar… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Prof. Czuczwar: terapia daremna przedłuża cierpienie, przedłuża agonię Terapia daremna nie jest w stanie pomóc pacjentowi, przedłuża cierpienie, agonię, jest nieetyczna, zła - powiedział PAP prof. Mirosław Czuczwar, kierownik… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Paryż - 48-letnia Czusowitina nie pojedzie na swoje dziewiąte igrzyska Gimnastyczka z Uzbekistanu Oksana Czusowitina, która w czerwcu skończy 49 lat, doznała kontuzji i nie zdoła awansować na swoje dziewiąte igrzyska olimpijskie… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Powstał film „Polskość” - o stosunku Polek i Polaków do własnego kraju Naukowcy z Laboratorium Poznania Politycznego PAN stworzyli film „Polskość” o stosunku Polek i Polaków do własnego kraju. W ten sposób podsumowali dwa… » więcej 2024-05-25, godz. 07:20 Sarah Jessica Parker wyznała, że mimo chęci nie potrafi przytyć. „Nie celebruję swojej chudości” Gwiazda „Seksu w wielkim mieście” od początku kariery zachwyca nienagannie smukłą sylwetką. 59-letnia obecnie Parker wciąż pytana jest przez dziennikarzy… » więcej 2024-05-25, godz. 07:10 Koncert Sinfonii Iuventus z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika - 25 maja Koncert Sinfonii Iuventus w Muzeum Historii Polski z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, odbędzie się 25 maja. Zabrzmi m.in. 'Sinfonia sacra' i… » więcej 2024-05-25, godz. 07:10 Lublin/ Muzeum zbiera pamiątki związane z funkcjonowaniem obozu koncentracyjnego na Majdanku Państwowe Muzeum na Majdanku zbiera rodzinne pamiątki związane z funkcjonowaniem byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Materiały pomogą… » więcej 2024-05-25, godz. 07:10 Paul Scraton: wędrowanie pozwala w pełni poznać miejsce, jego duchy i historię (wywiad) Wędrowanie jest ważnym elementem poznawania miejsca. Pozwala poznać jego historię, nawet jeśli jest ona dramatyczna, oraz zmierzyć się z jego duchami, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »