Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 18:20 Autor: PAP

Włoski politolog: Giorgia Meloni nie jest postacią marginalną, nie będzie izolowana na arenie międzynarodowej

Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włosi, która w niedzielę wygrała wybory parlamentarne w Italii nie będzie politykiem izolowanym na arenie międzynarodowej, uważa pochodzący z Padwy politolog Riccardo Marchi.

Profesor nauk politycznych na lizbońskim uniwersytecie ISCTE zaznaczył w poniedziałkowej rozmowie z telewizją RTP, że mająca bogate doświadczenie polityczne Meloni nie jest postacią marginalną, ani we włoskiej polityce, ani w europejskiej.


Giorgia Meloni, jak przypomniał ekspert, przewodzi w PE Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W skład tego europejskiego sojuszu ugrupowań wchodzi m.in. polska partia Prawo i Sprawiedliwość.


“W ostatnich latach Meloni umocniła relacje również z amerykańskimi republikanami, a także z brytyjskimi konserwatystami”, dodał znany w Portugalii politolog i komentator polityczny.


Autor kilku książek z zakresu historii współczesnej, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących europejskiej prawicy, odnotował, że prawdopodobne objęcie stanowiska premier Włoch przez Giorgię Meloni nie doprowadzi do głębokich zmian wewnątrz Unii Europejskiej.


Prof. Riccardo Marchi zwrócił uwagę na duże zdolności negocjacyjne włoskiej polityk, urozmaicony elektorat jej partii oraz duże doświadczenie polityczne, które są przesłankami do postrzegania szefowej Braci Włochów jako umiarkowanej polityk.


Odnotowując dużą różnorodność wewnątrz europejskiej prawicy, prof. Marchi zauważył, że Giorgia Meloni powinna poszukiwać dialogu z Brukselą oraz kompromisu, a także unikać destabilizowania sytuacji w UE. (PAP)


zat/ tebe/


Kraj i świat

2024-06-25, godz. 13:00 ME 2024 - większość Niemców nie wierzy w czwarty tytuł swojej reprezentacji Pomimo dobrych występów niemieckiej drużyny w fazie grupowej piłkarskich mistrzostw Europy, większość jej kibiców nie wierzy jeszcze, że reprezentacja… » więcej 2024-06-25, godz. 13:00 USA/ Sekretarz stanu: Izrael musi opracować powojenny plan dla Strefy Gazy Izrael musi opracować plan w sprawie powojennej przyszłości Strefy Gazy, zapewnić dopływ pomocy humanitarnej do tego terytorium i zwiększyć bezpieczeństwo… » więcej 2024-06-25, godz. 13:00 Dyplomacja/ Kobiety kierują 22 polskimi ambasadami Wśród 99 kierowników polskich ambasad, 22 to kobiety; konsulatami generalnymi kieruje 15 kobiet i 22 mężczyzn - wynika z informacji przekazanych PAP przez… » więcej 2024-06-25, godz. 12:50 ME 2024 - najstarsi strzelcy gola (dokumentacja) Chorwat Luka Modric w wieku 38 lat i 289 dni został najstarszym strzelcem gola w historii mistrzostw Europy w poniedziałkowym meczu z Włochami (1:1) w Lipsku… » więcej 2024-06-25, godz. 12:50 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:50 Kierwiński: stanowisko rządu ws. zawrócenia migrantów z Niemiec do Polski było mocne i natychmiastowe Stanowisko rządu w sprawie zawrócenia migrantów z Niemiec do Polski było mocne i natychmiastowe, PiS nie musi nas wzywać do działania - powiedział PAP były… » więcej 2024-06-25, godz. 12:50 Iran/ Chamenei przed wyborami prezydenta: kto sprzeciwia się irańskiej rewolucji, nie jest przydatny Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał we wtorek Irańczyków do udziału w piątkowych wyborach prezydenckich. 'Ten, kto… » więcej 2024-06-25, godz. 12:40 Rajdowe MŚ - wypadek z udziałem załogi Sebastiana Ogiera, przygotowującej się do strartu W okolicy miejscowości Włosty (woj. warmińsko-mazurskie) zderzyły się dwa samochody, w tym toyota z załogą przygotowującą się do Rajdu Polski - poinformowała… » więcej 2024-06-25, godz. 12:30 TSUE: działalność stalowni może zostać zawieszona, jeśli zagraża ludziom i środowisku Eksploatacja stalowni powinna zostać zawieszona, jeśli stanowi poważne i znaczące zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi - orzekł we wtorek Trybunał… » więcej 2024-06-25, godz. 12:30 Wyścig Solidarności - mistrz Polski wystartuje w stawce 150 kolarzy Ponad 150 kolarzy z 26 ekip wystartuje w środę z Łodzi w 35. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Wśród faworytów czteroetapowej rywalizacji jest m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »