Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-25, 09:20 Autor: PAP

Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji

Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym i naukowym, która rozpocznie się w poniedziałek we Wrocławiu.

Konferencja pt. „Polska–Azja. Wojna i pandemia, zmierzch dawnej globalizacji i początek nowej” organizowana jest przez Centrum Studiów Azjatyckich, działające w ramach Izby Gospodarczej Europy Środkowej, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu i Politechniką Opolską.


Jak zapowiadają organizatorzy sympozjum, trzy z pięciu dni konferencji będą poświęcone poszczególnym krajom czy regionom Azji: pierwszy – Chinom, drugi – Korei Południowej, czwarty – Turcji. Dni trzeci i piąty konferencji poświęcone będą kontynentowi azjatyckiemu jako całości oraz jego poszczególnym państwom i regionom.


Według organizatorów konferencji, kryzys gospodarczy wywołany agresją Rosji na Ukrainę, będzie przez następne kilkanaście miesięcy widoczny w gospodarkach większości państw Europy, ale także Azji. „W świecie tworzą się wyraźnie dwa obozy polityczno–gospodarcze: chińsko–rosyjski oraz amerykańsko-europejsko-pacyficzny, których cele są wyraźnie różne. Zbieg tych zdarzeń i okoliczności oznacza początek kryzysu, ale już w skali światowej, i walkę o dalszy rozwój lub przetrwanie państw narodowych wraz z ochroną własnych interesów” – wskazują organizatorzy sympozjum.


Łukasz Osiński, prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej, podkreślił, że Polska znajduje się w obszarze grupy amerykańsko-europejsko-pacyficznej, ale jest krajem przyfrontowym. „To kreuje dodatkowe ryzyka, szanse i zagrożenia. Specyfika polskiej gospodarki, jako kraju członkowskiego UE wciąż utrzymuje jej atrakcyjność gospodarczą na dosyć wysokim poziomie, szczególnie dla krajów spoza UE, które obecnie przemieszczają swoje biznesy na terytorium UE. Jak w nowej sytuacji powinna wyglądać na przykład nasza współpraca z jedną z największych gospodarek świata, czyli z Niemcami? Wydaje się, że nowy horyzont współpracy z gospodarką niemiecką powinien być oparty przede wszystkim na systemowym wspieraniu polskiego eksportu i ekspansji na poziomie liderów branżowych oraz silnych branżowych ekosystemów biznesowych opartych na miksie (firmy technologiczne, startupy, koncerny, grupy kapitałowe, firmy prawnicze i podatkowo-finansowe) np. tworzenie oprogramowania i usługi IT lub sprzedaż polskiej żywności gotowej do spożycia via freshpody lub lodówkomaty. Poszukiwanie strategicznych synergii biznesowych Polska-Niemcy powinno być oparte na wspólnych przedsięwzięciach tam, gdzie polska siła biznesu jest niewystarczająca”- twierdzi Osiński.


Kolei prof. Grzegorz Krzos z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uważa, że współpraca z wybranymi krajami Azji nie zawsze powinna być prowadzona na wolnorynkowych zasadach. „Czasami potrzeba regulacji i ograniczeń, aby tę współpracę doprowadzić do partnerskiego bilansu handlowo-inwestycyjnego w sposób kontrolowany. Dążenie do owej równowagi handlowo-inwestycyjnej powinno być wymuszane np. koniecznością tworzenia wspólnych joint ventures polsko-azjatyckich z tzw. pakietem +partnerstwa właścicielskiego+. Taki rodzaj partnerstwa zachęca do integracji z ekosystemem dostawców i podwykonawców kraju goszczącego. Azjatycki model współkontroli powinien mieć polski odpowiednik, który obecnie prawie nie istnieje” – powiedział prof. Krzos.


Konferencja „Polska–Azja. Wojna i pandemia, zmierzch dawnej globalizacji i początek nowej” zakończy się w piątek.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ dki/


Kraj i świat

2024-05-10, godz. 15:10 Biedroń: Lewica będzie pilnowała rozwoju CPK My, jako Lewica będziemy pilnowali dalszego rozwoju CPK; czekamy na decyzję premiera Donalda Tuska w tej sprawie - powiedział w piątek europoseł, współprzewodniczący… » więcej 2024-05-10, godz. 15:10 PGZ podpisało umowę z Hanwha Aerospace, która umożliwi transfer technologii i serwis armatohaubic K9 w Polsce PGZ podpisała z koreańską Hanwhą Aerospace umowę, która umożliwi transfer technologii i serwis armatohaubic K9 w polskiej Hucie Stalowa Wola - przekazał… » więcej 2024-05-10, godz. 15:10 Rektor Collegium Humanum: likwidacja uczelni - tylko w ostateczności Nowe władze Collegium Humanum przekonują, że ich głównym celem jest zapewnienie uczelni dalszego funkcjonowania. Nie wykluczają zmiany nazwy; liczą się… » więcej 2024-05-10, godz. 15:10 Rumunia/ Ambasada USA: jest zgoda na sprzedaż Rumunii rakiet dla samolotów F-16 za 70 mln dol. USA zgodziły się na sprzedaż Rumunii pocisków AIM-9X Sidewinder Block II dla samolotów F-16, których wartość wynosi ok. 70 mln dol. - powiadomiła w piątek… » więcej 2024-05-10, godz. 15:10 Małopolskie/ Kolekcjoner zgromadził nielegalny arsenał z czasów II wojny światowej Nielegalny arsenał z czasów II wojny światowej, na który składały się m.in. pistolet maszynowy, 13 sztuk elementów broni palnej, granatnik przeciwpancerny… » więcej 2024-05-10, godz. 15:10 Ambasador RP w Kijowie Jarosław Guzy: Polska opróżniła dla Ukrainy swoje arsenały, lecz pomoc będzie kontynuowana Na początku rosyjskiej inwazji Polska opróżniła dla Ukrainy swoje arsenały i choć nie informujemy o ilości przekazanego uzbrojenia, pomoc wojskowa będzie… » więcej 2024-05-10, godz. 15:00 Elizabeth Moss: Byłam za mało cool, żeby być w obozie Angeliny Jolie Gwiazda serialu „Opowieść podręcznej”, Elisabeth Moss, gościła w podcaście „Let’s Talk Off Camera”, gdzie promowała swój najnowszy serial zatytułowany… » więcej 2024-05-10, godz. 15:00 Turcja/ Tysiące nauczycieli protestują po zastrzeleniu dyrektora przez 17-latka Tysiące nauczycieli w Turcji w piątek wyszły na protest przeciwko przemocy wobec pracowników szkolnictwa. Kilka dni temu 17-latek w Stambule zastrzelił dyrektora… » więcej 2024-05-10, godz. 15:00 Konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie pozostaje nierozstrzygnięty Żadna z osób ubiegających się o stanowisko dyrektora teatru nie uzyskała bezwzględnej większości głosów. Konkurs ogłoszony w lutym pozostaje nierozstrzygnięty… » więcej 2024-05-10, godz. 15:00 Brodzińska-Mirowska: dobrą byłaby koncepcja merytorycznych ministrów i politycznych wiceministrów Dobrą byłaby koncepcja powoływania merytorycznych ministrów wzmocnionych przez politycznych wiceministrów - oceniła piątkową rekonstrukcję rządu politolożka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »