Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 09:32 Autor: PAP

Czwartek (18.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Strażacy stawiają zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb na Odrze w dzielnicy Szczecin Dziewoklicz [fot. PAP/Jerzy Muszyński]
Strażacy stawiają zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb na Odrze w dzielnicy Szczecin Dziewoklicz [fot. PAP/Jerzy Muszyński]
(21:10) Sytuacja z Zaporoską Elektrownią Atomową jest obecnie najtrudniejsza w historii; szantaż nuklearny, to typowa strategia Rosji, a potencjalna awaria w siłowni może 10-krotnie przewyższyć katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W codziennym wieczornym wystąpieniu Zełenski zauważył również, że armia rosyjska ponosi kolosalne koszty, by zdobyć choćby jeszcze jeden kilometr w Donbasie.

Dowiedz się więcej

(18:20) USA/ Dyrektor finansowy Trump Organization przyznał się do oszustw podatkowych i innych przestępstw

Allen Weisselberg - były dyrektor finansowy Trump Organization, firmy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa - przyznał się w czwartek do popełnienia 15 przestępstw podatkowych w zamian za wyrok pięciu miesięcy więzienia i zeznania przeciwko firmie. Weisselberg nie jest jednak zobowiązany do zeznawania przeciwko swojemu byłemu szefowi.

Dowiedz się więcej

(16:30) Zwiększanie interoperacyjności, współpraca wojsk i przemysłów zbrojeniowych, a także wyzwania związane z rosyjską napaścią na Ukrainę były tematami rozmowy z minister obrony Czech Janą Chernochovą- powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Czeska minister przypomniała, że 27 sierpnia ma zostać podpisane polsko-czeskie porozumienie o patrolowaniu słowackiej przestrzeni powietrznej.

Dowiedz się więcej

(15:20) Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"IRŚ z Olsztyna po dodatkowych badaniach znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabijających organizmy wodne - ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka" - powiedziała minister Moskwa.

Dowiedz się więcej

(14:50) Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego omawiał w czwartek temat kryzysu ekologicznego na Odrze, kwestię bezpieczeństwa energetycznego i sytuację na terenie Ukrainy, a także sytuację epidemiczną - poinformowała KPRM.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, na czwartkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, omówiono bieżące tematy związane z sytuacją w kraju.

Dowiedz się więcej

(13:40) Im szybciej przyczyna katastrofy ekologicznej na Odrze zostanie ustalona, tym szybciej można będzie ograniczyć jej konsekwencje dla środowiska, rybołówstwa, rolnictwa i rekreacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii Tim McPhie.

"Komisja jest bardzo zaniepokojona katastrofą środowiskową, która dotknęła Odrę (...) z nieustalonej dotąd przyczyny lub przyczyn" - dodał.

Dowiedz się więcej

(12:00) Strażacy kontynuują patrolowanie dolnośląskiego odcinka Odry i usuwanie śniętych ryb

Według informacji przekazanych w czwartek przez Komendę Wojewódzką PSP we Wrocławiu, w środę w akcję oczyszczania dolnośląskiego odcinka Odry z truchła ryb zaangażowanych było 18 zastępów PSP i OSP – łącznie 47 strażaków.

Dowiedz się więcej

(10:40) Wojewoda zachodniopomorski przekazał w czwartek, że prawdopodobnie "łańcuch wtórnego zakażenia rzeki został przerwany"

"Być może, jeszcze mówię to warunkowo, udało nam się przerwać ten łańcuch wtórnego zakażania rzeki i tych kolejnych, następujących po sobie niekorzystnych czynników, które powodowały śnięcie ryb" – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dowiedz się więcej

(9:40) Finlandia i Szwecja podobnie jak Polska mają podobne podejście do współpracy z USA i znaczenia wschodniej flanki dla NATO – powiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa

Ociepa, który w TVP1 mówił w czwartek o swojej podróży do obu państw zmierzających do członkostwa w Sojuszu, podkreślił, że Finowie i Szwedzi "są bardzo mocno skupieni na tym procesie". "Ta decyzja zapadła bardzo szybko, trochę wbrew naturze Skandynawów, którzy zawsze dłużej ważą pewne racje" – dodał.

Dowiedz się więcej

(9:10) W celu uniknięcia sytuacji, w której część martwych ryb zaczęłaby się rozkładać na dnie rzeki, obserwujemy dno Odry przy pomocy sonaru

Obserwujemy również sonarem dno, dlatego że te ryby, które płynęły martwe, były wybierane, natomiast chcemy uniknąć sytuacji, że część, która została na dnie zacznie się rozkładać i dojdzie do wtórnego zakażenia wody" - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska, Główna Konserwator Przyrody w czwartek na antenie TVP Info.

Dowiedz się więcej

(9:00) Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,593 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 3,746 mln osób

Tylko w środę do Polski przybyło 25,9 tys. osób, a do godz. 7 rano w czwartek - 7,2 tys. osób.

Dowiedz się więcej

(7:30) Władze Australii wycofały zgodę na nowy gmach ambasady Rosji niedaleko siedziby australijskiego parlamentu w Canberze

Australijska agencja rządowa National Capital Authority (NCA) rozwiązała z Rosją umowę dzierżawy atrakcyjnej działki budowlanej, uzasadniając to faktem, że przez długi czas nie prowadzono tam żadnych prac.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 11:30 Sejm/ Komisja poparła część poprawek Senatu do noweli o pieczy zastępczej Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 Poseł Siekierski z Koalicji Polskiej: rząd realizuje raj podatkowy Komisja Europejska rozluźniła możliwości wydatkowe jeśli chodzi o budżet, ale to nie oznacza tworzenia raju podatkowego; taki raj podatkowy rząd realizuje… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 MŚ judo - Kaleta powalczy w repesażach Aleksandra Kaleta powalczy w repesażach kategorii 52 kg w mistrzostwach świata w judo, które w piątek rozpoczęły się w Taszkencie. Rywalką Polki będzie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 Zmarł słynny brytyjski motocyklista Phil Read W wieku 83 lat zmarł brytyjski motocyklista Phil Read, pierwszy w historii tej dyscypliny mistrz świata w klasach 125, 250 oraz 500 cm. » więcej 2022-10-07, godz. 11:20 Czechy/ Energia i wsparcie dla Ukrainy głównymi tematami nieformalnego szczytu UE Na Zamku w Pradze rozpoczął się w piątek nieformalny szczyt Rady Europejskiej, na którym omawiane są ceny energii oraz wsparcie dla Ukrainy. Zdaniem gospodarza… » więcej 2022-10-07, godz. 11:20 Premier Morawiecki w CNBC: prawdziwą ceną rosyjskiego gazu jest krew Ukraińców i trudna zima w Europie Kreml zachował się jak diler narkotykowy, bo początkowo oferował bardzo tani gaz, jednak teraz już znamy jego prawdziwą cenę. Jest nią krew żołnierzy… » więcej 2022-10-07, godz. 11:20 Norwegia/ Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego, rosyjskiej organizacji Memoriał… Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali szef białoruskiego Centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Piłkarski weekend w Europie - klasyki w Niemczech i we Włoszech Najciekawiej zapowiadające się mecze najbliższego weekendu w piłkarskich ligach Europy odbędą się w Niemczech i we Włoszech - Borussia Dortmund w klasyku… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Tusk: ostatnie wypowiedzi Komorowskiego nie prezentują poglądów PO Bronisław Komorowski ma rację, mówiąc, że jest poza Platformą Obywatelską, jego ostatnie wypowiedzi: na temat aborcji i rozmów Ukrainy z Putinem nie prezentują… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Wystawiono na sprzedaż białego cadillaca escalade z serialu „Rodzina Soprano” Fani serialowych pamiątek i motoryzacyjnych perełek mogą zacierać ręce. Do kupienia jest biały cadillac escalade z 2003 roku, który był używany podczas… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »