Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 09:40 Autor: PAP

Wiceszef MON: Finlandia i Szwecja podobnie jak Polska postrzegają priorytety NATO

Finlandia i Szwecja podobnie jak Polska mają podobne podejście do współpracy z USA i znaczenia wschodniej flanki dla NATO – powiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa.

Ociepa, który w TVP1 mówił w czwartek o swojej podróży do obu państw zmierzających do członkostwa w Sojuszu, podkreślił, że Finowie i Szwedzi "są bardzo mocno skupieni na tym procesie". "Ta decyzja zapadła bardzo szybko, trochę wbrew naturze Skandynawów, którzy zawsze dłużej ważą pewne racje" – dodał.


"Dla nas to absolutnie kluczowe, żeby Finlandia i Szwecja przystąpiły do NATO, to kwestia naszego wspólnego Morza Bałtyckiego, ale także takiego samego podejścia jak Polska w dwóch kluczowych sprawach: to są kraje proatlantyckie, promujące obecność amerykańskich żołnierzy w Europie i kraje, które uważają że flanka wschodnia jest ważniejsza w wymiarze dosłownym, kinetycznym, bezpośrednim wojskowym, niż basen Morza Śródziemnego" – mówił.


Zwrócił uwagę, że wydłużenie lądowej granicy NATO z Rosją wiążące się z przyjęciem Finlandii sprzyja Polsce, ponieważ "znacząco rozciąga siły rosyjskie w przypadku jakiejkolwiek agresji". Zadeklarował, że w razie rozmieszczenia w Finlandii i Szwecji wielonarodowych grup bojowych NATO, Polska jest gotowa uczestniczyć w takim przedsięwzięciu.


Odniósł się też do spodziewanej reakcji Rosji i rozmieszczenia przez nią wojsk. "Zapytałem kolegów z Finlandii, jak oni oceniają obecność rosyjską na granicy, odpowiedź brzmi tak: lotnictwo jest obecne, wojsk lądowych w zasadzie nie ma" – powiedział, wskazując, że "front ukraiński okazał się zbyt wymagający dla Rosjan".


Ociepa nawiązał też do przekazania przez Polskę uzbrojenia Ukrainie i kwestii polskich zdolności obronnych. "Po to mamy armię, żeby odstraszać, a w przypadku konfliktu bezpośredniego zwalczać ewentualnego agresora" – powiedział. Dodał, że "najbardziej prawdopodobnym agresorem" jest obecnie Federacja Rosyjska. "Te czołgi, które dzisiaj walczą za Ukrainę, walczą także za Polskę" – zaznaczył.


Na początku lipca przedstawiciele państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego podpisali protokoły akcesyjne z Finlandią i Szwecją. W Polsce 20 lipca ustawy upoważniające prezydenta do ratyfikacji protokołów uchwalił Sejm, a 30 lipca prezydent Andrzej Duda ratyfikował dokumenty akcesyjne.(PAP)


brw/ godl/


Kraj i świat

2022-09-29, godz. 07:10 A. Macierewicz: Informacja służb wskazuje na sfałszowanie polskiego rejestratora parametrów lotu (czarnej skrzynki)… Istnieje informacja służb wskazująca, że Rosja podjęła działania, aby dokonać fałszerstwa rejestratora (czarnej skrzynki) ATM-QAR z samolotu 154M - powiedział… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Hołownia dla "Rz": PO i PiS to partie starego świata Będziemy współpracować na opozycji i wspólnie stworzymy stabilny rząd - deklaruje lider Polski 2050 Szymon Hołownia w rozmowie z 'Rzeczpospolitą'. » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Sondaż dla "DGP" i RMF FM: według 53,6 proc. badanych Morawiecki powinien zostać na stanowisku premiera 53,6 proc. badanych uważa, że Mateusz Morawiecki powinien pozostać na stanowisku szefa rządu do końca obecnej kadencji - wynika z sondażu United Surveys… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 KAS: zwrot środków z systemu viaTOLL - do 30 września Wnioski o zwrot środków z nieczynnego już systemu poboru opłat drogowych viaTOLL można składać do piątku 30 września - poinformowała PAP Katarzyna Paterak-Kondek… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Liga NBA - Ben Simmons gotowy do gry po ponadrocznej przerwie Australijski koszykarz Ben Simmons potwierdził, że fizycznie i mentalnie jest gotowy do powrotu na parkiety NBA. 'Czuję się świetnie' - powiedział rozgrywający… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Sondaż dla "SE": 26 proc. uważa, że Tusk powinien stanąć na czele opozycji; 25 proc. wskazało Trzaskowskiego 26 proc. badanych uważa, że na czele zjednoczonej opozycji powinien stanąć Donald Tusk; niewiele miej - 25 proc. - wskazało na Rafała Trzaskowskiego - wynika… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Japonia, USA i Korea Południowa przeprowadzą wspólne manewry wojskowe Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość pow… Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła 'silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza', stwierdził… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Wielkopolskie/ Wstrzymany ruch pociągów na trasie Poznań–Szczecin W nocy ze środy na czwartek wstrzymany został ruch pociągów na trasie Poznań-Szczecin. Podczas robót na szlaku Krzyż - Podlesiec jeden z wagonów z tłuczniem… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 Warmińsko-mazurskie/ W pożarze zginął mężczyzna W pożarze mieszkania w Lidzbarku Warmińskim (warmińsko-mazurskie) zginął mężczyzna, inną osobę udało się ewakuować - podała straż pożarna. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »