Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 09:10 Autor: PAP

Wiceminister klimatu: obserwujemy dno Odry przy pomocy sonaru

W celu uniknięcia sytuacji, w której część martwych ryb zaczęłaby się rozkładać na dnie rzeki, obserwujemy dno Odry przy pomocy sonaru - powiedziała w czwartek wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska.

"Obserwujemy również sonarem dno, dlatego że te ryby, które płynęły martwe, były wybierane, natomiast chcemy uniknąć sytuacji, że część, która została na dnie zacznie się rozkładać i dojdzie do wtórnego zakażenia wody" - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska, Główna Konserwator Przyrody w czwartek na antenie TVP Info.


Golińska poinformowała, że w Odrze wciąż utrzymuje się wysokie zasolenie wody i wysoka temperatura. Dodała, że kolejną monitorowaną zmienną jest poziom tlenu, który dziś w większości badanych miejsc jest w normie, natomiast "pojedynczo w niektórych miejscach zastoiskowych zaczyna spadać poniżej normy".


Wiceminister wyjaśniła, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom tlenu jest niekorzystny dla organizmów żyjących w wodzie.


"Z jednej strony mamy unormowanie, natomiast nie jesteśmy jeszcze bardzo optymistyczni, bo wciąż utrzymujący się niski poziom wód, wysoka temperatura i spadający tlen może spowodować, że za chwile możemy mieć problem ze zbyt niskim tlenem" - powiedziała.


Wiceszefowa MKiŚ dodała, że spada obserwowana liczba martwych ryb. W województwie zachodniopomorskim, gdzie w celu ich wyławiania zamontowano kilkanaście zapór - część z nich jest już zdejmowana. "Nie ma takiej potrzeby, aby je utrzymywać" - zaznaczyła Golińska.


MKiŚ nadal nie wyklucza żadnej z trzech hipotez odnośnie przyczyn masowego śnięcia ryb. Nadal rozważane są możliwości przedostania się do rzeki substancji toksycznych, dużej ilości wód przemysłowych a także czynników naturalnych.


Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do wód Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.


Za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje pozwalające ustalić sprawców Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł. Jak poinformowało we wtorek MSWiA Policja odnotowała dotychczas 235 zgłoszeń, wszystkie są weryfikowane.


W działania związane z monitorowaniem sytuacji wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki zaangażowanych jest aktualnie 1354 funkcjonariuszy policji oraz 364 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.(PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ je/


Kraj i świat

2022-10-02, godz. 02:40 Kuba/ Manifestacje z powodu braku prądu i wody na wyspie po przejściu huraganu Ian Tysiące osób uczestniczą na Kubie w protestach przeciwko niedoborom energii elektrycznej po przejściu huraganu Ian. Wśród miast ogarniętych protestami jest… » więcej 2022-10-02, godz. 02:20 Indonezja/ Co najmniej 127 osób zginęło w zamieszkach po meczu piłkarskim (krótka) Co najmniej 127 osób zginęło, a 180 zostało rannych w zamieszkach po meczu piłkarskim w mieście Malang w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia - poinformowała… » więcej 2022-10-02, godz. 01:40 Gdynia/ Malina Prześluga laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Teatr Miejski w Gdyni poinformował w sobotę o zakończonym posiedzeniu Kapituły i przyznaniu głównej nagrody 15. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej… » więcej 2022-10-02, godz. 01:20 Brazylia/ Sondaże: Lula da Silva może wygrać wybory prezydenckie już w pierwszej turze Ubiegający się o urząd głowy państwa Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi w ostatnich sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Brazylii. Opublikowane… » więcej 2022-10-02, godz. 00:50 Gdańsk/ Trójmiejskie uczelnie wspólnie zainaugurowały rok akademicki (korekta) Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański, czyli uczelnie wchodzące w skład Związku Uczelni Fahrenheita, oraz 11 innych… » więcej 2022-10-02, godz. 00:10 Analityk PISM: Rosji mogłoby zależeć na wysadzeniu gazociągów NS1 i NS2, choć to ciągle spekulacja Rosji mogłoby zależeć na wysadzeniu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, choć określanie sprawcy tego prawdopodobnego sabotażu to ciągle spekulacja… » więcej 2022-10-02, godz. 00:10 Ukraina/ Biuro prezydenta publikuje wideo, na którym żołnierze ogłaszają przejęcie kontroli nad Łymanem Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy opublikował w sobotę późnym wieczorem nagranie wideo, na którym ukraińscy żołnierze ogłaszają przejęcie… » więcej 2022-10-01, godz. 23:40 MŚ siatkarek - Olivia Różański: czujemy wielki niedosyt, bo mogłyśmy zwyciężyć 'Czujemy wielki niedosyt, bo mogłyśmy zwyciężyć. Oczekujemy od siebie coraz więcej i chcemy wygrywać takie starcia' - powiedziała przyjmująca reprezentacji… » więcej 2022-10-01, godz. 23:40 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Lechia 2:1 (opinie) Po meczu Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk (2:1) powiedzieli: Marcin Kaczmarek (trener Lechii): 'Piękne otwarcie stadionu, wspaniała atmosfera. Pogoń i kibice… » więcej 2022-10-01, godz. 23:30 Ekstraklasa siatkarzy - LUK - Czarni 2:3 LUK Lublin - Cerrad Enea Czarni Radom 2:3 (18:25, 22:25, 25:12, 25:23, 18:20). LUK Lublin: Jan Nowakowski, Marcin Komenda, Mateusz Malinowski, Nicolas Szerszeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »