Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-11, 10:44 Autor: PAP

Czwartek (11.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Zdjęcie udostępnione przez wydział komunikacji straży pożarnej Gironde SDIS33 pokazuje strażaków walczących nocą z pożarem lasu w pobliżu Hostens, w regionie Gironde w południowo-zachodniej Francji [fot. PAP/EPA/HANDOUT/SDIS 33 HANDOUT]
Zdjęcie udostępnione przez wydział komunikacji straży pożarnej Gironde SDIS33 pokazuje strażaków walczących nocą z pożarem lasu w pobliżu Hostens, w regionie Gironde w południowo-zachodniej Francji [fot. PAP/EPA/HANDOUT/SDIS 33 HANDOUT]
(21:20) Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym - poinformowała PAP w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dowiedz się więcej.

(20:00) Rewizja przeprowadzona przez FBI w posiadłości Donalda Trumpa na Florydzie była wynikiem m.in. informacji uzyskanych od świadka, że wrażliwe dokumenty wciąż znajdują się w posiadaniu byłego prezydenta USA - podały w czwartek CNN i "Wall Street Journal". Prokuratura podejrzewała, że Trump ukrywa część dokumentów.

Wg CNN jeszcze w czerwcu posiadłość Trumpa odwiedzili przedstawiciele organów ścigania, w tym czołowy urzędnik sekcji kontrwywiadowczej resortu sprawiedliwości. Mieli oni ze sobą wystawiony przez wielką ławę przysięgłych nakaz przekazania niejawnych dokumentów znajdujących się w Mar-a-Lago. W efekcie prawnicy Trumpa mieli oddać dokumenty, ale - jak sugeruje CNN - tylko te oznaczone klauzulą "ściśle tajne" lub wyższą.

Dowiedz się więcej.

(17:40) Wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczenia w Odrze, które doprowadziły do śnięcia wielkiej liczby ryb, mogą być pochodzenia przemysłowego – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej zastępca głównego inspektora ochrony środowiska Magda Gosk.

Magda Gosk zapewniła, że Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska po otrzymaniu pierwszych sygnałów w terenu woj. dolnośląskiego przystąpili do poboru prób wody w Odrze. Próby pobierane są w sposób ciągły, codziennie. "Badamy jakość wód rzeki Odry na terenie pięciu województw, przez które ta rzeka przepływa" - podkreśliła.

Dowiedz się więcej.

(15:30) Z punktu zbornego w Legnicy po godzinie 15 wyruszyło 146 strażaków i 49 samochodów do gaszenia. Jadą, by pomóc gasić pożary na południu Francji. Misja została zaplanowana na 10 dni - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Wysłanie polskich strażaków do Francji, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

Dowiedz się więcej.

(15:10) 21 samolotów wojskowych i 6 okrętów wojennych ChRL zauważono w czwartek w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.

W pobliżu linii mediany Cieśniny Tajwańskiej (nieformalnej granicy kontroli morskiej pomiędzy ChRL a Tajwanem) przebywało po południe nie więcej, niż 10 okrętów obu stron - powiedziało agencji Reutera źródło, pragnące zachować anonimowość.

Dowiedz się więcej.

(13:50) Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Wg CCTV manewry trwały trzy dni. Nie wyjaśniono, czy miały związek z zakończonymi w środę bezprecedensowymi ćwiczeniami chińskiej armii w pobliżu Tajwanu. Władze w Pekinie określały te manewry jako odwet za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA w Tajpej.

Dowiedz się więcej.

(13:30) "Operacja polska" była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowej uroczystości przy pomniku "Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie" w Warszawie upamiętniającej 85. rocznicę rozpoczęcia masowej eksterminacji Polaków - mieszkańców Związku Sowieckiego.

List odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Należy skrócić wakacje sejmowe i jak najszybciej wypracować rozwiązania, które pomogą Polakom poradzić sobie z problemem gwałtownego wzrostu cen ogrzewania - uważają politycy Lewicy. Wezwali rządzących by przestali opowiadać, że chcą pracować tylko nie mają możliwości.

"Szybkie posiedzenie Sejmu to szansa na to, żebyśmy mogli uchwalić prawo, które pomoże Polakom" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Dowiedz się więcej.

(13:10) "Operacja polska" była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowej uroczystości przy pomniku "Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie" w Warszawie upamiętniającej 85. rocznicę rozpoczęcia masowej eksterminacji Polaków - mieszkańców Związku Sowieckiego.

"Aresztowano wówczas i osądzono w pospiesznym trybie, urągającym wszystkim zasadom prawnym, ok. 140 tysięcy osób narodowości polskiej, z których ponad 11 tys. zostało skazanych na śmierć, a minimum 30 tys. uwięziono w łagrach" – wskazał prezydent.

Dowiedz się więcej.

(12:30) Trwające od weekendu pożary w Żyrondzie, na południowym zachodzie Francji, wciąż nie zostały opanowane. Strażacy ewakuowali już około 10 tys. osób. Żywioł objął 6,8 tys. hektarów terenu.

We Francji trwa walka z pożarami w co najmniej czterech departamentach, która jest bardzo utrudniona ze względu na falę upałów, nasilającą się w ostatnich dniach.

Dowiedz się więcej.

(10:50) Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"W ślad za wynagrodzeniem idzie również uproszczenie awansu zawodowego, który był zbyt skomplikowany" - powiedział. Czarnek dodał, że nastąpi też skrócenie dojścia do stopnia nauczyciela mianowanego o dwa lata.


Dowiedz się więcej.


(9:40) Od poniedziałku do środy dwa rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Stanów Zjednoczonych w pobliżu Alaski - powiadomiło na Twitterze Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Strefa identyfikacji obrony powietrznej, to przestrzeń nad lądem lub wodą, w której dane państwo zastrzega sobie prawo identyfikowania i śledzenia samolotów zbliżających się do jego terytorium.

Dowiedz się więcej.

(9:10) Minister spraw wewnętrznych i administracji polecił komendantowi głównemu PSP przygotowanie grupy strażaków, która pomoże w gaszeniu pożarów na południu Francji. Do akcji zostanie skierowanych w sumie 146 strażaków i 49 samochodów ratowniczo-gaśniczych - podał w czwartek resort.

Jak zaznaczono w informacji przesłanej PAP, wysłanie polskich strażaków do Francji, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE.

Dowiedz się więcej.

(8:50) Kijów i Berno porozumiały się w sprawie reprezentowania przez Szwajcarię interesów Ukrainy w Rosji za pośrednictwem szwajcarskich misji dyplomatycznych i placówek konsularnych w Federacji Rosyjskiej - poinformowały Radio Swoboda i gazeta internetowa Ukrainska Prawda za szefem służb prasowych szwajcarskiego MSZ Michaelem Steinerem.

Umowa przewidywałaby możliwość uzyskiwania ukraińskich wiz przez Rosjan w szwajcarskich urzędach konsularnych, a także udzielania przez MSZ w Kijowie, za pośrednictwem Szwajcarii, wsparcia Ukraińcom przebywającym w Rosji oraz Rosjanom znajdującym się na Ukrainie. Berno wyraziło też gotowość do zorganizowania negocjacji pomiędzy skonfliktowanymi państwami.

Dowiedz się więcej.

(7:40) Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 MLRS, a także "znaczną liczbę" pocisków, wykorzystywanych do prowadzenia ostrzałów z tego typu broni - zadeklarował brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez ukraińską redakcję stacji BBC.

Londyn zwiększy tym samym łączną liczbę dostarczonych M270 MLRS do sześciu. Wallace powiadomił o tym podczas konferencji w Kopenhadze, poświęconej koordynacji dalszego militarnego i finansowego wsparcia państw Zachodu dla Kijowa.

Dowiedz się więcej.

(6:30) Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul podpisała w środę kilka ustaw mających na celu uhonorowanie i wsparcie osób ocalałych z Holokaustu. Przewidują one m. in., że muzea będą musiały ujawniić informacje na temat skradzionych w czasie wojny dzieł sztuki.

Hochul mówiła, że nowojorczycy są zjednoczeni wobec ocalałych z Holokaustu.

Dowiedz się więcej.

(02:00) Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę późnym wieczorem, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r., co pozwoli - jak powiedział - zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów.

Według premiera "fundusze te pomogą nam utrzymać stabilność makrofinansową, umocnić stabilność ukraińskiej gospodarki i zwiększyć siłę naszej armii".

Dowiedz się więcej.

(00:40) Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił "zwycięstwo" w walce z pandemią Covid-19 i zarządził zniesienie wprowadzonych w maju najostrzejszych środków zapobiegawczych - poinformowała w czwartek oficjalna agencja prasowa KCNA.

Według KCNA Kim oświadczył, że oficjalna liczba zgonów z powodu epidemii, wynosząca 74 osoby, "jest bezprecedensowym cudem" w porównaniu z innymi krajami.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 10:40 Sanok/ Liczba widzów w Galerii Beksińskiego - jak przed pandemią 9 tys. osób mniej niż przed rokiem odwiedziło od lipca do końca września Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). 'Wróciliśmy do poziomu… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Nowy serial Netfliksa trafił do Księgi Rekordów Guinnessa W piątek 7 października na platformie streamingowej Netflix zadebiutował nowy serial Mike’a Flanagana zatytułowany „Klub Północny”. Produkcja ta od… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Wrocław/ Wystawa „Drukarze i romanse” w Muzeum Pana Tadeusza W dwusetną rocznicę wydania w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie debiutanckiego tomu poezji Adama Mickiewicza zawierającego „Ballady i romanse” Muzeum… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Polskie drewno drożeje, branża drzewna protestuje (MediaRoom) Polski przemysł drzewny protestuje przeciw decyzjom Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, które wpływają na gwałtowny wzrost cen drewna. Niebezpieczna… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Lider PO: złoty traci na wartości po każdym wystąpieniu Adama Glapińskiego Złoty traci na wartości po każdym zdaniu wypowiedzianym przez prezesa NBP Adama Glapińskiego - można to prześledzić. Po jego słowach na czwartkowej konferencji… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Książka "Polska 1939" Rogera Moorhouse'a dostępna w USA w miękkiej okładce Książka brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a wydana po polsku jako 'Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi' jest od wtorku dostępna w Stanach Zjednoczonych… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 2629 zakażeń koronawirusem, zmarło 41 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 2629 zakażeń koronawirusem, w tym 511 ponownych. Zanotowano 41 zgonów osób z COVID-19 - poinformowano w piątek na stronach… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Lider PO: mówi się, że samorządy mają dystrybuować węgiel, ale węgla nie ma Mówi się, że samorządy mają dystrybuować węgiel, tylko rząd nie zrobił niczego, żeby węgiel był dostępny; węgla nie ma, a kiedy się pojawia, to… » więcej 2022-10-07, godz. 10:30 UE/ Szef dyplomacji: Unia musi zapewnić więcej pieniędzy na opłacenie pomocy wojskowej dla Ukrainy Będę domagał się od państw Unii Europejskiej, by przeznaczyły więcej pieniędzy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - zapowiedział wysoki przedstawiciel Unii… » więcej 2022-10-07, godz. 10:30 Grzymowicz: z pomnika autorstwa Dunikowskiego w trybie pilnym usunięte będą symbole komunistyczne (opis) Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że z pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie 'w trybie pilnym zostaną usunięte symbole komunizmu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »