Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-11, 21:20 Autor: PAP

Prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym - poinformowała PAP w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


Ustawa przewiduje ponadto, że BGK będzie mógł zaciągać kredyty i emitować obligacje na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych, z których środki będą przeznaczone na utworzenie linii kredytowej dla przedsiębiorców będących przedsiębiorstwami energetycznymi. Ma to zagwarantować ciągłość dostaw ciepła do odbiorców na cele mieszkaniowe lub użyteczności publicznej, w szczególności na potrzeby zakupu i rozliczenia węgla kamiennego. Maksymalna kwota kredytu to 20 mln zł.


Nowe przepisy przewidują, że maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosić będzie 11,5 mld zł, a źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. (PAP)


ero/ godl/


Kraj i świat

2022-09-29, godz. 12:00 Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych na farmie Taurona w Mysłowicach Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych na terenie budowanej przez Tauron elektrowni słonecznej, która powstaje na poprzemysłowych terenach w Mysłowicach… » więcej 2022-09-29, godz. 12:00 Prezydent: medycy wojskowi od trzech lat stają na pierwszej linii frontu (krótka) Wybuch pandemii, zmagania z kolejnymi falami i mutacjami SARS-Cov-2, leczenie rannych w walce Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji; medycy wojskowi od trzech lat… » więcej 2022-09-29, godz. 12:00 Portugalia/ Media: hakerzy wykradli z wojskowych baz danych poufne informacje NATO W wyniku dwóch ataków cybernetycznych skradzione zostały z baz danych portugalskiej armii poufne informacje NATO - podała w czwartek telewizja RTP, powołując… » więcej 2022-09-29, godz. 12:00 Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim nt. "referendów" Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; przywódcy omówili dalsze działania Polski i Ukrainy w obliczu nielegalnych… » więcej 2022-09-29, godz. 12:00 Wiceminister Pyzik: producenci warzyw pod osłonami otrzymają węgiel z puli dla rolnictwa Producenci warzyw pod osłonami otrzymają węgiel z puli 600 tys. ton przeznaczonej dla rolnictwa - powiedział w czwartek wiceminister aktywów państwowych… » więcej 2022-09-29, godz. 11:50 Min. S. Szwed: szacujemy, że ze stałej ceny energii skorzysta 17 mln gospodarstw domowych Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed ocenił, że z programów i pomocy związanej m.in. ze stałą ceną energii elektrycznej skorzysta… » więcej 2022-09-29, godz. 11:50 Węgry/ Ambasador RP: kraje Grupy Wyszehradzkiej dojrzały, aby powrócić do stołu negocjacyjnego w sprawach, które… Nie jest tajemnicą, że stanowiska Polski i Węgier w sprawie ataku Rosji na Ukrainę różnią się w pewnych punktach. (…) Kraje V4 dojrzały jednak do tego… » więcej 2022-09-29, godz. 11:50 NATO: każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją (opis) Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej… » więcej 2022-09-29, godz. 11:50 Minister Maląg: świadczenia będą kontynuowane Świadczenia będą kontynuowane, bo przede wszystkim jest taka potrzeba. 13. emerytura będzie wypłacana. 14. emeryturę też planujemy wypłacać - powiedziała… » więcej 2022-09-29, godz. 11:50 Ardanowski: 600 tys. ton miału węglowego powinno szklarniom wystarczyć na sezon, a przynajmniej na jego rozpoczęcie Przez parę miesięcy był realny strach, że Polskie szklarnie w zdecydowanej większości opalane miałem węglowym, nie dostaną tego paliwa; zapowiedziana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »