Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-01, 14:30 Autor: PAP

Spotkanie Środowiska Batalionów AK " Gustaw" i "Harnaś” w Pałacu Staszica

1 sierpnia z okazji 78. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie kombatantów oddziałów AK „Gustaw” i „Harnaś".

Spotkanie kombatantów AK z batalionów „Gustaw” i „Harnaś" odbyło się w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica. Uczestniczyli w nim kombatanci oddziałów powstańczych Śródmieścia i Starego Miasta, członkowie ich rodzin oraz przedstawiciele Archiwum Akt Nowych i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


"Obchodzimy dziś bardzo ważną rocznicę. Rocznicę, która zmieniła życie rodzin, życie miasta. Armia Krajowa podjęła nierówna walkę. W ramach tej walki Bataliony "Gustawa" i "Harnasia” odegrały niepoślednią rolę. Niektórym udało się wyjść z tego piekielnego kręgu" - powiedział żołnierz AK i uczestnik Powstania, Andrzej Frydryszak (ur. 1928).


"Jedenaście lat temu spotkaliśmy się w tej sali na uroczystości przekazania do Archiwum Akt Nowych cennych zbiorów dokumentów Podziemnego Państwa Polskiego. Do naszego archiwum trafiły dokumenty i wspomnienia Batalionu AK "Gustaw". To zadanie nie jest jeszcze skończone" - powiedział dr Mariusz Olczak.


"Poszukujemy archiwum Tadeusza Macińskiego pseudonim "Prus". Szukamy tego archiwum, które zawierało kilka tysięcy oryginalnych dokumentów z okresu Powstania Warszawskiego. Wiemy, że istniało jeszcze w latach 80., podczas stanu wojennego. I w drugiej połowie lat 80. ślad po tym niezwykłym archiwum się urywa" - zaapelował dyrektor AAN.


Podczas spotkania zapowiedziano, że wkrótce nastąpi wydanie historyczno-biograficznej kilkutomowej publikacji „Pamięć nie umiera”, zawierającej m.in. ponad 300 relacji powstańców z Batalionów AK „Gustaw” i „Harnaś". Prace nad publikacją trwają od 2016 r. Pierwszy tom obejmuje okres konspiracji i Powstanie Warszawskie. Drugi z tomów zawiera wspomnienia z niemieckiej niewoli i opisuje także powojenne represje, jakich doświadczyli żołnierze podziemia w okresie PRL. Trzeci tom "Pamięć nie umiera" będzie zawierał rozszerzone biogramy i fotografie żołnierzy powstania.


Pierwsze wydrukowane egzemplarze trafią do kombatantów tych jednostek. Patronat nad publikacją objęło AAN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W planach jest wydanie albumu poświęcone Batalionom AK "Gustaw" i "Harnaś".


Na początku Powstania Pałac Staszica leżał na tzw. "ziemi niczyjej". 9 sierpnia 1944 roku budynek został obsadzony przez żołnierzy Zgrupowania AK "Harnaś". W jego skład wchodziły kompanie „Genowefa”, „Grażyna” oraz Oddział Specjalny, współtworzące Batalion AK „Gustaw". Utworzono stanowiska strzeleckie w Sali Lustrzanej, w lewym skrzydle oraz na schodach i podeście między parterem a piętrem. W ostatniej dekadzie sierpnia Pałac Staszica był bazą wypadową przed atakami sił powstańczych na budynek ówczesnej Komendy Policji m.st. Warszawy przy Krakowskim Przedmieściu 1. Załoga Pałacu wsparta przez grupę powstańców z Krupy Bojowej AK "Krybar" odparła silny niemiecki szturm czołgów i dział pancernych wspartych oddziałem piechoty z kierunku Pałacu Saskiego.


Kilku żołnierzy "Gustawa" odniosło rany, zginęli powstańcy z "Krybara".


"Pałac Staszica był jednym z kluczowych punktów obrony i walk powstańczych na terenie Śródmieścia. Blokował okolicę kościoła św. Krzyża i Uniwersytetu i umożliwił innym oddziałom powstańczym utrzymanie się w punktach obrony" - podkreślił w rozmowie z PAP Mariusz Olczak (AAN).


W nocy 6-7 września 1944 r. dowódca Oddziału Specjalnego ppor. Seweryn Krzyżanowski ps. "Biskup" podjął decyzję o ewakuacji z Pałacu Staszica. Na skutek ostrzału przez niemieckie czołgi budynek został zniszczony w ok. 60 proc. Odbudowany po wojnie obiekt był pierwszą siedzibą Polskiej Akademii Nauk. Dziś znajduje się tu Archiwum PAN oraz kilka instytutów.


Organizatorami spotkania było Archiwum Akt Nowych, Środowisko Byłych Żołnierzy Batalionów „Gustaw” i „Harnaś” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.(PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 03:50 Francja/ "Le Figaro": historycy uznają za katastrofę decyzję Macrona o rozwiązaniu parlamentu Dziennik „Le Figaro”, komentując pierwszą turę wyborów parlamentarnych we Francji, zarzuca prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, iż wszystkie jego kalkulacje… » więcej 2024-07-01, godz. 02:20 RPA/ Powstał pierwszy koalicyjny rząd od czasu obalenia apartheidu Prezydent Cyril Ramaphosa, wybrany ponownie na drugą kadencję po tym, jak jego partia Afrykański Kongres Narodowy (ANC) utraciła zdecydowaną większość… » więcej 2024-07-01, godz. 01:50 Brytyjskie media o wyborach we Francji: ciężka porażka i błędna decyzja Macrona Wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji są ciężką porażką prezydenta Emmanuela Macrona i w ich świetle jeszcze trudniej zrozumieć… » więcej 2024-07-01, godz. 01:40 Kanada/ Francuzi w Kanadzie głosowali przeciw skrajnej prawicy Francuzi w Kanadzie w pierwszej turze przyśpieszonych francuskich wyborów parlamentarnych zagłosowali przeciw skrajnej prawicy. Francuzi chętnie emigrują… » więcej 2024-07-01, godz. 00:50 ME 2024 - Hiszpania - Gruzja 4:1 (opinie) Po meczu Hiszpania - Gruzja (4:1) powiedzieli: Willy Sagnol (trener reprezentacji Gruzji): 'Mieliśmy dobre i złe chwile. Taka jest historia każdej drużyny… » więcej 2024-07-01, godz. 00:20 Francja/ Media: premier Attal zawiesi reformę zasiłków dla bezrobotnych Premier Francji Gabriel Attal zawiesi reformę zasiłków dla bezrobotnych, która miała ograniczyć środki wypłacane osobom szukającym pracy - podała w niedzielę… » więcej 2024-07-01, godz. 00:20 ME 2024 - hiszpańskie media: zaskakujący początek, zasłużone zwycięstwo Wysokie zwycięstwo Hiszpanii nad Gruzją 4:1 w Kolonii w niedzielnym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy jest - zgodnie z opiniami hiszpańskich… » więcej 2024-07-01, godz. 00:00 RPA/ Przy poparciu 11 partii w RPA powstał rząd jedności narodowej Dzięki poparciu 11 stronnictw parlamentarnych w RPA powstał rząd jedności narodowej. Poinformował o tym w niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa w telewizyjnym… » więcej 2024-06-30, godz. 23:50 Francja/ Na placu Republiki w Paryżu demonstrują przeciwnicy skrajnej prawicy Tysiące ludzi zgromadziły się w niedzielę wieczorem na paryskim placu Republiki, by wyrazić protest przeciwko skrajnej prawicy po wygranej przez nią - według… » więcej 2024-06-30, godz. 23:30 ME 2024 – Anglia bliska wyeliminowania, pewny awans Hiszpanii Anglia i Hiszpania to kolejne drużyny, które awansowały do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Anglicy dopiero po dogrywce wygrali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »