Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-30, 23:30 Autor: PAP

ME 2024 – Anglia bliska wyeliminowania, pewny awans Hiszpanii

Anglia i Hiszpania to kolejne drużyny, które awansowały do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Anglicy dopiero po dogrywce wygrali ze Słowakami 2:1, a Hiszpanie pewnie pokonali Gruzinów 4:1.

Słowakom zabrakło kilkudziesięciu sekund do sprawienia wielkiej niespodzianki i wyeliminowania wicemistrzów Europy. Na stadionie w Gelsenkirchen prowadzili od 25. minuty, kiedy swoją trzecią bramkę w turnieju zdobył Ivan Schranz. Wyrównał dopiero w piątej doliczonej minucie strzałem przewrotką Jude Bellingham. Napastnik, który w sobotę skończył 21 lat, "uratował" swoją reprezentację tak samo, jak przez dużą część sezonu dostarczał punkty Realowi Madryt w hiszpańskiej ekstraklasie. Zwycięskiego gola strzelił tuż po rozpoczęciu dogrywki Harry Kane.

Po meczu brytyjska prasa zachwycała się Jude Bellinghamem, którego gol w doliczonym czasie meczu ze Słowacją uratował reprezentację Anglii od przedwczesnego odpadnięcia z Euro 2024 i liczy, że wyjątkowo szczęśliwe zwycięstwo okaże się przełomem dla słabo grających do tej pory piłkarzy Garetha Southgate’a.

„Boska interwencja Jude Bellinghama utrzymuje ich także w Euro 2024 po mało przekonywującym zwycięstwie 2:1 w dogrywce nad Słowacją” – napisał „The Independent”.

Drugi niedzielny mecz, rozgrywany w Kolonii, rozpoczął się równie sensacyjnie. Co prawda pierwsze kilkanaście minut to całkowita dominacja Hiszpanów, mistrzów Europy z lat 1964, 2008 i 2012, ale bramkę zdobyli Gruzini, jedyni debiutanci wśród 24 uczestników Euro 2024. W 18. minucie gracz Cracovii Otar Kakabadze dośrodkował z prawego skrzydła w kierunku Chwiczy Kwaracchelii, a pomocnik Napoli wywarł presję na Robinie Le Normandzie na tyle skutecznie, że obrońca Realu Sociedad posłał piłkę do własnej bramki. Wyrównał w 39. minucie strzałem z dystansu Rodri. Kontrowersje może jednak budzić fakt, że w momencie strzału na pozycji spalonej był kapitan Hiszpanów Alvaro Morata, który teoretycznie mógł na krótko zasłonić piłkę bramkarzowi Giorgiemu Mamardaszwilemu. Sytuacja została sprawdzona przez sędziów VAR i oceniono, że ustawienie Moraty nie odegrało w tej sytuacji żadnej roli.

Na początku drugiej połowy Gruzini mogli znów prowadzić.Kwaracchelia zobaczył wysuniętego daleko przed bramkę Unaia Simona i oddał minimalnie niecelny strzał. Potem przewaga Hiszpanów nie podlegała już dyskusji, a bramki zdobyli Fabian Ruiz, Nico Williams i Dani Olmo.

W ćwierćfinale Anglia zagra w sobotę w Duesseldorfie ze Szwajcarią, a dzień wcześniej Hiszpania z Niemcami w Stuttgarcie. To drugie spotkanie niektórzy komentatorzy już okrzyknęli przedwczesnym finałem. (PAP)

af/ sab/

Kraj i świat

2024-07-02, godz. 20:30 Niemcy/ Prasa: szkoda, że Scholz nie podał konkretnej kwoty pomocy dla polskich ofiar wojny Niemieccy komentatorzy popierają pomysł finansowej pomocy dla żyjących jeszcze ofiar wojny i okupacji, krytykując kanclerza Scholza za unikanie podania konkretnej… » więcej 2024-07-02, godz. 20:20 Małopolskie/ Na wniosek KO przedłużona przerwa w obradach sejmiku We wtorek na wniosek KO przedłużona została do godz. 20:35 przerwa w obradach małopolskiego sejmiku, który po raz piąty ma podjąć próbę wyboru marszałka… » więcej 2024-07-02, godz. 20:20 Wimbledon - Fils rywalem Hurkacza w drugiej rundzie Arthur Fils będzie rywalem Huberta Hurkacza w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Francuski tenisista wygrał ze Szwajcarem Dominikiem Strickerem 6:3… » więcej 2024-07-02, godz. 20:20 USA/ Giuliani pozbawiony licencji prawnika w Nowym Jorku w związku z kłamstwami na temat wyborów Sąd Apelacyjny Nowego Jorku zdecydował we wtorek o pozbawieniu Rudy'ego Giulianiego prawa do wykonywania zawodu prawnika w Nowym Jorku w związku z wielokrotnie… » więcej 2024-07-02, godz. 20:10 Wimbledon - Iga Świątek awansowała do drugiej rundy (opis) Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała we wtorek w Londynie z Amerykanką Sofią… » więcej 2024-07-02, godz. 20:10 ME 2024 - Rumunia - Holandia 0:3 (opis) 1/8 finału: Rumunia - Holandia 0:3 (0:1). Bramki: 0:1 Cody Gakpo (20), 0:2 Donyell Malen (83), 0:3 Donyell Malen (90+3). Żółta kartka - Rumunia: Marius… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 ME 2024 - Rumunia - Holandia 0:3 (bramka) 1/8 finału: Rumunia - Holandia 0:3 w 90+3. min. Bramki: 0:1 Cody Gakpo (20), 0:2 Donyell Malen (83), 0:3 Donyell Malen (90+3). Żółta kartka - Rumunia:… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 ME 2024 - Rumunia - Holandia 0:3 (wynik) 1/8 finału: Rumunia - Holandia 0:3 (0:1). Bramki: 0:1 Cody Gakpo (20), 0:2 Donyell Malen (83), 0:3 Donyell Malen (90+3). Żółta kartka - Rumunia: Marius… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Paryż - koszykarze Bahamów lepsi od Finlandii na początek kwalifikacji w Walencji Reprezentacja Bahamów pokonała Finlandię 96:85 (27:26, 20:28, 26:13, 23:18) w pierwszym meczu grupy B olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego koszykarzy w Walencji… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Kuba/ Wraz z nastaniem pory deszczowej mnożą się zawalenia starych kamienic W ubiegłym tygodniu po kilkudniowych intensywnych deszczach w stolicy Kuby, Hawanie, doszło do zawalenia się około dwudziestu wysokich, dawno nieremontowanych… » więcej