Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 18:20 Autor: PAP

MRiT: Wsparcie sektora biotechnologii – minister Waldemar Buda podpisał "Szóstkę dla biotechnologii" (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:


Wsparcie sektora biotechnologii – minister Waldemar Buda podpisał „Szóstkę dla biotechnologii”


Koordynacja działań i wzmacnianie wsparcia dla konkurencyjności sektora biotechnologii w Polsce – to jeden z celów deklaracji ”Szóstka dla biotechnologii”, którą podpisał dzisiaj w imieniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii minister Waldemar Buda ze Związkiem Firm Biotechnolgicznych BioForum.


Minister rozwoju i technologii uczestniczył w konferencji CEBioForum 2022 w Warszawie. CEBioForum to coroczne wydarzenie naukowe i biznesowe, któremu towarzyszą targi dla sektora biotechnologicznego. Tegoroczna, jubileuszowa 20. edycja CEBioForum odbywa się w dniach 25-26 maja 2022 r.


Rynek biotechnologii jest niezwykle strategiczny w perspektywie średnioterminowej, a wydarzenia na świecie, w tym pandemia Covid-19 pokazały, jak wielkie perspektywy dla inwestorów oferuje branża biotechnologiczna. Polski rząd, w tym MRiT współpracuje z tym sektorem i prowadzi działania mające na celu jego rozwój


– mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, otwierając konferencję CEBioForum 2022."Szóstka dla biotechnologii"


Wzmacnianie sektora biotechnologii i współpraca w tym zakresie to cel deklaracji podpisanej przez MRiT i Związek Firm Biotechnolgicznych BioForum.


Rynek biotechnologii rozwija się obecnie w imponującym tempie. Jest to trend, który jest obecny na całym świecie, także w Polsce


– zaznaczył Waldemar Buda.


W deklaracji podkreślono rosnącą rolę biotechnologii w rozwiązywaniu problemów cywilizacyjnych we wszystkich obszarach życia człowieka. Wspomniano także o gospodarczym i politycznym znaczeniu budowania gospodarki innowacyjnej opartej na wiedzy oraz potrzebie stymulowania wzrostu gospodarczego w postpandemicznej gospodarce dotkniętej skutkami agresji Rosji na Ukrainę.


Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do dalszego rozwoju biotechnologii w wielu gałęziach polskiej gospodarki i minimalizacji związanych z tym zagrożeń


– powiedział minister Waldemar Buda.


W myśl zapisów deklaracji Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz ze Związkiem Firm Biotechnolgicznych BioForum zobowiązały się do:


Koordynacji działań i wzmacniania wsparcia instytucjonalnego mającego na celu poprawę konkurencyjności sektora biotechnologicznego w Polsce.Budowania ekosystemu przyjaznego innowacjom i inwestycjom w sektorze biotechnologicznym . Promowania osiągnięć polskiej myśli biotechnologicznej w tym poprzez wsparcie internacjonalizacji. Dbania o równe szanse rozwoju podmiotów działających na rynku biotechnologii w Polsce. Identyfikowania bieżących wyzwań branży oraz instrumentów wsparcia. Promowania działań, podnoszących świadomość w zakresie roli biotechnologii w rozwoju polskiej gospodarki, a także podejmowanie wspólnych wysiłków na rzecz jej dalszego dynamicznego rozwoju w kluczowych dla dobrostanu społeczeństwa obszarach.


Sektor biotechnologii w Polsce


Minister Buda podkreślił, że liczba firm biotechnologicznych w Polsce rośnie z roku na rok. Obecnie mamy około 190 firm działających w tym sektorze. Wartość rynku biotechnologicznego w Polsce przekroczyła 2 miliardy złotych (2 mld złotych).


Biotechnologia jest bardzo ważną gałęzią nauki i przemysłu, która korzysta z osiągnięć różnych dziedzin, takich jak genetyka, biologia, inżynieria genetyczna, mikrobiologia, medycyna, immunologia, biochemia i informatyka


– mówił szef MRiT.


Minister Buda podkreślił, że celem rządzących jest budowa nowoczesnej gospodarki w oparciu o kompleksowy ekosystem wspierający innowacyjność.


Efekty naszych działań są widoczne m.in. poprzez rozwój rynku Venture Capital. Ostatnie trzy lata to rekordowe inwestycje w polskie startupy


– zaznaczył minister rozwoju.


W 2021 r. inwestycje wyniosły 3,6 mld zł, co stanowiło wzrost o 71 proc. w stosunku do 2020 r. To zdecydowana zmiana trendu, ponieważ do 2018 r. wartość inwestycji dokonywanych przez fundusze VC na polskim rynku wyniosła ok. 200 mln zł.CEBioForum 2022


W forum CEBioForum uczestniczą przedstawiciele świata nauki, start-upów, inwestorzy, firmy działające w biotechnologii zajmujący się tworzeniem, wdrażaniem i zastosowaniem rozwiązań biotechnologicznych w medycynie i farmacji, rolnictwie i ochronie środowiska.


Uczestnicy spotkania biorą udział w panelach dyskusyjnych poświęconych rozwojowi, finansowaniu i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań biotechnologicznych. Odbędą się też prezentacje firm i startupów.


Podczas forum będą przyznane branżowe nagrody - CEBioForum Awards 2022. Ich celem jest wyróżnienie najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów i osób przyczyniających się? do rozwoju sektora biotechnologicznego. Nagrody trafią m.in. do innowacyjnego start-upu, do twórców cyfrowych rozwiązań wykorzystywanych dla rozwoju procesów biotechnologicznych i biomedycznych, czy do organizacji zajmującej się wspieraniem kooperacji między nauką i biznesem.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ neh/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 16:00 Parlamentarzyści OBWE jednogłośnie przyjęli polską rezolucję (opis) W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę należy podkreślić wagę ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa obejmującego m.in. przestrzeganie i promowanie praw człowieka… » więcej 2022-07-06, godz. 16:00 Zachodniopomorskie/ Ponad 200 projektów zgłoszono do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego Do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 zgłoszono 218 pomysłów. To największa liczba projektów od wielu lat. O tym, na które z nich będzie można… » więcej 2022-07-06, godz. 16:00 Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore'owego Resort monitoruje proces budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej… » więcej 2022-07-06, godz. 16:00 Cypr/ Władze ponownie wprowadzają obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych Władze Cypru zdecydowały w środę o ponownym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych w celu ochrony przed koronawirusem. Przepis… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Giro d'Italia Donne - Holenderka Vos wygrała szósty etap Dwukrotna złota medalistka olimpijska Holenderka Marianne Vos (Jumbo-Visma Women Team) po finiszu z grupy wygrała w Bergamo szósty etap wyścigu kolarskiego… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Rząd planuje uruchomienie bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która m.in. pozwoliłaby na wdrożenie bezpłatnej bazy danych… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Parlamentarzyści OBWE: wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni i wycofania się z Ukrainy W najmocniejszych słowach potępiamy trwającą rosyjską agresję na Ukrainę i wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni oraz wycofania swoich oddziałów… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Żaryn: prorosyjski propagandysta Mateusz Piskorski w białoruskich mediach angażuje się w walkę informacyjną przeciw… Prorosyjski propagandysta Mateusz Piskorski występuje w białoruskich mediach angażując się w walkę informacyjną przeciw Polsce - ocenił w środę rzecznik… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Warmińsko-mazurskie/ W wypadku na Tałtach uczestniczyło pięć osób W zderzeniu dwóch motorówek na jeziorze Tałty uczestniczyło pięć osób. Część z nich popłynęła na innych jednostkach - poinformowała PAP oficer prasowa… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Gdynia/ Koniec pierwszego etapu poszerzania orłowskiej plaży Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. W brzeg morski, na odcinku od sceny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »