Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-21, 08:20 Autor: PAP

Od soboty rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej od soboty rozpoczęło nabór ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych - zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak.

"Ruszamy z naborem do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej! Tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych. Widzimy się jutro na 32 piknikach i w 70 punktach rekrutacyjnych w całej Polsce!" - napisał Błaszczak na Twitterze.


W Kraśniku o godz. 11 Błaszczak zainauguruje akcję rekrutacyjną do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Weźmie także udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie w sobotę w Kraśniku 43 ochotników.


Zgłoszenia do służby będzie można składać w sobotę 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju - na 32 piknikach wojskowych ze stoiskami rekrutacyjnymi i w 70 punktach rekrutacyjnych - oraz online poprzez portal rekrutacyjny - Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (wojsko-polskie.pl).


Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji powstało zgodnie z przepisami ustawy o obronie ojczyzny i zastąpiło działające w dotychczasowej formule Terenowe Organy Administracji Wojskowej. Nowemu centrum podlega 16 oddziałów zamiejscowych i 86 wojskowych centrów rekrutacji (WCR). Wśród zadań Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji znajdują się m.in. organizacja i koordynacja rekrutacji do służby, planowanie uzupełnień pokojowych, kryzysowych, mobilizacyjnych i wojennych, a także koordynacja szkoleń rezerw osobowych sił zbrojnych


Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.


Ustawa o obronie ojczyzny została przygotowana przez resort obrony i weszła w życie 23 kwietnia br. Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.


Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). "Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw" - ocenia w piątkowym komunikacie MON.


Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.(PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ ann/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 17:40 Prezes HSW: system wieży bezzałogowej został opracowany przez polskich inżynierów Najważniejsze przy systemie wieży bezzałogowej (ZSSW-30) jest to, że jest opracowany w całości przez polskich inżynierów i w całości wykonywany w Polsce… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Łódzkie/ Po zderzeniu dwóch ciężarówek A1 zablokowana w kierunku Gdańska Zablokowana w kierunku Trójmiasta jest autostrada A1 w pobliżu Radomska (woj. łódzkie). Zderzyły się tam dwie ciężarówki - podali drogowcy z GDDKiA. Nie… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Lublin/ Za 76 mln zł powstanie nowy budynek operacyjny w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej Nowy budynek operacyjny za 76 mln zł powstanie w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Będzie się w nim mieścić także 18-łóżkowy oddział… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Rozpoczyna się cykl letnich koncertów w Muzeum Śląskim Cykl letnich środowych koncertów pod hasłem 'Muza w Muzeum' rozpocznie się 6 lipca na scenie plenerowej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jako pierwszy wystąpi… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Algieria/ Wielka parada wojskowa w 60. rocznicę uzyskania niepodległości Algieria uczciła obchodzoną we wtorek 60. rocznicę uzyskania niepodległości wielką paradą wojskową w stolicy kraju Algierze. 132 lata francuskich rządów… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Warszawa/ Przegląd online czytań nowych sztuk Tadeusza Słobodzianka - w lipcu Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy organizuje w lipcu premierowy przegląd online czytań nowych sztuk Tadeusza Słobodzianka z antologii 'Kwartety otwockie' oraz… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Lublin/ Córka działaczki WiN wnosi o zadośćuczynienie za narodziny w komunistycznym więzieniu Przed Sądem Okręgowym w Lublinie przesłuchany został we wtorek świadek w sprawie 75-letniej Mieczysławy Pascoe, która wnioskuje o zadośćuczynienie za… » więcej 2022-07-05, godz. 17:30 Fundacja Seana Penna podsumowuje dotychczasowe działania w Krakowie Pokrycie kosztu pobytu 20 osób starszych i niepełnosprawnych w prywatnym domu seniora za ponad 600 tys. zł i sfinansowanie usług pralniczych dla ośrodków… » więcej 2022-07-05, godz. 17:30 Niedzielski: rośnie liczba zakażeń, ale według prognoz nie ma ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła 1 tys. przypadków. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń… » więcej 2022-07-05, godz. 17:30 Włochy/ Nowy bilans zaginionych w Dolomitach - pięć osób, które prawdopodobnie nie żyją Siedem ofiar śmiertelnych, osiem osób rannych i pięć zaginionych to najnowszy bilans niedzielnej katastrofy we włoskich Dolomitach w masywie Marmolada, gdzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »