Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 18:40 Autor: PAP

Portugalia będzie honorować zaświadczenia lekarskie podróżnych potwierdzające przebycie Covid-19

Rząd Portugalii doprecyzował we wtorek nowe zasady dotyczące dokumentów, które będą musiały przedstawić od środy osoby przybywające do tego kraju. Władze dopuściły możliwość wjazdu na portugalskie terytorium na podstawie testów na Covid-19, a także zaświadczeń lekarskich potwierdzających przebycie tej choroby.

Z nowych przepisów, które cytuje telewizja SIC i Radio Observador, wynika, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom premiera Antonia Costy testy PCR lub antygenowe nie będą jedynym honorowanym przez służby medyczne dokumentem dla osób wjeżdżających do Portugalii.


Pasażerowie przybywający drogą lotniczą i morską będą mogli zaprezentować również wystawiony przez lekarza dokument zaświadczający przebycie Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy. Powinien on zostać przetłumaczony na język portugalski lub angielski.


Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi na podstawie ustawy o stanie klęski żywiołowej, w nocy z wtorku na środę na granicy z Hiszpanią kontrolowane będą wszystkie pojazdy. Ich pasażerowie, aby wjechać do Portugalii będą musieli przedstawić aktualny test na Covid-19 lub zaświadczenie o przebyciu tej choroby podczas ostatnich 6 miesięcy. Innym honorowanym dokumentem będzie także certyfikat o zaszczepieniu się przeciwko koronawirusowi.


Nowe przepisy przewidują jednak, że certyfikat szczepionkowy będzie honorowany tylko w przypadku osób docierających do Portugalii z regionów o niskim ryzyku zakażeń koronawirusem. Obecnie według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) tego typu sytuacja epidemiczna występuje w UE jedynie na terenie niewielkiej części Hiszpanii, Francji, Szwecji oraz w kilku regionach Włoch.


We wtorek prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podpisał też rządowy dekret, który przywraca w Portugalii obowiązek noszenia masek ochronnych na terenie zadaszonym, a także w miejscach publicznych na świeżym powietrzu, gdzie nie można zachować 1,5-metrowego dystansu społecznego pomiędzy osobami.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)


zat/ tebe/


Kraj i świat

2022-01-25, godz. 09:00 Ukraina/ Szef MSZ: nastała chwila prawdy w stosunkach z Niemcami W stosunkach między Ukrainą i Niemcami nastała chwila prawdy - ocenił szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba, cytowany we wtorek przez portal Europejska Prawda. » więcej 2022-01-25, godz. 08:50 PSP: dwie ofiary śmiertelne pożarów 2 osoby poniosły śmierć a 7 odniosło rany w wyniku pożarów, które minionej doby gasili strażacy PSP - poinformowała we wtorek na Twitterze Państwowa… » więcej 2022-01-25, godz. 08:50 Lubelskie/ Ślisko na drogach w północno-zachodniej części regionu Gołoledź i śliska nawierzchnia występuje we wtorek rano w północno-zachodniej części Lubelszczyzny, ale wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. Synoptycy… » więcej 2022-01-25, godz. 08:40 Od 25 stycznia zapisy na dawkę przypominającą dla zaszczepionych 16-latków (korekta) W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 9,3 mln osób. 25 stycznia rozpoczęły się zapisy na dawkę przypominającą dla… » więcej 2022-01-25, godz. 08:30 Gowin: wracam do polityki, czuję się silniejszy niż kiedykolwiek Miałem depresję, na to nałożyło się przepracowanie i brutalny atak PiS. Pokonałem chorobę, wracam do polityki, czuję się silniejszy niż kiedykolwiek… » więcej 2022-01-25, godz. 08:30 Korea Płd./ Źródło: Korea Północna dokonała piątej próby rakietowej w tym roku Korea Północna wystrzeliła prawdopodobnie co najmniej dwa pociski manewrujące; to już piąta próba rakietowa przeprowadzona przez reżim w Pjongjangu od… » więcej 2022-01-25, godz. 08:20 Rzecznik rządu: komisja śledcza ds. wykorzystania metod operacyjnych, nic by nie wyjaśniła Przy obecnej niskiej jakości debaty publicznej ewentualna komisja śledcza ds. wykorzystania metod operacyjnych, nic by nie wyjaśniła - ocenił we wtorek rzecznik… » więcej 2022-01-25, godz. 08:20 ME piłkarzy ręcznych - Dujszebajew: reprezentacja Polski zmierza w dobrym kierunku Talant Dujszebajew, były selekcjoner biało-czerwonych, a obecnie trener piłkarzy ręcznych Łomża Vive Kielce, obejrzał dotychczas praktycznie wszystkie mecze… » więcej 2022-01-25, godz. 08:10 KPRP: w czwartek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem W czwartek w godzinach popołudniowych dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem - przekazała szefowa kancelarii prezydenta… » więcej 2022-01-25, godz. 08:10 Naukowcy z Chin twierdzą, że Omikron mógł powstać w myszach Analiza mutacji wariantu Omikron wskazuje, że wyewoluował on tak, aby sprawnie atakować komórki myszy i prawdopodobnie powstał właśnie w organizmach tych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »