Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-01, 17:10 Autor: PAP

Ekspert OSW o polskiej prezydencji w V4: będzie miała wymiar pragmatyczny, skupi się na gospodarce i infrastrukturze

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej będzie miała wymiar głównie pragmatyczny, nastawiony na polityczne przetrwanie formatu i szukanie wspólnych interesów w sferze gospodarki, infrastruktury i transportu - uważa kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Sadecki.

Polska 1 lipca objęła - po raz siódmy - roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; mottem przewodnim tej prezydencji jest "V4: powrót do korzeni". Jak podkreśla resort dyplomacji, hasło to nawiązuje do fundamentów współpracy grupy, takich jak: wolność, prawa człowieka, rządy prawa, zaangażowanie w proces integracji europejskiej i współpracę na rzecz bezpieczeństwa w Europie. Według MSZ Grupa Wyszehradzka powinna być narzędziem współpracy m.in. w zakresie dalszego rozwoju infrastruktury energetycznej i transportowej czy większego zaangażowania instytucji europejskich w ochronę granic zewnętrznych strefy Schengen.


Sadecki podkreślił, że obecnie wśród państw tworzących V4 można mówić o dwóch politycznych podejściach: jedno mają Polska i Czechy, które łączy podobna polityka wobec Rosji, a drugie Słowacja i - zwłaszcza - Węgry. Dlatego - jak ocenił - polska prezydencja w grupie będzie miała - mimo hasła - wymiar głównie pragmatyczny, nastawiony na szukanie wspólnych interesów i sposobów ich realizacji w sferze gospodarki i infrastruktury ze względu na "pewną sinusoidę", jeśli chodzi o wymiar politycznej współpracy.


Nie budzi kontrowersji, według eksperta, współpraca międzyludzka, także w dziedzinie nauki, kultury i turystyki, w czym bardzo ważną rolę pełni od lat Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. "Ponadto łączą nas głównie kwestie gospodarcze i te podobieństwa polska prezydencja będzie starała się wygrać. Podobieństwa między naszymi gospodarkami są duże. Mamy ciągle nieodrobioną lekcję dotyczącą połączeń infrastrukturalnych, transportowych, energetycznych, których wciąż w regionie brakuje. Łączenie infrastruktury transportowej i energetycznej w ramach V4 jest czymś, o czym mówi się od lat i każdy postęp w tej sferze byłby istotny" - ocenił.


Jak zaznaczył, kraje Grupy łączy też część agendy unijnej oraz polityka spójności, wspólna polityka rolna i - na ogólnym poziomie - polityka energetyczna. "Inaczej wyobrażamy sobie nasze bezpieczeństwo energetyczne w Polsce i na Węgrzech. Choć jednak Węgry chcą importować surowce energetyczne z Rosji, to wszystkie państwa V4 chcą stawiać głównie na energetykę jądrową. Do pewnego stopnia łączy nas podobna polityka, jeśli chodzi o kwestie dotyczące migracji, choć tu różnie rozkładamy akcenty" - stwierdził ekspert.


"Jeśli chodzi o hasło +powrót do korzeni+, to jest to bardziej zaakcentowanie przez polską prezydencję tego, żeby pamiętać, z czego Grupa Wyszehradzka się wywodzi, że w 1991 r., kiedy powstała, nasze państwa wchodziły w transformację, reorientowały się na Zachód i to jest ciągle - czy też powinna być - busola dla naszych państw, tak jak nastawienie na integrację europejską, na walkę z wpływami rosyjskimi. Bo gdy Grupa Wyszehradzka była utworzona, w naszych państwach stacjonowały jeszcze wojska sowieckie, więc to jest też odwołanie do tych głębokich korzeni Grupy, o których dzisiaj nie wszyscy pamiętają czy chcą pamiętać" - podkreślił Sadecki.


Ocenił, że współpraca jest trudniejsza niż kilka lat temu - głównie ze względu na postawę Węgier i częściowo Słowacji. Jak zaznaczył, "Słowacja jednak w polityce zagranicznej czy bezpieczeństwa sytuuje się między Czechami a Węgrami" i łatwiej o osiągnięcie z nią jakiejś formy kompromisu.


"Jest to na pewno trudne wyzwanie, ze stratą dla całej Europy Środkowej, bo V4 - w czasach kiedy funkcjonowała dobrze - była w stanie szukać wspólnego interesu, a później wspólnie przedstawiać go w UE. To, że to się zmieniło, jest utratą sporego dorobku wszystkich krajów Grupy. Ale różnice w tych egzystencjalnych sprawach, głównie w kwestii stosunku do wsparcia Ukrainy, są na tyle duże, że trudno sobie wyobrazić, że pomimo różnic w zakresie oceny zagrożenia ze strony Rosji będziemy w stanie współpracować jak gdyby nigdy nic" - mówił Sadecki.


Podkreślił, że trudno mówić o szansach, by udało się w tym czasie pokonać różnice polityczne, co niesie za sobą spowolnienie także w sprawach gospodarczych. "Zatem pragmatyzm - czy też realizm - to będzie przede wszystkim charakteryzować polską prezydencję. Trzeba brać pod uwagę istniejące różnice i postawić głównie na konektywność, rozumianą jako dalsze spajanie regionu w obszarach energii, infrastruktury drogowej i cyfrowej" - uważa ekspert.


Jego zdaniem to, że prezydencja Polski w V4 będzie się od 1 stycznia 2025 r. zbiegała z polską prezydencją w Radzie UE "rodzi pewne szanse i może wspomóc koordynację pewnych interesów i ułatwiać nam szukanie kompromisów w ramach UE". "Dziś chodzi jednak bardziej o przetrwanie Grupy, uratowanie czynników, które pozwalały budować wśród tych czterech krajów elementarne zaufanie" - zaznaczył.


"Wszystkie strony są zainteresowane przetrwaniem V4, więc będziemy szukać ad hoc pewnej wspólnoty interesów i liczyć na to, że ta sinusoida Grupy wróci na swoją lepszą trajektorię. Jednak ten następny rok będzie okresem nastawionym na utrzymanie tej współpracy bez nazbyt wygórowanych ambicji" - dodał.


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ mrr/ wus/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 18:00 Sąd Najwyższy podjął uchwałę odnoszącą się do tzw. żądania ewentualnego w sprawie "frankowej" Jeśli sąd odwoławczy uchylił wyrok I instancji uznając, że nie doszło do nieważności całej umowy kredytu 'frankowego', to sądowi I instancji powinien… » więcej 2024-07-03, godz. 18:00 ME 2024 - Opta: Hiszpania z największymi szansami na triumf Według serwisu statystycznego Opta reprezentacja Hiszpanii ma największą szansę na końcowy triumf w piłkarskich mistrzostwach Europy w Niemczech. Prawdopodobieństwo… » więcej 2024-07-03, godz. 18:00 Prezydent: Na szczycie NATO będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (opis) Na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - podkreślił w środę w… » więcej 2024-07-03, godz. 17:50 MEN planuje pilotaż wyposażenia szkół w środki higieny menstruacyjnej MEN zapowiedziało, że w nowym roku szkolnym ustanowi program dotyczący pilotażu wyposażenia szkół w środki higieny menstruacyjnej. Rzetelna edukacja dotycząca… » więcej 2024-07-03, godz. 17:50 Wimbledon - Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie (opis) Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Polska tenisistka przegrała z Ukrainką Eliną Switoliną (nr 21.) 5:7, 7:6 (11-9), 3:6… » więcej 2024-07-03, godz. 17:50 Tour de France - rekordowe zwycięstwo Cavendisha na 5. etapie (krótka) Brytyjczyk Mark Cavendish (Astana Qazaqstan) wygrał po finiszu z peletonu piąty etap kolarskiego wyścigu Tour de France, 177,4 km z Saint-Jean-de-Maurienne… » więcej 2024-07-03, godz. 17:50 Francja/ Druga tura wyborów zdominowanych przez skrajną prawicę to pojedynek 1100 kandydatów W drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji 7 lipca weźmie udział około 1100 kandydatów. W pierwszej rundzie głosowania w ponad połowie okręgów… » więcej 2024-07-03, godz. 17:50 Śląskie/ Policja: w ciągu ostatniego tygodnia na drogach regionu zginęło aż 9 osób Aż 9 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia na drogach woj. śląskiego - podała policja, która dane z pierwszych dni wakacji określiła jako zatrważające… » więcej 2024-07-03, godz. 17:40 Ekstraklasa piłkarska – Lechia – Chojniczanka 1:1 w sparingu Piłkarze beniaminka ekstraklasy Lechii zremisowali w Władysławowie w meczu z kontrolnym z występującą w 2. lidze Chojniczanką Chojnice 1:1 (1:1). Bramkę… » więcej 2024-07-03, godz. 17:40 Komisja za uchyleniem immunitetu Romanowskiemu oraz za udzieleniem zgody na jego aresztowanie (opis) Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za uchyleniem immunitetu b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu (PiS), któremu prokuratura przedstawiła 11… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »