Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-29, 18:50 Autor: PAP

Eksperci: chore na raka jajnika powinny być leczone w ośrodkach z doświadczeniem

Kobiety z rakiem jajnika powinny być leczone w ośrodkach referencyjnych, doświadczonych w terapii tej grupy chorych – oceniają eksperci. To oraz lepszy dostęp do nowych leków powinny poprawić skuteczności leczenia raka jajnika w Polsce, zaznaczają.

Specjaliści dyskutowali o tym w poniedziałek podczas debaty online pt. "Nowotwory ginekologiczne – Czas Działać! Pandemia - problemy onkologii".


Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński w Polsce podkreślił, że w Polsce obserwuje się bardzo duże rozproszenie leczenia chorych z nowotworami ginekologicznymi. Tymczasem diagnostyka i leczenie niektórych nowotworów, do których zalicza się rak jajnika, wymagają bardzo specjalistycznych umiejętności. Niestety wiele szpitali powiatowych czy miejskich nie uzyskuje poziomu referencyjnego w zakresie leczenia raka jajnika. „Chory na nowotwór powinien być leczony w placówkach, które mają po pierwsze doświadczenie, mają zaplecze i kadrę, która jest w stanie wszystkie etapy (leczenia – PAP) właściwie poprowadzić” – tłumaczył prof. Bidziński.


Przytoczył przykład województwa mazowieckiego, w którym jest 27 placówek zajmujących się leczeniem chorych na raka jajnika. „Są szpitale, które w ciągu roku leczą jednego pacjenta, może dwóch – trzech, więc ich potencjał doświadczenia w tym zakresie jest mierny” – ocenił specjalista.


Zaznaczył, że jedynie dwa szpitale w woj. mazowieckim przekroczyły liczbę 20 leczonych pacjentek z rakiem jajnika rocznie. „A więc widać, że rozproszenie tego systemu jest olbrzymie” – dodał. W jego opinii prowadzi to do ogromnych kosztów społecznych i ekonomicznych. Z danych wynika bowiem, że średnia długość pobytu w szpitalu pacjentów, którzy trafiają do ośrodków wykonujących małą liczbę zabiegów, wynosi 12 dni, podczas gdy w szpitalach o dużej rocznej liczbie zabiegów jest to 7-8 dni. Ponadto kobiety z rakiem jajnika operowane przez lekarza mającego duże doświadczenie mają szansę przeżyć co najmniej 40 miesięcy, podczas gdy operowane w mniejszych ośrodkach – jedynie 24 miesiące.


„Warto pamiętać o tym, że skutki leczenia z szpitalach o mniejszym doświadczeniu ponosi nie tylko pacjent, ale i system” – podkreślił prof. Bidziński.


Dodał, że w szpitalach o małym doświadczeniu pacjentki po otrzymaniu wyniku rozpoznania i wyniku badania histopatologicznego nie są kierowane dalej do żadnej konkretnej placówki. Mają na własną rękę szukać onkologa. „A naturalną rzeczą jest, że powinien być system koordynacji” – powiedział specjalista. Chodzi o to, by pacjent miał od razu wytyczoną jak najkrótszą ścieżkę leczenia.


Taką rolę według ekspertów powinny spełniać centra narządowe (w przypadku chorych na raka jajnika Ovarian Cancer Units), które będą dysponować wszystkimi elementami, od których zależy skuteczność terapii – zarówno diagnostyką, jak i metodami leczenia, jak i doświadczoną kadrą.


Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej prof. Włodzimierz Sawicki podkreślił, że tworzenie Ovarian Cancer Units wynika wprost z Narodowej Strategii Onkologicznej, która od nowego roku będzie obowiązywała w randze ustawy. Zaznaczył zarazem, że wiele zależy od finansowania, a finansowanie onkologii jest wciąż niewystarczające.


Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC, wiceprezes HTA Consulting oceniła, że dla poprawy przeżycia pacjentek z nowotworami ginekologicznymi, w tym z rakiem jajnika, istotne jest również ciągłe poszerzanie dostępu do nowych technologii lekowych.


Prof. Sawicki zwrócił uwagę, że leczenie chorych na raka jajnika poprawiło się. Obecnie pacjenci i lekarze czekają jeszcze na finansowanie leku z grupy inhibitorów PARP o nazwie niraparib. Jest on przeznaczony w pierwszej linii terapii w leczeniu podtrzymującym dla pacjentek z rakiem jajnika bez mutacji w genie BRCA1. Pacjentki posiadają wprawdzie inne mutacje, ale obecnie nie da się ich wykazać ze względu na brak odpowiednich testów.


Zdaniem prof. Sawickiego finansowanie niraparibu stwarza szansę wydłużenia czasu do nawrotu nowotworu. „Choroba staje się chorobą przewlekłą, a kobieta może zaplanować życie zawodowe i rodzinne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że są to leki, które stosuje się w domu w postaci tabletek” – podsumował specjalista. (PAP)


Autorka: Joanna Morga


jjj/ agt/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 03:50 Francja/ "Le Figaro": historycy uznają za katastrofę decyzję Macrona o rozwiązaniu parlamentu Dziennik „Le Figaro”, komentując pierwszą turę wyborów parlamentarnych we Francji, zarzuca prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, iż wszystkie jego kalkulacje… » więcej 2024-07-01, godz. 02:20 RPA/ Powstał pierwszy koalicyjny rząd od czasu obalenia apartheidu Prezydent Cyril Ramaphosa, wybrany ponownie na drugą kadencję po tym, jak jego partia Afrykański Kongres Narodowy (ANC) utraciła zdecydowaną większość… » więcej 2024-07-01, godz. 01:50 Brytyjskie media o wyborach we Francji: ciężka porażka i błędna decyzja Macrona Wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji są ciężką porażką prezydenta Emmanuela Macrona i w ich świetle jeszcze trudniej zrozumieć… » więcej 2024-07-01, godz. 01:40 Kanada/ Francuzi w Kanadzie głosowali przeciw skrajnej prawicy Francuzi w Kanadzie w pierwszej turze przyśpieszonych francuskich wyborów parlamentarnych zagłosowali przeciw skrajnej prawicy. Francuzi chętnie emigrują… » więcej 2024-07-01, godz. 00:50 ME 2024 - Hiszpania - Gruzja 4:1 (opinie) Po meczu Hiszpania - Gruzja (4:1) powiedzieli: Willy Sagnol (trener reprezentacji Gruzji): 'Mieliśmy dobre i złe chwile. Taka jest historia każdej drużyny… » więcej 2024-07-01, godz. 00:20 Francja/ Media: premier Attal zawiesi reformę zasiłków dla bezrobotnych Premier Francji Gabriel Attal zawiesi reformę zasiłków dla bezrobotnych, która miała ograniczyć środki wypłacane osobom szukającym pracy - podała w niedzielę… » więcej 2024-07-01, godz. 00:20 ME 2024 - hiszpańskie media: zaskakujący początek, zasłużone zwycięstwo Wysokie zwycięstwo Hiszpanii nad Gruzją 4:1 w Kolonii w niedzielnym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy jest - zgodnie z opiniami hiszpańskich… » więcej 2024-07-01, godz. 00:00 RPA/ Przy poparciu 11 partii w RPA powstał rząd jedności narodowej Dzięki poparciu 11 stronnictw parlamentarnych w RPA powstał rząd jedności narodowej. Poinformował o tym w niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa w telewizyjnym… » więcej 2024-06-30, godz. 23:50 Francja/ Na placu Republiki w Paryżu demonstrują przeciwnicy skrajnej prawicy Tysiące ludzi zgromadziły się w niedzielę wieczorem na paryskim placu Republiki, by wyrazić protest przeciwko skrajnej prawicy po wygranej przez nią - według… » więcej 2024-06-30, godz. 23:30 ME 2024 – Anglia bliska wyeliminowania, pewny awans Hiszpanii Anglia i Hiszpania to kolejne drużyny, które awansowały do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Anglicy dopiero po dogrywce wygrali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »