Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-25, 11:20 Autor: PAP

Rektorzy do środowisk medycznych: uczelnie zawodowe zapewniają odpowiednią jakość kształcenia na kierunkach medycznych

O docenienie roli publicznych uczelni zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego zaapelowała do środowisk medycznych Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Podkreślili też, że uczelnie zawodowe zapewniają odpowiednią jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych w liście otwartym przekazanym PAP wyraziło zdecydowane poparcie dla rozwiązań legislacyjnych umożliwiających uruchomienie w publicznych uczelniach zawodowych kształcenia na kierunku lekarskim.


Według rektorów "sytuacja kadrowa w polskich szpitalach i innych podmiotach systemu ochrony zdrowia oraz pandemia SARS CoV-2 boleśnie uwidoczniły narastające niedobory kadrowe w grupie zawodowej lekarzy". Przekłada się to – jak zaznaczyli – na eskalujące trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa systemu opieki zdrowotnej, w szczególności zapewnienia ochrony życia i zdrowia pacjentów.


Rektorzy podkreślili, że w Polsce występuje jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników zatrudnienia lekarzy. Wskazali też na niekorzystną strukturę wiekową tej grupy zawodowej, emigrację zarobkową, nadmierne obciążenie pracą, w tym zatrudnienie w kilku podmiotach. Jednym z najpoważniejszych problemów są jednak niedobory kadrowe, z którym zmaga się 68 proc. polskich szpitali – wynika z raportu "Niedobór talentów w branży medycznej" Polskiej Federacji Szpitali i Manpower.


Rada rektorów zapowiedziała, że publiczne uczelnie zawodowe są gotowe do podjęcia wyzwania, jakim jest uruchomienie kierunku lekarskiego na wybranych uczelniach tego typu – w odpowiedzi na konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zaznaczono, że te uczelnie dysponują zasobami kadrowymi, nowoczesną infrastrukturą oraz wysoką jakością dotychczasowego kształcenia na kierunkach studiów w dziedzinie nauki medyczne czy dziedzinie nauki o zdrowiu (m.in. pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i fizjoterapia).


Rektorzy uczelni zawodowych przypomnieli, że kształcenie na kierunku lekarskim reguluje, obok ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, standard kształcenia. Przypomnieli też, że program studiów dla tego kierunku na wszystkich uczelniach – bez względu na to, czy realizują go uniwersytety medyczne czy publiczne uczelnie zawodowe – musi obejmować realizację wszystkich efektów uczenia się określonych w standardach.


Rada podkreśliła, że spełnianie ustalonych standardów i zapewnienie odpowiedniej jakości kształcenia na kierunkach lekarskich prowadzonych w publicznych uczelniach zawodowych podlega takiej samej weryfikacji przez Polską Komisję Akredytacyjną, MEiN i MZ jak w przypadku każdej innej uczelni prowadzącej kształcenie na tym kierunku.


Dlatego – zwrócili uwagę w liście rektorzy publicznych uczelni zawodowych – "niezrozumiały jest, przy okazji wprowadzanej zmiany legislacyjnej, atak środowisk medycznych na publiczne uczelnie zawodowe, deprecjonowanie ich roli w systemie polskiego szkolnictwa wyższego, dewaluacja jakości kształcenia na kierunkach studiów prowadzonych przez te uczelnie, nazywanie tych uczelni +szkołami zawodowymi dla lekarzy+".


"Wprowadzanie opinii publicznej w błąd poprzez szkalowanie jakości kształcenia prowadzonego na tych uczelniach to jedyny argument prezentowany przez Naczelną Izbę Lekarską" – dodano.


W liście rektorzy zaapelowali do środowiska medycznego o zaprzestanie szkalowania dobrego imienia publicznych uczelni zawodowych i o docenienie roli, jaką pełnią one w systemie szkolnictwa wyższego.


Rektorzy publicznych uczelni zawodowych wskazali, że doceniają działalność i poziom kształcenia na wszystkich uczelniach prowadzących kierunki lekarskie, oczekując tego samego od innych w stosunku do uczelni zawodowych.


"Zdecydowana większość tych uczelni prezentuje bardzo wysoki poziom jakości kształcenia, stosując nowoczesne metody dydaktyczne, nowe technologie, jednocześnie prowadząc badania naukowe, których wyniki wykorzystywane są niejednokrotnie w realizacji procesu dydaktycznego" – napisano.


Według rady rektorów jedynym elementem różnicującym realizację procesu dydaktycznego w publicznych uczelniach zawodowych w porównaniu z uczelniami akademickimi jest to, że publiczne uczelnie prowadzą wszystkie kierunki na profilu praktycznym, a uczelnie akademickie mogą prowadzić kierunki o profilu zarówno praktycznym, jak i ogólnoakademickim.


"Wszystkie efekty uczenia się są takie same jak w przypadku realizacji kształcenia na danym kierunku na uczelni akademickiej. W naszej opinii absolwenci kierunków o profilu praktycznym ze względu na znacznie większą liczbę zajęć praktycznych i znacznie dłuższe praktyki zawodowe są dzięki temu lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy" – podkreślono.


Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) jest zrzeszeniem osób fizycznych, rektorów reprezentujących polskie publiczne wyższe szkoły zawodowe, mającym na celu współpracę tych szkół, dbanie o ich interesy i reprezentację w środowisku szkolnictwa wyższego w kraju i za granicą. Jej przewodniczącym jest dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. (PAP)


Autor: Iwona Pałczyńska


ipa/ joz/


Kraj i świat

2024-05-14, godz. 05:10 Prognoza pogody na 14 i 15 maja Jak informuje IMiGW zachodnia i południowo-zachodni Europa pozostaje w zasięgu układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Pogodę w pozostałej części… » więcej 2024-05-14, godz. 04:50 Ukraina/ Antony Blinken w Kijowie Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył we wtorek do Kijowa po tym jak Kongres przyjął w zeszłym miesiącu opóźniany pakiet pomocy wojskowej dla tego… » więcej 2024-05-14, godz. 04:40 Nikaragua/ Miss Świata skazana przez dyktatora na wieczne wygnanie Dyrektorka organizacji Miss Universum, Anne Jakrajutatip , poinformowała w niedzielę, że młoda Nikaraguanka Sheynnis Palacios, wybrana przed sześcioma miesiącami… » więcej 2024-05-14, godz. 04:20 "Rz": Można uruchomić wsparcie dla poszkodowanych pożarem Środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą pomóc kupcom z Marywilskiej - pisze we wtorkowym wydaniu 'Rzeczpospolita'. » więcej 2024-05-14, godz. 04:20 Sondaż dla "Rz": 46,6 proc. badanych za utworzeniem komisji wyjaśniającej rosyjskie i białoruskie wpływy na rząd… 46,6 proc. badanych pozytywnie ocenia pomysł powstania specjalnej komisji, która ma wyjaśnić rosyjskie i białoruskie wpływy na rząd Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-14, godz. 04:10 Sondaż dla "DGP" i RMF FM: w wyborach do PE 32,7 proc. głosów dla PiS , a 30,3 proc. dla KO 32,7 proc. Polaków zagłosowałby na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Obywatelska uzyskałaby 30,3 proc. głosów, zaś… » więcej 2024-05-14, godz. 04:10 Macedonia Płn./ Kancelaria prezydent: głowa państwa ma prawo używać „Macedonii” jako nazwy kraju Prezydent Macedonii Północnej Gordana Siljanowska-Dawkowa ma prawo używać nazwy 'Macedonia', mówiąc o swoim państwie, jako wyraz jej samoidentyfikacji -… » więcej 2024-05-14, godz. 04:10 "Rz": Nowe przepisy dopuszczą wchodzenie psów do Sejmu Na ukończeniu są regulacje, dotyczące poruszania się czworonogów po terenie parlamentu. Zamknięte mają być dla nich sala posiedzeń czy kultura - pisze… » więcej 2024-05-14, godz. 03:30 USA/ Biden podpisał ustawę wprowadzającą embargo na rosyjski uran Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą stopniowe ograniczenie i zakaz importu uranu z Rosji od 2028 r. Ustawa zawiera też środki… » więcej 2024-05-14, godz. 03:20 Serbia/ Komisarz UE: gdy Belgrad dostosuje się do polityki UE, wstąpi do Wspólnoty za pięć lat Serbia, jako kraj kandydujący do członkostwa w Unii Europejskiej, powinien dostosować swoją politykę zagraniczną do unijnej oraz popracować nad demokracją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »