Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 13:20 Autor: PAP

Lichocka: Polski Ład spowoduje, że kraj będzie rozwijać się w sposób zrównoważony

Warto popierać Polski Ład, bo to program, który spowoduje, że w ciągu kilku lat Polska będzie się rozwijać w sposób zrównoważony - podkreśliła w sobotę posłanka Joanna Lichocka (PiS), podczas spotkania z mieszkańcami Zduńskiej Woli (Łódzkie).

"Mam nadzieję, że uda nam się przekazać, że warto popierać Polski Ład, bo to program, który spowoduje, że w ciągu kilku lat Polska będzie się rozwijać w sposób zrównoważony. Wszyscy będziemy jego uczestnikami bez względu na to, gdzie mieszkamy, jakie mamy poglądy" - powiedziała Lichocka podczas briefingu zorganizowanego na jednym z targowisk w Zduńskiej Woli.


Posłanka promowała tam program Polski Ład; wcześniej w sobotę Lichocka odwiedziła także Szadek i Poddębice, gdzie również rozdawała broszury z najważniejszymi założeniami rządowego projektu. Jak zaznaczyła, wszędzie spotykała się z różnymi opiniami - zarówno pozytywnymi jak i krytycznymi.


"Najważniejszym zadaniem dla nas jest odkłamanie wszystkiego, co o Polskim Ładzie mówione jest w przestrzeni publicznej. To nasza wypróbowana metoda - bezpośrednia rozmowa z Polakami" - dodała.


Lichocka przypomniała, że większość elementów Polskiego Ładu zostanie uruchomiona już 1 stycznia.


"To będzie zwolnienie z podatku emerytów, którzy mają 2,5 tys. brutto emerytury lub renty, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł. To wszystko spowoduje, że znakomita większość Polaków będzie płaciła niższe podatki; wbrew termu, co wszędzie w mediach można usłyszeć. Będą też ułatwienia dotyczące budowy domów czy nabycia mieszkania przez gwarantowany wkład własny" - wyjaśniła.


Obecni na spotkaniu samorządowcy z powiatu zduńskowolskiego apelowali do lokalnych władz, aby składały wnioski do programu Polski Ład, który będzie bardzo istotnym wsparciem dla rozwoju miasta i powiatu.


"Ten program jest dla wszystkich - bez względu na to, czy w mieście lub gminie rządzi ktoś z listy PiS czy z list opozycji. W tej chwili kończy się okres aplikowania przez samorządy do programu samorządowych inwestycji strategicznych. W tej edycji jest do rozdysponowania 20 mld zł. Każdy samorząd może składać po trzy wnioski" - podkreśliła Lichocka.


Jak zaznaczyła, nie będzie to jedyny tego typu program w tym roku; następny nabór planowany jest we wrześniu, a potem w styczniu i w czerwcu. Dodała, że tylko w pierwszej edycji na każda gminę przypadnie średnio 5-7 mln zł wsparcia.


Do briefingu z mediami dołączyła się także jedna z mieszkanek Zduńskiej Woli, która również postanowiła zadać pytanie posłance.


"Dlaczego państwo dostają podwyżki, skoro państwo nic nie robią? Czy państwo mają jakiś pomysł na to, że inflacja wynosi 5 proc i wszystko w Polsce drożeje? - zapytała.


"Mamy taki pomysł, że podwyższamy pensje dla zwykłych ludzi. W ciągu ostatnich 5 lat pensja minimalna została podwyższona do 3 tys. zł. Wzrastają ceny, ale wzrastają też pensje oraz siła nabywcza Polaków. Staramy się, by siła nabywcza była coraz wyższa i żeby była możliwość kupienia coraz większej ilości rzeczy" - odpowiedziała Lichocka.


Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ mhr/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 17:30 Müller: polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów (opis) Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów; wstrzymanie jej prac zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego; kara finansowa, o której mówi… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 Warszawa/ Do nagrody Warszawianka Roku 2021 nominowane zostały m.in. Marta Lempart i Wanda Traczyk-Stawska(korekta) Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in.: Marta Lempart, Katarzyna Augustynek… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 EurActiv: Finlandia uważa, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE Leśnictwo powinno opierać się na lokalnych warunkach i know-how w każdym państwie członkowskim - stwierdziła ministerialna komisja ds. UE fińskiego rządu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:30 Grodzki: będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa Za indolencję i niekompetencję rządu premiera Morawieckiego, który przekonywał, że sprawa Turowa jest załatwiona, będziemy płacić dziennie 2 mln 300… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 Holandia/ Burmistrz Rotterdamu: nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, mówiąć o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział, że kraje… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 W. Brytania/ Były ambasador we Francji: spór wokół AUKUS może osłabić NATO Budząca podziały umowa między Australią i Stanami Zjednoczonymi w sprawie okrętów podwodnych oraz zarzuty Francji, że została oszukana mogą osłabić… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 Horała: wkrótce zaktualizowany projekt „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce” Wkrótce gotowy będzie zaktualizowany projekt „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce”, oparty m.in. o najnowsze prognozy, uwzględniające sytuację… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 Skuza: żadna gmina nie odnotuje spadku dochodów poniżej prognozowanego poziomu Żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed „Polskim Ładem” - powiedział PAP wiceminister finansów Sebastian S… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 20 września, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Francja/ Macron przeprosił Algierczyków, którzy walczyli po stronie Paryża Prezydent Emmanuel Macron przeprosił w poniedziałek w imieniu Francji harkis, czyli Algierczyków walczących u boku Francuzów w wojnie w Algierii w latach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »