Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 21:50 Autor: PAP

USA/ Resort sprawiedliwości nakazał przekazanie Kongresowi zeznań podatkowych Trumpa

Resort sprawiedliwości USA uznał w piątek, że amerykański fiskus musi przekazać dane podatkowe byłego prezydenta Donalda Trumpa, o które wnioskował Kongres. Może zakończyć to trwający od ponad dwóch lat spór w tej sprawie.

W wydanej w piątek opinii ministerstwo sprawiedliwości stwierdziło, że według prawa resort finansów nie może odmówić wydania dokumentów komisji Izby Reprezentantów ds. podatków. To odpowiedź na wyrażony w 2019 roku sprzeciw ówczesnego ministra finansów Steve'a Mnuchina, który odmówił przekazania zeznań podatkowych Trumpa, twierdząc, że Kongres kieruje się w tej sprawie względami partyjnymi.


Kontrowersje w sprawie podatków byłego prezydenta sięgają 2016 roku, kiedy to Trump obiecał, że opublikuje swoje zeznania jak tylko amerykański fiskus skończy przeprowadzanie audytu jego firmy. Obietnicy nigdy jednak nie dotrzymał.


Zadowolenie z piątkowej decyzji wyraziła przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która oznajmiła, że jest to "zwycięstwo praworządności", a dostęp do zeznań podatkowych Trumpa jest "sprawą bezpieczeństwa narodowego". "Amerykanie mają prawo znać fakty na temat jego niepokojących konfliktów interesu i prób podważania naszego bezpieczeństwa i demokracji" - oświadczyła Pelosi.


Dostęp do informacji podatkowych Trumpa już wcześniej uzyskał, wbrew prawnym protestom byłego prezydenta, prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance jr., który postawił zarzuty przestępstw podatkowych firmie byłego prezydenta i jej dyrektorowi finansowemu.


Również w piątek Kongres opublikował notatki z grudniowej rozmowy telefonicznej Trumpa i ówczesnego p.o. prokuratora generalnego Jeffreya Rosena, wskazujące na to, że ówczesny prezydent USA w otwarty sposób naciskał na niego, by uznał ubiegłoroczne wybory prezydenckie za sfałszowane.


"Po prostu powiedz, że wybory były sfałszowane, a resztę zostaw mnie i republikańskim kongresmenom" - miał powiedzieć Trump według jednej z notatek. Gdy Rosen odpowiedział, że zarzuty prezydenta w sprawie fałszerstw są bezpodstawne, Trump odparł: "Wy nie śledzicie internetu w taki sposób jak ja". Notatki sugerują też, że groził zwolnieniem całego kierownictwa resortu sprawiedliwości, na co usłyszał odpowiedź, że nie zmieni to stanowiska ministerstwa.


Rosen zastąpił w grudniu na stanowisku prokuratora generalnego Williama Barra, którego Trump zwolnił za to, że odmówił uznania wyborów za sfałszowane.


Szefowa komisji ds. nadzoru i reform Izby Reprezentantów Carolyn Maloney oceniła, że dokumenty "pokazują, że prezydent Trump bezpośrednio rozkazał najwyższym organom ścigania podjąć kroki, by unieważnić wolne i uczciwe wybory w ostatnich dniach swojej prezydentury".


Jak dotąd Trump ani jego rzecznicy nie odnieśli się do sprawy.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ fit/ ap/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 06:30 Nalaskowski: grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer … Grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer - powiedział w rozmowie z PAP prof. Aleksander Nalaskowski… » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Algieria zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Maroka Algieria zamknęła w środę swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów z Maroka - poinformowały algierskie władze. Decyzja została podjęta… » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 MZ o czwartkowych rozmowach z komitetem protestacyjno-strajkowym: liczymy na konstruktywny dialog W Centrum Partnerstwa Społecznego 'Dialog' w Warszawie planowane jest w czwartek kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego… » więcej 2021-09-23, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w czwartek cieplej; w nocy będzie silny wiatr Niż, który w czwartek będzie rozbudowywał się nad Polską, przyniesie cieplejsze powietrze - powiedział PAP Jakub Gawron, synoptyk IMGW. Wraz z wyższymi… » więcej 2021-09-23, godz. 06:20 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - 26 września W najbliższą niedzielę - 26 września - w Kościele w Polsce będziemy obchodzić 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zgodnie z tradycją, papież wydał… » więcej 2021-09-23, godz. 06:20 45 lat temu powołano Komitet Obrony Robotników 45 lat temu, 23 września 1976 r., ogłoszono powstanie Komitetu Obrony Robotników. Jego członkowie jawnie, po raz pierwszy od trzech dekad, występowali przeciw… » więcej 2021-09-23, godz. 06:20 GITD: montaż odcinkowego pomiaru prędkości na drodze wojewódzkiej 871 rozpocznie się w grudniu Zgodnie z przyjętym harmonogramem montaż odcinkowego pomiaru prędkości pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą w ciągu drogi wojewódzkiej nr 871 rozpocznie się… » więcej 2021-09-23, godz. 06:20 Ubrania wytwarzano już ponad 100 tys. lat temu Narzędzia służące do obróbki skór na ubrania, datowane na 120 - 90 tys. lat, odkryto w Maroku - piszą naukowcy na łamach „iScience”. » więcej 2021-09-23, godz. 06:10 Badanie: długotrwałe spożywanie substancji słodzących zakłóca działanie układu nagrody Długotrwałe spożywanie substancji słodzących może trwale zakłócać działanie tzw. układu nagrody, podsystemu mózgu odpowiadającego za motywację -… » więcej 2021-09-23, godz. 06:00 W Polsce blisko 19 mln 280 tys. osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych jest w Polsce blisko 19 mln 280 tys. osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że skierowania na trzecią dawkę szczepionki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »