Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-28, 19:40 Autor: PAP

Szwajcaria/ Delegacje USA i Rosji rozmawiały w Genewie o stabilności strategicznej

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy na temat stabilności strategicznej były "profesjonalne i merytoryczne" - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price po zakończeniu środowego spotkania delegacji USA i Rosji, które odbyło się w Genewie.

Rozmowy wysłanników Waszyngtonu i Moskwy odbyły się w siedzibie amerykańskiej misji dyplomatycznej w Genewie, a delegacjom przewodniczyli zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Był to pierwszy od prawie roku bezpośredni dialog obu stron, dotyczący stabilności nuklearnej.


Według agencji TASS Riabkow wyraził zadowolenie z przebiegu dyskusji na temat złagodzenia napięć między największymi światowymi potęgami nuklearnymi i zaznaczył, że Stany Zjednoczone "wykazały gotowość do konstruktywnego dialogu". Z kolei rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że rozmowy były "profesjonalne i merytoryczne".


Price sprecyzował, że strona amerykańska na spotkaniu przedstawiła swoje priorytety polityczne, "perspektywy rozwoju nowych kontroli zbrojeń nuklearnych" oraz zaproponowała format dalszych rozmów. Rzecznik Departamentu Stanu zdradził także, iż kolejna runda rozmów zaplanowana została na wrzesień.


Agencja Reutera przypomina, że powrót do rozmów o stabilności strategicznej uzgodnili prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin podczas ich spotkania w Genewie, które odbyło się 16 czerwca. Obaj przywódcy we wspólnym oświadczeniu zapewnili wówczas, że chcą "położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i redukcji ryzyka".


"Niedawne przedłużenie traktatu Nowy START jest przykładem naszego zaangażowania w kontrolę zbrojeń nuklearnych. Dziś potwierdzamy zasadę, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić" – oświadczyli wspólnie 16 czerwca w Genewie obaj prezydenci.


Biden i Putin zapewnili także wtedy, że "Stany Zjednoczone i Rosja wspólnie podejmą w najbliższej przyszłości zintegrowany dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej, który będzie przemyślany i solidny. Poprzez ten dialog będziemy starali się położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka konfliktów zbrojnych".


Z dziennikarzami w Genewie rozmawiał Andriej Baklicki, pracownik naukowy w Centrum Zaawansowanych Studiów Amerykańskich w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, który powiedział, że "Obie strony zaczynają praktycznie od zera". "To było pierwsze spotkanie, przywitanie i próba ustalenia podstawowych zagadnień" – mówił.


Jako przykład spraw do omówienia podał obawy Rosji związane z rozwojem amerykańskiego arsenału nuklearnego. "Rosja nadal ma obawy związane z amerykańską modyfikacją ciężkich bombowców i wyrzutni do pocisków balistycznych, i to już od jakiegoś czasu" – sprecyzował Baklicki. (PAP)


zm/ tebe/


Kraj i świat

2021-09-19, godz. 10:30 Rosja/ YouTube zablokował wideo na temat "inteligentnego głosowania" Nawalnego Serwis YouTube zablokował na żądanie władz rosyjskich nagrania wideo współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, m.in. wideo zawierające nazwiska… » więcej 2021-09-19, godz. 10:30 Nie żyje Jerzy Targalski (korekta) Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę… » więcej 2021-09-19, godz. 10:10 Mityng w Nairobi - Bromell przebiegł 100 m w 9,76, Fajdek najlepszy w młocie Amerykanin Trayvon Bromell przebiegł 100 m w czasie 9,76 podczas mityngu World Athletic Continental Tour Gold w Nairobi. To najlepszy tegoroczny wynik. Konkurs… » więcej 2021-09-19, godz. 10:10 Australia/ Premier: mieliśmy poważne zastrzeżenia, gdy chodzi o francuskie okręty Premier Australii Scott Morrison powiedział w niedzielę podczas konferencji prasowej w Sydney, że jego kraj miał 'zasadnicze i poważne zastrzeżenia' odnośnie… » więcej 2021-09-19, godz. 10:10 Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach jest 1020 chorych z COVID-19 W szpitalach jest 1020 osób z COVID-19, w tym 111 pacjentów podłączonych do respiratorów - podało w niedzielę, 19 września, Ministerstwo Zdrowia. 19 sierpnia… » więcej 2021-09-19, godz. 10:00 Poznań/ Dwie osoby poszkodowane w nocnym pożarze przy ul. gen. Stanisława Maczka Dwie osoby zostały poszkodowane w pożarze, jaki wybuchł w nocy z soboty na niedzielę w jednym z bloków przy ul. gen. Stanisława Maczka w Poznaniu. Ogień… » więcej 2021-09-19, godz. 10:00 Nie żyje Jerzy Targalski Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę… » więcej 2021-09-19, godz. 09:50 Łódź/Druga dostawa szczepionek przeciw grypie dla seniorów Do miejskich przychodni na Widzewie trafiło 150 dawek szczepionki przeciw grypie przeznaczonych dla seniorów. To druga dostawa w ramach programu bezpłatnych… » więcej 2021-09-19, godz. 09:50 Rosja/ Trwa trzeci, zasadniczy dzień głosowania w wyborach parlamentarnych W Rosji trwają wybory do niższej izby parlamentu Dumy Państwowej - pierwsze, podczas których głosowanie odbywa się przez trzy dni. Niedziela jest zasadniczym… » więcej 2021-09-19, godz. 09:50 Bieszczady/ Śliskie szlaki utrudniają wędrówki W Bieszczadach i Beskidzie Niskim śliskie i błotniste szlaki turystyczne utrudniają wędrówki górskie. 'Jest to konsekwencja intensywnych, dwudniowych opadów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »