Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-02, 06:50 Autor: PAP

"Puls Biznesu": Wraca pomysł obowiązku honorowania karty

Prezydent złożył projekt ustawy wprowadzającej obowiązek przyjmowania płatności gotówką. Resort finansów chce tego samego dla płatności bezgotówkowych - informuje w piątek "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że Adam Glapiński, szef NBP, jest inicjatorem i patronem Rady ds. Obrotu Gotówkowego i wspiera prezydencki projekt ustawy, nakładającej na przedsiębiorców obowiązek akceptacji płatności w gotówce. Glapiński tłumaczy, że chodzi o to, żeby konsument miał zagwarantowane prawo wyboru, jak chce płacić: gotówką czy bezgotówkowo.


"Z naszych informacji wynika, że z takich samych powodów Ministerstwo Finansów przygotowało projekt regulacji wprowadzającej obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych. Znalazł się on w pakiecie ustaw Polski Ład" - informuje "PB".


"Proponowane rozwiązanie jest lustrzanym odbiciem projektu pana prezydenta. Obie regulacje dobrze się uzupełniają i gwarantują kompletne prawo do swobodnego wyboru formy płatności" — twierdzi cytowany przez gazetę Jan Sarnowski, wiceminister finansów.


Gazeta przypomina, że nie jest to nowy pomysł, a nawet mocno odgrzewany, bo już w 2016 r. Tadeusz Kościński, wtedy wiceminister rozwoju, przygotował projekt ustawy nakładającej obowiązek akceptacji płatności bezgotówkowych przez przedsiębiorców. Projekt nigdy nie opuścił rządu, mimo że kilka razy był na liście regulacji do zaakceptowania. Został chłodno przyjęty przez organizacje pracodawców, zastrzeżenia zgłaszał NBP, a na koniec rządowi stratedzy doszli do wniosku, że jest kontrowersyjny z politycznego punktu widzenia, gdyż może niepotrzebnie drażnić wyborców.


"Puls Biznesu" podaje, że projekt był "rozwadniany". "Usunięto przepisy dotyczące sankcji za odmowę akceptacji płatności bezgotówkowych, obowiązek honorowania kart został zamieniony na obowiązek przyjmowania ogólnie płatności elektronicznych. Dla Tadeusza Kościńskiego, który z resortu rozwoju przeszedł do finansów, problem z przepchnięciem regulacji miał podwójny wymiar: od lat jest ambasadorem płatności bezgotówkowych, bo uważa, że na bazie e-paragonu, fiskalnych kas online można zbudować nowoczesne usługi dla konsumentów" - podkreśla gazeta.


Zdaniem "PB" powrót do koncepcji ustawowego wsparcia obrotu bezgotówkowego jest mocno zaskakujący, gdyż wydawało się, że narrację w sprawie uregulowania rynku płatności przejął NBP i powołana przez niego Rada ds. Obrotu Gotówkowego. Z drugiej strony ruch ze strony ministerstwa przywraca proporcje w postrzeganiu zjawisk zachodzących na tym rynku. Choć liczba terminali w Polsce szybko przyrasta, to wciąż znajdujemy się poniżej średniej unijnej. Podobnie jest z wolumenem transakcji bezgotówkowych — pod względem liczby i wartości jest ich więcej niż płatności w gotówce, jednak 37 proc. obrotu w gospodarce realizowane jest w formie gotówkowej - zauważa dziennik.


"Projekt ustawy wprowadzającej obowiązek akceptacji kartowych wkrótce trafi do konsultacji społecznych. Nie wiadomo, czy — tak jak w pierwotnej wersji sprzed kilku lat — znajdą się w nim sankcje za niedostosowanie się do obowiązku posiadania terminala płatniczego" - informuje "PB".(PAP)


reb/ je/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 03:50 Francja/ "Le Figaro": historycy uznają za katastrofę decyzję Macrona o rozwiązaniu parlamentu Dziennik „Le Figaro”, komentując pierwszą turę wyborów parlamentarnych we Francji, zarzuca prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, iż wszystkie jego kalkulacje… » więcej 2024-07-01, godz. 02:20 RPA/ Powstał pierwszy koalicyjny rząd od czasu obalenia apartheidu Prezydent Cyril Ramaphosa, wybrany ponownie na drugą kadencję po tym, jak jego partia Afrykański Kongres Narodowy (ANC) utraciła zdecydowaną większość… » więcej 2024-07-01, godz. 01:50 Brytyjskie media o wyborach we Francji: ciężka porażka i błędna decyzja Macrona Wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji są ciężką porażką prezydenta Emmanuela Macrona i w ich świetle jeszcze trudniej zrozumieć… » więcej 2024-07-01, godz. 01:40 Kanada/ Francuzi w Kanadzie głosowali przeciw skrajnej prawicy Francuzi w Kanadzie w pierwszej turze przyśpieszonych francuskich wyborów parlamentarnych zagłosowali przeciw skrajnej prawicy. Francuzi chętnie emigrują… » więcej 2024-07-01, godz. 00:50 ME 2024 - Hiszpania - Gruzja 4:1 (opinie) Po meczu Hiszpania - Gruzja (4:1) powiedzieli: Willy Sagnol (trener reprezentacji Gruzji): 'Mieliśmy dobre i złe chwile. Taka jest historia każdej drużyny… » więcej 2024-07-01, godz. 00:20 Francja/ Media: premier Attal zawiesi reformę zasiłków dla bezrobotnych Premier Francji Gabriel Attal zawiesi reformę zasiłków dla bezrobotnych, która miała ograniczyć środki wypłacane osobom szukającym pracy - podała w niedzielę… » więcej 2024-07-01, godz. 00:20 ME 2024 - hiszpańskie media: zaskakujący początek, zasłużone zwycięstwo Wysokie zwycięstwo Hiszpanii nad Gruzją 4:1 w Kolonii w niedzielnym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy jest - zgodnie z opiniami hiszpańskich… » więcej 2024-07-01, godz. 00:00 RPA/ Przy poparciu 11 partii w RPA powstał rząd jedności narodowej Dzięki poparciu 11 stronnictw parlamentarnych w RPA powstał rząd jedności narodowej. Poinformował o tym w niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa w telewizyjnym… » więcej 2024-06-30, godz. 23:50 Francja/ Na placu Republiki w Paryżu demonstrują przeciwnicy skrajnej prawicy Tysiące ludzi zgromadziły się w niedzielę wieczorem na paryskim placu Republiki, by wyrazić protest przeciwko skrajnej prawicy po wygranej przez nią - według… » więcej 2024-06-30, godz. 23:30 ME 2024 – Anglia bliska wyeliminowania, pewny awans Hiszpanii Anglia i Hiszpania to kolejne drużyny, które awansowały do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Anglicy dopiero po dogrywce wygrali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »