Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 17:50 Autor: PAP

Minister Szymański: debata w Luksemburgu na temat Polski bez istotnej wartości dodanej (opis)

Minister ds. UE Konrad Szymański poinformował PAP, że wtorkowa debata na temat Polski podczas posiedzenia ministrów w Luksemburgu "nie miała żadnej istotnej wartości dodanej". Znaczna część poruszonych spraw jest już przedmiotem postępowań przed TSUE - wskazał.

We wtorek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 traktatu unijnego. Komisję Europejską reprezentowała wiceszefowa tej instytucji Viera Jourova, a Polskę - minister Szymański.


"Debata dotycząca Polski dotyczyła spraw, które są podnoszone przez KE przez niemal pięć lat. Dlatego nie miała żadnej istotnej wartości dodanej. Szczególnie, że znaczna część tych spraw jest przedmiotem postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Jak widać, procedurę art. 7 było bardzo łatwo rozpocząć, dziś nikt nie ma jednak pomysłu, jak ją zakończyć" - powiedział PAP Szymański po wysłuchaniu.


Jak dodał, nowym elementem, podniesionym przez KE kilka dni temu w korespondencji z polskim rządem, jest sprawa spodziewanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności niektórych rozstrzygnięć TSUE z polską konstytucją.


"Zwróciłem uwagę, że polski Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie orzekał w sprawie zgodności aktów prawa UE, w tym traktatów UE z polską konstytucją. Orzeczenia z 2005 i 2010 roku opierały się na prymacie konstytucji RP oraz konieczności uzgodnienia obu porządków prawnych w przypadku kolizji. W tamtym czasie KE nie reagowała nie tylko na fakt skargi, ale także na samo orzeczenie. Reakcja KE na wniosek premiera jest tym samym przejawem podwójnych standardów, których trzeba unikać w imię wzajemnego zaufania" - zaznaczył Szymański.


Z informacji PAP wynika, że podczas wysłuchania Polski głos zabrało 10 krajów: Finlandia, Szwecja, Hiszpania, Dania, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Austria, Irlandia i Grecja. Podnoszone były m.in. kwestia praw społeczności LGBT oraz prymatu prawa unijnego nad krajowym.


W grudniu 2017 roku KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski.


Art.7 mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada, stanowiąc większością czterech piątych swych członków po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Przed dokonaniem takiego stwierdzenia Rada wysłuchuje dane państwo członkowskie i, stanowiąc zgodnie z tą samą procedurą, może skierować do niego zalecenia.


Art. 7 mówi też, że Rada Europejska, stanowiąc jednomyślnie na wniosek jednej trzeciej państw członkowskich lub Komisji Europejskiej i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić, po wezwaniu państwa członkowskiego do przedstawienia swoich uwag, poważne i stałe naruszenie przez to państwo członkowskie wartości unijnych.


Po dokonaniu stwierdzenia, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może zdecydować o zawieszeniu niektórych praw wynikających ze stosowania traktatów dla tego państwa członkowskiego, łącznie z prawem do głosowania przedstawiciela rządu tego państwa członkowskiego w Radzie. Rada uwzględnia przy tym możliwe skutki takiego zawieszenia dla praw i obowiązków osób fizycznych i prawnych.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ ap/


Kraj i świat

2021-08-02, godz. 16:30 Tokio/badminton - Duńczyk Axelsen złotym medalistą Duńczyk Viktor Axelsen wygrał z Chińczykiem Chenem Longiem 2:0 (21:14, 21:12) w finale gry pojedynczej olimpijskiego turnieju w badmintonie w Tokio. » więcej 2021-08-02, godz. 16:30 Tokio/hokej na trawie - wyniki turnieju kobiet Holandia zagra z Wielką Brytanią, a Indie z Argentyną w zaplanowanych na środę półfinałach olimpijskiego turnieju w hokeju na trawie kobiet. » więcej 2021-08-02, godz. 16:30 Tokio/siatkówka – Jarosz: Francja jest nieobliczalna Były wybitny reprezentant Polski Maciej Jarosz przed ćwierćfinałowym meczem polskiej drużyny siatkarzy z Francją oceniając rywali stwierdził, że to zespół… » więcej 2021-08-02, godz. 16:30 Tokio - medaliści poniedziałkowych konkurencji i miejsca Polaków Medaliści poniedziałkowych konkurencji (2 sierpnia) i miejsca Polaków: BADMINTON gra podwójna kobiet1. Greysia Polii, Apriyani Rahayu (Indonezja)2. Chen… » więcej 2021-08-02, godz. 16:30 Ukraina/ Minister zdrowia apeluje, by nie pić alkoholu na imprezach z okazji rocznicy niepodległości Minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko zaapelował w poniedziałek do Ukraińców, by nie spożywali napojów alkoholowych podczas sierpniowych wydarzeń… » więcej 2021-08-02, godz. 16:30 Nigeria/ Nagły wzrost przypadków cholery na północy kraju Na północy Nigerii w ostatnich tygodniach odnotowano nagły wzrost liczby zakażeń cholerą - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Nowe zagrożenie… » więcej 2021-08-02, godz. 16:20 Warszawa/ Drugi przetarg na projekt zwężenia Al. Jerozolimskich. W pierwszym oferty były zbyt drogie Miasto ogłosiło drugi przetarg projekt przebudowy Al. Jerozolimskich. W pierwszym postępowaniu nie wyłoniono wykonawcy, bo wszyscy w nim startujący złożyli… » więcej 2021-08-02, godz. 16:20 Bułgaria/ Zderzenie z ptakiem możliwą przyczyna powrotu do Burgas samolotu lecącego do Warszawy Samolot linii lotniczych Wizz Air, który w poniedziałek rano wyleciał z bułgarskiego portu Burgas nad Morzem Czarnym do Warszawy, kilka minut po starcie wrócił… » więcej 2021-08-02, godz. 16:20 Opolskie/ Ostrzeżenie przed burzami i gwałtownymi wzrostami wód Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla całego województwa opolskiego. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania… » więcej 2021-08-02, godz. 16:20 Tokio/tenis stołowy - japoński mistrz Mizutani celem ataku w cyberprzestrzeni Jun Mizutani, pierwszy japoński złoty medalista w tenisie stołowym, który wywalczył w rywalizacji mikstów, musiał się zmierzyć po wielkim sukcesie nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »