Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 14:50 Autor: PAP

Poznań/ Piotr Pielaszek zwycięzcą 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego

Piotr Pielaszek, niespełna 30-letni lutnik został zwycięzcą 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego (MKL). Pielaszek zdobył złoty i srebrny medal za dwa zgłoszone instrumenty oraz podobnie jak 5 lat wcześniej – nagrodę za wybitne walory dźwiękowe.

O wynikach konkursu poinformowali w piątek organizatorzy.


"To dla mnie wielki dzień. Moja przygoda z konkursami rozpoczęła się w 2016 r., to właśnie 5 lat temu na ostatnim konkursie lutniczym w Poznaniu doceniono walory dźwiękowe moich skrzypiec i uwierzyłem, że mogę spróbować swoich sił dalej. Wtedy znalazłem się w finale, ale poza podium, choć nagroda za walory dźwiękowe, to najważniejsze dla mnie wyróżnienie – w lutnictwie tak naprawdę chodzi przecież o dźwięk" – podkreślił zawodowy lutnik, zwycięzca 14. MKL w Poznaniu Piotr Pielaszek.


"Wziąłem udział w kilku konkursach i zdobyłem przez ten czas kilka ważnych nagród, a teraz spadła na mnie wygrana i to podwójna. Oprócz tego znów wyróżniono mój instrument za wybitne walory dźwiękowe. To piękne ukoronowanie ostatnich lat mojej pracy" – dodał.


Konkurs jest anonimowy, oceniający nie znają nazwisk lutników zgłaszających instrumenty do MKL. Poznali je dopiero wczoraj po otwarciu kopert, kiedy to zliczana była punktacja przyznana poszczególnym instrumentom przez jurorów.


Przewodniczący jury Roberto Regazzi zaznaczył, że "wyniki zaskoczyły wszystkich". "Rzadko zdarza się tak jednoznaczny wynik, w tym roku nie było wątpliwości - dźwięk skrzypiec spod ręki polskiego lutnika oczarował jurorów: aż dwa zgłoszone przez niespełna 30-letniego Piotra Pielaszka instrumenty wygrały – złoty medal za skrzypce Dali i srebrny za instrument Selva. Trzecie miejsce należy również do Polaka, Jana Jakuba Lipińskiego za instrument Fons. Medal Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, organizatora Konkursu, za najwyższe walory brzmieniowe również trafił do Piotra Pielaszka" – dodał.


Jak podali organizatorzy, główna nagroda wyniosła 16 tys. euro. Nagrodzone pierwszą lokatą skrzypce Piotra Pielaszka zasilą Narodową Kolekcję Instrumentów Lutniczych. Jak podkreślili organizatorzy konkursu, "dzięki tej stworzonej po wojnie kolekcji, zarówno młodzi, jak i dojrzali i utalentowani polscy skrzypkowie mogą wykonywać muzykę na najwyższej klasy instrumentach. To unikalny w skali światowej zbiór, rozwijający potencjał kolejnych pokoleń polskich wiolinistów, jak np. Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski czy Bartłomiej Nizioł".


"Pandemia przyniosła nam wszystkim spokój – również lutnikom. Ten czas wykorzystało z pewnością wielu innych lutników na świecie. Nawet jeśli nie wszystkie instrumenty udało się wysłać na nasz konkurs, to bilans będzie z pewnością pozytywny. Wielu polskich, szczególnie młodych skrzypków, gra na instrumentach współczesnych, a ta tendencja pozwala rozwijać się naszym artystom lutnikom. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy pozwala promować i zaznaczyć wysoką pozycję polskiego lutnictwa na świecie" – zaznaczyła Alina Kurczewska, prezes Towarzystwa im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, które jest organizatorem MKL.


W piątek zostanie otwarta wystawa nagrodzonych instrumentów w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ekspozycja będzie dostępna do 28 maja.


Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego jest organizowany w Poznaniu co pięć lat od 1957 r. Jak zapewniają jego organizatorzy jest on najstarszym i obecnie jednym z czterech największych tego typu konkursów na świecie.


Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono w sumie 88 skrzypiec zbudowanych przez lutników z łącznie 14 krajów, w tym m.in. Włoch, Francji, Japonii i Korei Południowej.


Wykonanie i brzmienie nadesłanych instrumentów oceniało międzynarodowe jury złożone z pięciu lutników i dwóch skrzypków. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ dki/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 16:40 Kujawsko-pomorskie/ Jedna osoba zginęła w pożarze w Gniewkowie Jedna osoba zginęła w pożarze budynku wielorodzinnego w Gniewkowie. W działaniach gaśniczych bierze udział sześć jednostek straży pożarnej - poinformował… » więcej 2024-04-26, godz. 16:40 W sobotę inauguracja kampanii wyborczej PiS do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość w sobotę podczas konwencji w Warszawie zainauguruje kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; przewidziano serię paneli… » więcej 2024-04-26, godz. 16:40 Komisja śledcza ds. Pegasusa zakończyła przesłuchanie głównej księgowej MS (krótka 5) W piątek po południu komisja śledcza ds. Pegasusa zakończyła przesłuchanie głównej księgowej Ministerstwa Sprawiedliwości Elżbiety Pińciurek. Komisja… » więcej 2024-04-26, godz. 16:40 Psychodietetyk przekonuje, że podczas rozmowy z dzieckiem o samoakceptacji i odchudzaniu najważniejsza jest empatia W dobie mediów społecznościowych młodym osobom coraz trudniej uniknąć presji związanej z nienagannym wyglądem. Efekt? Zaczynają odchudzać się bardzo… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Katowice wybrały dostawcę dziesięciu przegubowych autobusów miejskich Dostawcę dziesięciu przegubowych autobusów miejskich z napędem konwencjonalnym wybrało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach (PKM) - przekazał… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Sejm: projekt ustawy o naprawie ładu korporacyjnego w spółkach SP skierowany do komisji W piątek Sejm skierował projekt noweli ustawy o naprawie ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa do prac w komisji. Zdaniem posłów ustawa m.in. może… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Belgia/ Sąd nie pozwolił Brukseli na ograniczenie liczby wypożyczalni elektrycznych hulajnóg Rada Stanu Belgii uchyliła w czwartek decyzję władz Brukseli o ograniczeniu liczby operatorów hulajnóg elektrycznych z siedmiu do dwóch. Podtrzymano natomiast… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Świętokrzyskie/ Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie dzięki nowej współpracy międzynarodowej. Projekt realizowany przez sandomierskie Muzeum… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Nowacka o nauczaniu języka śląskiego: przed szkołą stoi duże wyzwanie Przed szkołą stoi duże wyzwanie - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka pytana o uchwalenie ustawy uznającej język śląski za język regionalny… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Małopolskie/ 232 projekty dopuszczone do głosowania w budżecie obywatelskim województwa 232 projekty zostały zakwalifikowane do głosowania w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie rozpocznie się 15 maja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »