Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 11:10 Autor: PAP

Niemcy/ Wiceszef Instytutu Pileckiego: celem nazistów była eksterminacja polskich elit

Jednym z konkretnych celów Niemców była eksterminacja polskich elit - przypomina na łamach dziennika "Berliner Zeitung" w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej wiceszef berlińskiej filii Instytutu Pileckiego Mateusz Fałkowski.

"O końcu II wojny światowej tradycyjnie opowiada się z perspektywy wielkich mocarstw. Polskie wojska walczące na większości frontów, nie zostały zaproszone na defiladę zwycięstwa w Londynie z powodu zimnej wojny. Również w niemieckim spojrzeniu, w którym koniec wojny - zgodnie ze słynnym określeniem (byłego prezydenta RFN) Richarda von Weizsaeckera - jest postrzegany jako wyzwolenie Niemców spod narodowego socjalizmu, nie było miejsca na dostrzeżenie i uznanie roli Polaków" - ubolewa Fałkowski, wyjaśniając, dlaczego powinno się to zmienić.


"Oczywiście Holokaust, masowa eksterminacja Żydów dokonana na skalę przemysłową przez III Rzeszę, stał się integralną częścią edukacji politycznej w Niemczech. Ale niewiele osób wie, że połowa z sześciu milionów zamordowanych Żydów była obywatelami polskimi. Brakuje też świadomości o trzech milionach polskich nieżydowskich ofiar, nieodwracalnych stratach w kulturze i zniszczeniu państwa."


Wiceszef berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego zastrzega, że nie chodzi mu o licytowanie się, jaki naród poniósł większe straty, tylko o analizę morderczej logiki III Rzeszy.


"Naziści palili polskie książki, ponieważ były świadectwem polskiej kultury. Ofiary posiadały narodowość - polską - z powodu której zamordowano wielu polskich księży, nauczycieli i intelektualistów. Celowa eksterminacja polskiej elity była jednym z głównych celów nazistów, ale los chłopów był równie okrutny. Polacy mieli służyć Niemcom jako niewolnicy" - tłumaczy Fałkowski i zadaje pozornie retoryczne pytanie: Czy II wojna światowa się skończyła?


"Konsekwencje wojny wciąż nam towarzyszą. Między innymi nadal nie rozwiązaliśmy problemu grabieży dóbr kultury. (...) Obraz książek palonych na berlińskim Opernplatz w 1933 roku jest bardzo obecny w niemieckiej kulturze pamięci, a gazety często piszą o postkolonialnym dziedzictwie (...). Brakuje jednak dostatecznej świadomości strat wyrządzonych polskiej kulturze, które wciąż nie zostały zrekompensowane. Tym ważniejsze jest, aby o tym pamiętać" - apeluje wiceszef IP.


"Wartości, do których odwołują się europejskie demokracje, wynikają między innymi z doświadczeń przemocy w XX wieku. Dlatego nasze demokratyczne instytucje muszą pamiętać i rozumieć logikę różnych przykładów przemocy" - uzasadnia.


Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ fit/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 15:00 Gdańsk/ Olbrzymia metalowa rzeźba zawisła w Dworze Artusa W hali XV-wiecznego Dworu Artusa w Gdańsku zawisła olbrzymich rozmiarów stalowa rzeźba 'Kraken', autorstwa uznanego polskiego architekta i projektanta wnętrz… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 Jarosińska-Jedynak: Polska rzetelnie dysponuje środkami unijnymi Polska rzetelnie dysponuje środkami unijnymi, udział płatności, w których doszło do nieprawidłowości jest niższy niż średnia unijna i wynosi niespełna… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 Lublin/ Od niedzieli w szpitalu tymczasowym nie ma żadnego pacjenta Od niedzieli w szpitalu tymczasowym w Lublinie nie przebywa ani jeden zakażony pacjent. Obecnie dostępnych jest tam dla pacjentów 28 łóżek. Jeśli liczba… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; wśród tematów relacje z Rosją, Białorusią i Turcją W czwartek wczesnym popołudniem rozpoczął się w Brukseli dwudniowy szczyt UE. Z Polski uczestniczy premier Mateusz Morawiecki. Wśród tematów, które omówią… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 TFI QUERCUS SA wartości jednostek uczestnictwa TFI QUERCUS SA wartości jednostek na dzień: 2021-06-23 » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 KNF: dywidenda z zysku banków za 2020 r. możliwa po spełnieniu warunków Komisja Nadzoru Finansowego zgadza się na wypłatę dywidendy przez banki, ale muszą one spełnić kilka warunków. Dodatkowo wysokość dywidendy uzależniona… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 OFE POCZTYLION wartość jednostki rozrachunkowej POCZTYLION Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Wrocław/ W Pawilonie Czterech Kopuł retrospektywa białych instalacji Ewy Kuryluk Największą do tej pory na świecie retrospektywę białych instalacji polskiej malarki Ewy Kuryluk będzie można od soboty zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Konfederacja: zaproponujemy poprawki do projektu Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej Zaproponujemy poprawki do projektu Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej; mamy nadzieję, że te poprawki wejdą, wtedy będziemy się zastanawiali nad poparciem… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Maląg: potrzebne działania, które ułatwią młodym ludziom decyzję o założeniu rodziny (opis) Wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w kodeksie pracy i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »