Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-11, 16:40 Autor: PAP

Suwałki/ Powstał ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży otwarto w czwartek w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach (Podlaskie).

Główny zakres działalności nowej placówki to diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, a także wsparcie psychologiczne podopiecznych w domu i w szkole.

"Naszą opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie jest wymagane skierowanie" – powiedziała podczas otwarcia placówki dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska.

W suwalskim ośrodku pracują psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Przyznają oni, że kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, bo skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok. Przez ostatnie 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.

"Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa" – powiedziała Wiesława Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego. Do ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice.

Obecnie pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata. Ośrodek jest finansowany z budżetu województwa podlaskiego.

"Wielokrotnie miałem sygnały, że taka pomoc jest potrzebna i dlatego cieszę się z tej inicjatywy. Zapewni to opiekę psychiatryczną najmłodszym mieszkańcom Suwałk, którzy zwłaszcza dziś, w odizolowaniu i samotności, muszą borykać się z własnymi problemami" – powiedział podczas otwarcia placówki prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Pozostałe ośrodki działające w ramach specjalistycznego szpitala psychiatrycznego w Suwałkach są w Becejłach, Sokółce, Augustowie i w Sejnach.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Kraj i świat

2021-02-26, godz. 08:20 Rzecznik rządu: "Nowy Polski Ład" - szansa na skok cywilizacyjny; niesnaski w obozie ZP powinny się zakończyć 'Nowy Polski Ład' to szansa na skok cywilizacyjny; do tego potrzebny jest spokój polityczny i jedność, niesnaski, które pojawiają się w obozie Zjednoczonej… » więcej 2021-02-26, godz. 08:20 W USA inwestorzy wyprzedają ropę; w przyszłym tygodniu spotkanie OPEC+ Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje o ponad 1 proc., ale kończący się luty będzie już 4. z kolei miesiącem ze zwyżką notowań. Inwestorzy czekają… » więcej 2021-02-26, godz. 08:20 Enea sponsoruje polski tenis stołowy i reprezentację olimpijską (MediaRoom) Koncern energetyczny Enea wybrał na swoją ambasadorkę utytułowaną zawodniczkę Natalię Partykę i został sponsorem generalnym Polskiego Związku Tenisa… » więcej 2021-02-26, godz. 08:20 Rzecznik rządu: UE musi wykorzystać narzędzia, które pozwolą na egzekwowanie możliwości szczepień UE musi wykorzystać narzędzia, które pozwolą na egzekwowanie możliwości szczepień; jednym z pomysłów jest wprowadzenie regulacji dotyczących przymusowego… » więcej 2021-02-26, godz. 08:10 Archiwum IPN opublikowało instrukcje i przepisy wywiadu cywilnego PRL Archiwum IPN opublikowało w większości nieznane wcześniej instrukcje i przepisy wywiadu cywilnego PRL z lat 1953-90. To również zarządzenia, rozkazy i inne… » więcej 2021-02-26, godz. 08:10 GDDKiA: w tunelu POW wykonawca układa betonowe warstwy konstrukcji nawierzchni Pomimo zapisanej w kontrakcie przerwy zimowej na budowie ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy trwają prace. Trwa układanie betonowych warstw… » więcej 2021-02-26, godz. 08:10 CBŚP: Uderzenie w dolnośląski narkobiznes - dwa "laboratoria" metamfetaminy zlikwidowane (komunikat) - CBŚP informuje: 4 osoby zatrzymane, w tym 2 „chemików”, zlikwidowane 2 „laboratoria” narkotyków syntetycznych, przejęte narkotyki, substancje… » więcej 2021-02-26, godz. 08:00 Oprocentowanie depozytów - LIBID Stopy procentowe depozytów pożyczanych przez banki londyńskie - LIBID* - 2021-02-24 » więcej 2021-02-26, godz. 08:00 Informacja o zamiarze nabycia akcji spółki PGO SA w drodze przymusowego wykupu Informacja o zamiarze nabycia akcji spółki PGO SA w drodze przymusowego wykupu - komunikat » więcej 2021-02-26, godz. 08:00 Czechy/ Rząd zwrócił się do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z Covid-19 Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 - przekazała agencja CTK po czwartkowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »