Radio Opole » Gospodarka
2024-03-31, 10:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole chce wykorzystywać produkowany przez miejskie spółki prąd. Ma zasilać obiekty miejskie

ECO w Opolu [fot. Maciej Marciński]
ECO w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Farma fotowoltaiczna [fot. Maciej Marciński]
Farma fotowoltaiczna [fot. Maciej Marciński]
Opole chce się częściowo uniezależnić energetycznie oraz rozwijać gospodarkę niskoemisyjną. Pomóc ma w tym Opolski Klaster Energii, do którego stolica regionu właśnie przystąpiła. Razem z nią 5 spółek, w tym ECO, które będzie koordynatorem, a także Zakład Komunalny, MZK, Park Naukowo-Technologiczny oraz WiK.
- Jako miasto doszliśmy do wniosku, że być może uda nam się skorzystać ze nowelizowanych przepisów prawa energetycznego i z ustawy o odnawialnych źródłach energii, żeby zaopatrywać się w energię samodzielnie - mówi Monika Czech-Tańczuk, naczelnik wydziału ochrony środowiska w opolskim ratuszu.

- Nasze spółki są naprawdę na bardzo wysokim poziomie, jeżeli chodzi o rozwój w zakresie produkcji i obrotu energią, zwłaszcza spółka ECO. Postanowiliśmy skorzystać z tego, że sami jesteśmy producentami energii i chcielibyśmy, aby w ramach klastra miasto mogło skorzystać z tej energii produkowanej przez nasze spółki. Zobaczymy, jak to nam się uda w przyszłości dlatego, że dzisiejsze przepisy nie są jednolite i na razie nie widzimy w nich zwolnienia dla miasta z przetargów na dostawę energii elektrycznej.

- To porozumienie jest nam potrzebne po to, aby opracować strategię klastra i móc sięgnąć po pieniądze na jego rozwój - dodaje Monika Czech-Tańczuk.

- Może nie uda nam się być od razu samowystarczalnym, ale chcemy na przykład największe obiekty w mieście zasilić tą energią, która jest przez nas wyprodukowana. Po to właśnie te działania, żebyśmy mogli uniezależnić się od Tauronu.

W ramach klastra mają też powstać nowe źródła energii, jak na przykład farma fotowoltaiczna.

Przypomnijmy, że wcześniej miasto wraz 5 członkami podpisało list intencyjny w tej sprawie.
Monika Czech-Tańczuk
Monika Czech-Tańczuk

Gospodarka

2024-04-23, godz. 18:00 W Nysie debatowano o kierunkach rozwoju biznesu Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, ale przede wszystkim postępująca reindustrializacja, która wpływa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw -… » więcej 2024-04-23, godz. 13:00 Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 800+”. Wnioski do końca kwietnia Został tydzień na złożenie wniosku o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18… » więcej 2024-04-23, godz. 09:30 "E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm". Opolska Izba Gospodarcza zaprasza na szkolenie - Nie najlepsze są nastroje w polskim biznesie. Koniunktura w wielu branżach jest słaba - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes… » więcej 2024-04-22, godz. 17:31 Opole: rozpoczęła się trzydniowa konferencja branżowa inżynierów budownictwa 28 referatów o bardzo szerokiej tematyce zostanie wygłoszonych przez trzy dni podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ECCE 2024 w Opolu… » więcej 2024-04-19, godz. 13:57 Jak zachęcić nastolatków do wyboru szkół branżowych? Deficyt fachowców na rynku pracy to jeden z głównych tematów 7. Warsztatów Orientacji Zawodowej w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu. » więcej 2024-04-19, godz. 06:07 MZK w Nysie świętuje 70. urodziny. Zaczynali bez rozkładu, dziś obsługują wszystkie sołectwa 70 lat działalności na rynku świętuje Miejski Zakład Komunikacji w Nysie. Spółka powstała w lutym 1954 roku. Kursowały wtedy autobusy Mavag o mocy 105… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Ruszyły szparagowe żniwa. Szybciej niż w zeszłym roku Szparagowe żniwa w tym roku o prawie miesiąc szybciej. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku… » więcej 2024-04-17, godz. 10:00 Delikatny spadek liczby ubezpieczonych obcokrajowców na Opolszczyźnie Ponad 1,3 miliona cudzoziemców jest ubezpieczonych w całym kraju w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na Opolszczyźnie to nieco ponad 23 tys. osób, ale… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Znamy szczegóły prac przy zabytkach w centrum Olesna Ponad półtora miliona złotych kosztuje gminę Olesno remont dachu szkoły podstawowej nr 1 i modernizacja elewacji bocznej ratusza. » więcej 2024-04-15, godz. 15:41 Uniwersytet WSB Merito kupił działkę przy CUP w Opolu Uniwersytet WSB Merito kupił od Opola działkę w okolicach Centrum Usług Publicznych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »