Radio Opole » Gospodarka
2023-05-24, 22:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Producenci i przetwórcy rzepaku o wyzwaniach i sytuacji na rynku zbóż

Pole rzepaku - widok z drona [fot. Jarosław Madzia]
Pole rzepaku - widok z drona [fot. Jarosław Madzia]
Pole rzepaku [fot. M. Śmierciak]
Pole rzepaku [fot. M. Śmierciak]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spadające ceny w skupach i niestabilność rynku to główne problemy z jakimi borykają się producenci rzepaku. O perspektywach dla polskiego rzepaku i analizie rynku zbóż w kontekście sytuacji w Ukrainie rozmawiano podczas konferencji towarowych producentów rolnych i przetwórców w Prószkowie. To już piąta edycja tego wydarzenia, podczas której debatowano o potrzebach przemysłu rolno-spożywczego i propozycjach rozwiązań w nowych uwarunkowaniach geopolitycznych.
- Jeśli chodzi o sytuację na Opolszczyźnie, to w polu wygląda nieźle. Jeżeli nie będzie dużej suszy, to plony będą bardzo duże - mówi Mariusz Olejnik, prezes zarządu Spółdzielni Grup Polski Rzepak i Zboża. - Perspektywa jest nieciekawa, bo część zboża zostanie na magazynach, a plony będą bardzo wysokie i zderzymy się z nadwyżką towaru, który produkujemy i prawdopodobnie z niskimi cenami.

- Mamy niskie ceny i na razie patrząc na fundamenty, nie ma podstaw do tego, żebyśmy mogli mówić o jakimś powrocie do wysokich cen. Te ceny powinny się patrząc z dzisiejszego punktu widzenia utrzymać także w żniwa - dodaje Mirosław Marciniak, analityk rynku firmy Infograin.

- Za naszą południowo-wschodnią granicą mamy sąsiada, który jest bardzo konkurencyjny. To Ukraina, która potrafi w dużych ilościach produkować dobrej jakości zboże - wyjaśnia Jerzy Plewa, ekspert Team Europe i wieloletni dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. rolnictwa. - To jest najbardziej konkurencyjny region produkcji żywności w Europie, tak naprawdę i na świecie. A takie działania, typu zamykanie granicy czy stemplowanie transportów, niewiele tu zmienią. Trzeba próbować wykorzystać tą szansę, że jesteśmy blisko Ukrainy. Ukraina ma bardzo słabe przetwórstwo, sprzedaje surowiec. U nas przetwórstwo jest w dużo lepszym stanie i można by tutaj rozwinąć współpracę i eksportować na rynki trzecie.

Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego zwraca uwagę, że to co się dzieje, to przedbieg do przyszłości. - Jesteśmy przekonani, że udział rolnictwa ukraińskiego na rynkach polskich i europejskich zagościł na stałe - mówi. - Jako rolnicy, przetwórcy będziemy musieli się tutaj zmierzyć z konkurencją. Przede wszystkim trzeba przygotować się na konkurencję, a więc zdobycze nowoczesnych technologii, tego co się dzieje w obszarze zmniejszania kosztów produkcji, kwestia organizacji, tworzenia się, łączenia tutaj sił.

Szerszej relacji z tego wydarzenia będzie można posłuchać w audycji Agroradio w najbliższą sobotę (27.05) po godzinie 6:00.
Mariusz Olejnik, Mirosław Marciniak
Jerzy Plewa
Antoni Konopka

Gospodarka

2024-06-13, godz. 17:46 "Nie będzie zwolnień pracowników". Grupa Azoty ZAK S.A. rozpoczyna proces naprawczy Grupa Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna proces naprawczy spółki. Zarząd firmy zapowiedział restrukturyzację w związku ze sporymi stratami… » więcej 2024-06-13, godz. 16:00 Zatwierdzono projekty współpracy na pograniczu opolsko-czeskim Ponad milion euro unijnego dofinansowania pozyskają wnioskodawcy z Opolszczyzny i sąsiednich czeskich powiatów. Pieniądze wspierające współpracę przygraniczną… » więcej 2024-06-12, godz. 21:00 Nowe lampy rozświetlą gminę Kietrz. Inwestycja za ponad 1,5 mln złotych Samorząd Kietrza ogłosił przetarg na wykonanie kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Dzięki tej inwestycji na obszarze całej gminy wszystkie lampy… » więcej 2024-06-12, godz. 08:00 Lepszy dostęp, nowa wentylacja i nowy dach. Trwa remont ośrodka rehabilitacji w Kluczborku Wymiana dachu to jeden z większych elementów remontu budynku Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji w Kluczborku. » więcej 2024-06-10, godz. 08:44 ZUS: Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców w regionie 27 830 cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS-ie. W zestawieniu najliczniejszą grupą są Ukraińcy. - Jest ich w regionie zgłoszonych do ubezpieczenia… » więcej 2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »