Radio Opole » Gospodarka
2023-05-24, 22:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Producenci i przetwórcy rzepaku o wyzwaniach i sytuacji na rynku zbóż

Pole rzepaku - widok z drona [fot. Jarosław Madzia]
Pole rzepaku - widok z drona [fot. Jarosław Madzia]
Pole rzepaku [fot. M. Śmierciak]
Pole rzepaku [fot. M. Śmierciak]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rzepaku w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spadające ceny w skupach i niestabilność rynku to główne problemy z jakimi borykają się producenci rzepaku. O perspektywach dla polskiego rzepaku i analizie rynku zbóż w kontekście sytuacji w Ukrainie rozmawiano podczas konferencji towarowych producentów rolnych i przetwórców w Prószkowie. To już piąta edycja tego wydarzenia, podczas której debatowano o potrzebach przemysłu rolno-spożywczego i propozycjach rozwiązań w nowych uwarunkowaniach geopolitycznych.
- Jeśli chodzi o sytuację na Opolszczyźnie, to w polu wygląda nieźle. Jeżeli nie będzie dużej suszy, to plony będą bardzo duże - mówi Mariusz Olejnik, prezes zarządu Spółdzielni Grup Polski Rzepak i Zboża. - Perspektywa jest nieciekawa, bo część zboża zostanie na magazynach, a plony będą bardzo wysokie i zderzymy się z nadwyżką towaru, który produkujemy i prawdopodobnie z niskimi cenami.

- Mamy niskie ceny i na razie patrząc na fundamenty, nie ma podstaw do tego, żebyśmy mogli mówić o jakimś powrocie do wysokich cen. Te ceny powinny się patrząc z dzisiejszego punktu widzenia utrzymać także w żniwa - dodaje Mirosław Marciniak, analityk rynku firmy Infograin.

- Za naszą południowo-wschodnią granicą mamy sąsiada, który jest bardzo konkurencyjny. To Ukraina, która potrafi w dużych ilościach produkować dobrej jakości zboże - wyjaśnia Jerzy Plewa, ekspert Team Europe i wieloletni dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. rolnictwa. - To jest najbardziej konkurencyjny region produkcji żywności w Europie, tak naprawdę i na świecie. A takie działania, typu zamykanie granicy czy stemplowanie transportów, niewiele tu zmienią. Trzeba próbować wykorzystać tą szansę, że jesteśmy blisko Ukrainy. Ukraina ma bardzo słabe przetwórstwo, sprzedaje surowiec. U nas przetwórstwo jest w dużo lepszym stanie i można by tutaj rozwinąć współpracę i eksportować na rynki trzecie.

Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego zwraca uwagę, że to co się dzieje, to przedbieg do przyszłości. - Jesteśmy przekonani, że udział rolnictwa ukraińskiego na rynkach polskich i europejskich zagościł na stałe - mówi. - Jako rolnicy, przetwórcy będziemy musieli się tutaj zmierzyć z konkurencją. Przede wszystkim trzeba przygotować się na konkurencję, a więc zdobycze nowoczesnych technologii, tego co się dzieje w obszarze zmniejszania kosztów produkcji, kwestia organizacji, tworzenia się, łączenia tutaj sił.

Szerszej relacji z tego wydarzenia będzie można posłuchać w audycji Agroradio w najbliższą sobotę (27.05) po godzinie 6:00.
Mariusz Olejnik, Mirosław Marciniak
Jerzy Plewa
Antoni Konopka

Gospodarka

2023-06-08, godz. 07:30 DK 45 między Jełową a Bierdzanami do remontu. Otwarto przetargowe oferty Pięć przedsiębiorstw wystartowało w przetargu na remont odcinka drogi krajowej nr 45 między Jełową a Bierdzanami. » więcej 2023-06-07, godz. 19:46 Za nami uroczysta gala Dni Chemika 2023. Zasłużeni pracownicy otrzymali medale Najbardziej aktywni i zasłużeni pracownicy Grupy Azoty Kędzierzyn zostali wyróżnieni. W ramach obchodów Dni Chemika odbyła się dziś (7.06) uroczysta gala… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Powiat kędzierzyńsko-kozielski w czołówce rankingu powiatów. "Dla nas to motywacja" Na Opolszczyźnie pierwszy, w kraju szósty. Powiat kędzierzyńsko-kozielski przoduje w rankingu powiatów do 120 tys. mieszkańców. » więcej 2023-06-07, godz. 13:15 Staże, szkolenia, doposażenie stanowisk. Wsparcie dla pracodawców Pracodawcy i przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe na staże i szkolenia i z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dzięki pomocy PFRON zatrudniający… » więcej 2023-06-07, godz. 11:00 Nadleśnictwa kupują grunty. Trwa zalesianie Od 3 do 5 złotych za metr kwadratowy. Tyle płacą nadleśnictwa za grunty, które mają w przyszłości stać się lasami. » więcej 2023-06-07, godz. 09:30 Gorzowski magistrat chce czerwonej "karpiówki" na wszystkich budynkach komunalnych Wszystkie dachy budynków komunalnych chce wymienić Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim. Niedawno zakończyły się prace w dwóch nieruchomościach: przy ulicy… » więcej 2023-06-06, godz. 20:35 Rynek w Baborowie zmienia swój wygląd. Kończy się pierwszy etap prac Dobiega końca pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Do tej pory została wymieniona sieć wodociągowa i gazowa oraz kanalizacja deszczowa. Powstały również… » więcej 2023-06-06, godz. 17:38 Olesno wyremontuje 7 ulic gminnych. Inwestycje za 3 mln złotych Umowy na przebudowę siedmiu ulic w gminie Olesno podpisał dzisiaj (06.06) burmistrz Sylwester Lewicki z dwiema firmami wykonawczymi. » więcej 2023-06-05, godz. 18:02 Brzeg chce wyremontować most na miejską wyspę. Dziś strach po nim chodzić Most na Kępę Młyńską w Brzegu z szansą na remont. Miasto liczy, że w sfinansowaniu inwestycji pomoże budżet państwa. » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 Bezpieczniej i komfortowo. Ulica Leśna w Ciepielowicach oddana do użytku Mieszkańcy Ciepielowic w gminie Dąbrowa mogą już korzystać z nowo wyremontowanej ulicy Leśnej. Droga poprawi dojazd do posesji, ale przede wszystkim ułatwi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »