Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-20, 17:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ludowcy w regionie biją na alarm: rośnie problem na rynku zbóż

Konferencja PSL w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja PSL w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracają uwagę na narastający problem na rynku zbożowym i drobiowym w kraju. Podczas konferencji prasowej przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim przekonywali, że środowiska rolnicze już od czerwca 2022 informowały ministra rolnictwa o problemie z napływem zbóż, drobiu i jaj z Ukrainy. Ich zdaniem rząd nie zrobił w tej kwestii nic, choć jak mówią, wystarczyło przyjąć projekt ustawy o obronie polskiego rolnictwa autorstwa ludowców.
- Ta sytuacja dotyczy nas wszystkich, nie tylko rolników - mówi Marcin Oszańca, przewodniczący PSL w regionie. - My dzisiaj tak naprawdę nie wiemy, co jemy. Nie wiemy, czy chleb zrobiony z mąki pochodzi polskiego zboża, czy z ukraińskiego, nie wiemy, czy jajka, które kupujemy są polskimi jajkami, czy drób, który kupujemy jest polskim drobiem i spełnia normy i wymagania narzucone przez Unię Europejską. Bo ten ukraiński tych wymogów spełniać nie musi.

Zdaniem PSL-u takie działania nie wspierają ukraińskich rolników, bo właścicielami gruntów na terenie Ukrainy są duże zagraniczne agrokoncerny, w większości ulokowane na Cyprze.

- Jako rolnicy obawiamy się, że kondycja ekonomiczna naszych gospodarstw już jest zachwiana, a co będzie dalej? - pyta Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski, rolnik. - Magazyny są pełne, żniwa zaczną się już początkiem lipca. Pytanie, gdzie mamy sprzedawać i po jakich cenach. Państwo powinno zagwarantować rolnikom odpowiednie ceny, odpowiednie punkty zbytu. Jest propozycja 1400 złotych za tonę. Uważam, że to jest cena przyzwoita, tylko znowu na to złożą się podatnicy, czyli my wszyscy.

Jak przekonują ludowcy, dzisiaj działania rządu są spóźnione, ale powinny być jak najbardziej przyspieszone. - Trzeba pomagać Ukrainie, to kraj walczący w imieniu Unii Europejskiej z gigantem rosyjskim, ale to musi być pomoc racjonalna, aby chłopi mogli utrzymać swoje rodziny - mówią.

Minister rolnictwa Robert Telus zapewnia, że ukraińskie produkty rolne przewożone tranzytem przez Polskę będą konwojowane do miejsca rozładunku. Jak mówi, będą one elektronicznie zaplombowane, a żadna tona ukraińskiego zboża nie zostanie w Polsce.

Na razie nie ma porozumienia w sprawie nadmiernego importu żywności z Ukrainy. Pięć krajów z nią sąsiadujących, w tym Polska, uznało za niewystarczające propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zakazu importu czterech produktów: pszenicy, kukurydzy, słonecznika i nasion rzepaku. Kolejne, formalne negocjacje odbędą się w przyszły wtorek w Luksemburgu.
Marcin Oszańca
Tomasz Wiciak

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 22:00 Obserwacja ptaków w Bierkowicach i wykład w poniedziałek. Dwie propozycje OTP Na dwa spacery ornitologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza jutro (27.04) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-04-26, godz. 21:15 Od 15 lat płyną pod prąd. Urodziny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae i placówek w Raszowej Jubileusz 15-lecia świętuje Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raszowej, nieopodal Tarnowa Opolskiego. Placówka znana jest… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Hotelarze z Turawy gotowi do przyjęcia turystów na majówkę Ostatnie noce z przymrozkami nie zniechęciły właścicieli obiektów turystycznych z Turawy do przygotowań przed majówką. Wokół promenady słychać przede… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Berają już od 30 lat. Za nami kolejny wojewódzki konkurs gawędziarski w Izbicku Blisko 200 uczestników wzięło udział w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Ten tradycyjnie odbył się szkole podstawowej w… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Ustawa o śląskim jako języku regionalnym przyjęta przez Sejm. "To krok w dobrą stronę" Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy przepisów ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Opole przygotowuje się do świętowania majowych świąt. Wydarzenia wspólnie organizują wojewoda, marszałek i pre… To będzie patriotyczny majowy weekend na Opolszczyźnie. Plan wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej na placu Wolności. Będą oficjalne uroczystości… » więcej 2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »