Gość Radia Opole podkreślił, że 70 proc. budżetu stanowią wydatki bieżące.
- To jest tak, że w tych wydatkach bieżących również mamy bardzo konkretne wsparcie dla niektórych. Bo oprócz tego, że utrzymujemy to co mamy do utrzymania, czyli budynki urzędów, i instytucji, i szkół na przykład, i płacimy urzędnikom, i nauczycielom, i wszystkim, którzy są u nas zatrudnieni, to też w tych wydatkach bieżących są np. wydatki, które są związane z rekompensatą na komunikację zbiorową. I to jest naprawdę duża kwota, bo to jest 190 milionów, czyli jak spojrzymy teraz na wydatki wszystkie, miliard sto trzydzieści siedem milionów to to jest więcej niż 10proc całego budżetu to wydatki na komunikację zbiorową.
Marszałek Ogłaza stwierdził także, że komunikację kolejową w regionie czekają wielkie zmiany po zakupie nowego sprzętu.
- Jesteśmy u progu ogromnych wydatków, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, a mówię to 17 grudnia, więc naprawdę na dniach podpiszemy umowę z wykonawcą naszego największego zakupu taborowego, czyli 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które będą stopniowo trafiać w kolejnych latach do województwa opolskiego. Jak zakończymy ten kontrakt, to będziemy mogli poszczycić się tym, że nie będzie tutaj niczego starego. Najstarszymi pojazdami elektrycznymi, które będziemy wtedy posiadać będą Impulsy, które kilka lat temu kupowaliśmy, więc dla pociągów to są nowe pojazdy.
Gość Radia Opole podkreślił szczególne wsparcie dla organizacji pozarządowych, które także znalazło odzwierciedlenie w budżecie na 2025 rok.
- Wszystkie konkursy, które robimy na sport, na turystykę, na kulturę, na pomoc społeczną np. dla Ochotniczych Straży Pożarnych, również znajdują się w tym garnku wydatków bieżących. Staramy się, aby z roku na rok ta pula była coraz większa. Dlatego, że mamy świadomość, że to dzięki wsparciu samorządów organizacje pozarządowe mogą się rozwijać. A z drugiej strony, ja to wielokrotnie powtarzam i dzisiaj to też powtórzę, nie sposób sobie dzisiaj wyobrazić samorządów bez organizacji pozarządowych.
Największą pozycję w budżecie inwestycyjnym, jak co roku, stanowią przy tym wydatki związane z drogami.
- I te, jak co roku, będą stanowiły więcej niż w latach ubiegłych, budżet związany z drogami wojewódzkimi będzie większy. Poniekąd jest to również spowodowane tym, że mamy dużo strat związanych z powodzią. (...) Najwięcej zniszczeń mamy w tych takich powiedzmy podrzędnych drogach, mówiąc globalnie w całym regionie. W drogach gminnych, które miały swój wysoki stopień zużycia i dlatego najbardziej dotknęły je skutki powodzi. Ale rzeczywiście parędziesiąt takich odcinków w województwie zostało wytypowanych na drogach wojewódzkich. Dzisiaj możemy powiedzieć, że wszystkie te uszkodzenia, które wiązały się z jakimiś ograniczeniami zostały usunięte do końca roku. Ale zrobiono to w taki sposób, żeby było przejezdnie. To znaczy, żeby ten standard był taki, który pozwala użytkować. Teraz stopniowo będziemy przygotowywali dokumentację na te odcinki, tak aby je wybudować na nowo.
Marszałek Ogłaza podkreślał także, że samorząd województwa będzie szukał wszelkich dostępnych źródeł finansowania, by wesprzeć samorządy lokalne, potrzebujące pomocy w odbudowie po powodzi.
Gość PRRO był też pytany o przyszłość amfiteatru i upamiętnienia na Górze św. Anny.
- Nawet ostatnio podczas spotkania koalicyjnego rozmawialiśmy na ten temat, bo rzeczywiście tak się stało, że nagle Amfiteatr okazał się obiektem w Ministerstwie Obrony Narodowej, ostał przyjęty jakby na stan. Dzisiaj są ważniejsze wydatki i chyba mamy świadomość tego, jak ważne są wydatki związane z obronnością. (...) Dla nas jest to rzecz ogromnie ważna. Góra Świętej Anny to miejsce symboliczne, to miejsce, które jest ważne dla wszystkich: i dla Ślązaków o takiej czy innej orientacji, dla Pamięci Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, dla historii Polski. (...) Deklarujemy oczywiście współpracę zarówno z gminą Leśnica, jak i z powiatem Strzeleckim. Ja myślę, że musimy usiąść do stołu i zastanowić się, co z tym zrobić, ale jednak ze wsparciem państwa. (...)
To jest oczywiste i naturalne, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno być tym, które powinno przejąć to i powinniśmy stworzyć wspólny plan.