Radio Opole » Gospodarka
2022-11-30, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Tego nie było w planie. Nadprogramowe remonty dróg z dotacjami RFRD dla trzech gmin

Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Podpisanie umów o dotację w ramach RFRD [fot. archiwum OUW]
Cztery dotacje dla trzech opolskich gmin na łączną kwotę 3,4 miliona złotych przekazał dzisiaj (30.11) wojewoda Sławomir Kłosowski. Chodzi o kolejną pulę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Te pieniądze udało się rozdysponować dzięki oszczędnościom poprzetargowym oraz rezygnacji gmin z realizacji części zadań. Wojewoda nie wyklucza kolejnych umów do końca roku.

- Możliwe, że jeszcze jedna gmina będzie mieć oszczędności poprzetargowe, a dwie gminy jeszcze analizują, czy zdążą wykorzystać dotacje. Mamy jeszcze cały grudzień, więc nawet jeśli wygenerowane zostaną kolejne oszczędności rzędu miliona czy półtora miliona złotych, wciągniemy kolejne samorządy z listy rezerwowej do realizacji swoich zadań.

Gminie Radłów przyznano ponad 2,1 miliona złotych na remont ulicy Długiej w Radłowie. Wójt Włodzimierz Kierat mówi o umowie wartej 3,6 miliona złotych.

- Gmina ma koszt własny na poziomie około półtora miliona złotych. Chodzi o czyszczenie poboczy, odtwarzanie rowów, przepustów i zjazdy do pól czy posesji. Przede wszystkim jednak to nowa nawierzchnia asfaltowa. Stara warstwa zostanie sfrezowana, a później będą położone dwie warstwy asfaltu grubości kilkunastu centymetrów, które powinny służyć nam na lata.

Barbara Zając, wójt gminy Pokój, odebrała dwie dotacje - prawie 200 tysięcy złotych i ponad 50 tysięcy. - Większa pula dotyczy drogi między Krogulną a Siedlicami - informuje.

- Mówiąc szczerze, to jedyna droga w zadowalającym stanie technicznym, żeby wydostać się z obu miejscowości. To trasa o długości czterech kilometrów, więc my co roku modernizujemy po jednym kilometrze. Zostało nam jeszcze 800 metrów do realizacji w przyszłym roku.

Będzie też remont ulicy Jaśminowej w Dobrodzieniu, bo gminie przyznano ponad milion złotych dotacji. Burmistrz Andrzej Jasiński mówi, że to ulica na nowym osiedlu, a mieszkańcy od lat wnioskowali o zmianę.

- Chcieli chociaż jakiegokolwiek utwardzenia. Dzięki dotacji będziemy mogli poprawić tam na przykład kanalizację deszczową, bo są problemy z zalewanymi piwnicami. Wiadomo, że zrobimy też oświetlenie i co najważniejsze, czyli chodniki plus asfaltowa nawierzchnia umożliwiająca dojazd do domów.

Dodajmy, że tego roku na Opolszczyznę w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiło prawie 57 milionów złotych.
Sławomir Kłosowski
Włodzimierz Kierat
Barbara Zając
Andrzej Jasiński

Gospodarka

2023-01-31, godz. 09:32 Będzie po czasie, Opolskie nie rezygnuje. Pytamy o powrót kolei do powiatu głubczyckiego Do końca stycznia samorząd województwa jako lider projektu miał podpisać z PKP umowę na dotację z programu Kolej+. To 450 milionów złotych na rewitalizację… » więcej 2023-01-30, godz. 18:00 Będzie remont małej elektrowni wodnej w Rogowie Opolskim Nowe serce, a właściwie dwa, otrzyma mała elektrownia wodna w Rogowie Opolskim. Zabytkowy, ale wciąż użytkowany obiekt, który powstał w XIX wieku przejdzie… » więcej 2023-01-30, godz. 17:30 Nie tylko po pożyczkę. Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Opolu oficjalnie otwarte Ma nie tylko wspierać finansowo firmy, ale też pomagać im w przygotowywaniu rozwiązań biznesowych. Mowa o otwartym dziś (30.01) Centrum Obsługi Przedsiębiorców… » więcej 2023-01-30, godz. 14:15 Oleski szpital ma dalsze plany inwestycyjne, ale kluczowe będą dotacje Ambitne plany inwestycyjne na ten rok ma Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Chodzi o modernizację laboratorium oraz apteki szpitalnej z systemem dystrybucji… » więcej 2023-01-30, godz. 12:20 Większy deficyt i wydatki. Zarząd województwa opolskiego chce korekty budżetu na ten rok Zmianami w tegorocznym budżecie województwa opolskiego zajmą się radni wojewódzcy podczas jutrzejszej (31.01) sesji sejmiku. Marszałek proponuje wprowadzenie… » więcej 2023-01-30, godz. 09:45 Opolski ZUS podsumował liczbę obsłużonych klientów w 2022 roku Ponad 71 tysięcy petentów zostało obsłużonych minionego roku w opolskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. » więcej 2023-01-29, godz. 12:45 Ptasia grypa w Opolu i powiecie opolskim. Wojewoda apeluje o szczególną ostrożność Grypa ptaków w kolejnym powiecie w naszym regionie. Tym razem wirus H5N1 stwierdzono u dwóch padłych łabędzie na śluzie w Opolu Wróblinie. W związku z… » więcej 2023-01-27, godz. 20:15 Duże zaangażowanie opolskiej młodzieży w projekt UMWO. 123 przedsięwzięcia w rok 123 przedsięwzięcia udało się zrealizować w ubiegłym roku podczas projektu 'Opolskie dla młodzieży'. Dzisiaj (27.01) w urzędzie marszałkowskim podsumowano… » więcej 2023-01-27, godz. 18:00 EuroMisja. Młodzi Nowocześni przekonują, że Polska powinna wprowadzić walutę euro Przedstawiciele Młodych Nowoczesnych przekonują, że wprowadzenie waluty euro w Opolu to konieczność. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Narodowego… » więcej 2023-01-26, godz. 15:47 Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »