Radio Opole » Gospodarka
2022-11-23, 14:37 Autor: Monika Matuszkiewicz

O migracji, uchodźcach oraz sytuacji gospodarczej. Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe

Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami IV Opolskie Forum Zawodowe [fot.M.Matuszkiewicz]
"Integrujący rynek pracy" - to hasło tegorocznego IV Opolskiego Forum Zawodowego. Przedstawiciele urzędów pracy, samorządu województwa, a także pracodawcy rozmawiają o migracji, uchodźcach z Ukrainy oraz sytuacji gospodarczej. Według WUP w Opolu w przyszłym roku 25 procent firm planuje zwiększyć zatrudnienia, a tylko 5 procent przewiduje zmniejszenie liczby pracowników.
- Dyskutujemy tu też nad tym, jak my możemy przygotować się na wyzwania czasu, w którym żyjemy. Ta integracja to jest coś, z czym my już się mierzymy, a jeszcze doszedł nam kryzys gospodarczy - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Rynek pracy musi się do tego przystosować, a my musimy jako samorząd województwa, wykorzystując wszystkie dane nam narzędzia, jak najlepiej do tego się przygotować. Tak, aby mieszkańcy naszego regionu mieli zapewnione miejsca pracy i abyśmy mogli pomóc im i przedsiębiorcom w tej trudnej sytuacji się odnaleźć.

- Choć dane wyglądają optymistycznie, to jednak należy mieć z tyłu głowy głosy ekspertów, którzy mówią, że to spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na rynek pracy - dodaje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Nie wiem, czy tak do końca optymistycznie możemy patrzeć na ten rynek pracy. Jeżeli chociażby popatrzymy na statystyki urzędów pracy, to liczba bezrobotnych jest na stałym poziomie. Osoby, które napłynęły do Polski, przyjechały z Ukrainy, to w dużej części zapełniły te wakaty, które od wielu lat, miesięcy były oferowane przez pracodawców. Z drugiej strony widzimy coraz więcej zamkniętych lokali gastronomicznych, małych, drobnych sklepików, kiosków. To pokazuje, że jednak te mikro przedsiębiorstwa, jako pierwsze zderzą się z tą ścianą wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podczas forum skupiono się również na migracji, która jest bardzo widoczna w naszym regionie. Jak podkreśla prof. Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Opolszczyzna jest tym województwem, z którego na najbardziej masową skalę w Polsce wyjeżdżano.

- A obecnie doświadcza równie masowej imigracji. Teraz zderzenie tych dwóch światów, tego świata emigracyjnego, który oczywiście siłą rzeczy wpływa na proces rynku pracy i wpływał przez całe dziesięciolecia. To, co się obecnie dzieje jest fascynujące dla mnie z perspektywy badawczej, ale oczywiście ma kluczowe znaczenie także, jeśli chodzi o praktykę rynku pracy. Pytanie, które ja zadam i o którym też będziemy rozmawiać podczas debaty, to jest to, na ile powinniśmy skupiać się na działaniach recepcyjnych, to znaczy na krótko okresowym przyjęciu cudzoziemców, zapewnieniu im wsparcia, a na ile powinniśmy mówić o integracji, nawet jeżeli ograniczymy ją tylko do wymiaru strukturalnego, czyli tego związanego z rynkiem pracy.

Dodajmy, że forum zawodowe zorganizowane zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Całość była transmitowana i tłumaczona również na język ukraiński.
Zuzanna Donath-Kasiura
Maciej Kalski
prof. Paweł Kaczmarczyk

Gospodarka

2022-12-01, godz. 19:04 Bez unijnych dotacji nie założyliby własnej firmy. Podsumowano projekt PO WER w regionie Ponad 2200 osób mieszkańców Opolszczyzny założyło działalność gospodarczą dzięki unijnym dotacjom. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował Program… » więcej 2022-12-01, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowana Mostowa oddana do użytku Ulica Mostowa w Kędzierzynie-Koźlu już po odbiorach technicznych i oddana do użytku. Remont kolejnego fragmentu drogi powiatowej kosztował 400 tys. zł, z… » więcej 2022-12-01, godz. 15:26 Kędzierzyński Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej obchodzi jubileusz 70-lecia Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ''Blachownia'' w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji… » więcej 2022-12-01, godz. 14:23 Rozpoczęła się dystrybucja węgla w Kluczborku Do Kluczborka wczoraj (30.11) trafiła pierwsza partia węgla przeznaczona do sprzedaży po preferencyjnych cenach. Na razie to 475 ton ekogroszku i 'orzecha'. » więcej 2022-12-01, godz. 13:58 Ciepło w domach dzięki wsparciu z programu "Ciepłe Mieszkanie". Pierwsze umowy podpisane Pierwsze umowy na dofinansowania z programu 'Ciepłe Mieszkanie' w regionie podpisane. 880 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki… » więcej 2022-12-01, godz. 10:15 Porozumienie z uczelniami z Wrocławia pozwoli Politechnice Opolskiej na produkcję zielonej energii Politechnika Opolska ma ambitny plan, by zostać znaczącym producentem energii odnawialnej. Jest porozumienie z ośmioma uczelniami z Wrocławia i pomysł na… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 Tego nie było w planie. Nadprogramowe remonty dróg z dotacjami RFRD dla trzech gmin Cztery dotacje dla trzech opolskich gmin na łączną kwotę 3,4 miliona złotych przekazał dzisiaj (30.11) wojewoda Sławomir Kłosowski. Chodzi o kolejną pulę… » więcej 2022-11-30, godz. 13:40 Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe Inwestycja o wartości 39 mln zł wzmocni potencjał badawczo-rozwojowy spółki. Centrum zajmie się dostarczaniem wysokiej jakości nowych i ulepszonych produktów… » więcej 2022-11-30, godz. 12:50 Byczyna konsekwentnie spłaca długi, ale przed gminą jeszcze długa droga 28 milionów złotych różnego rodzaju pożyczek i kredytów spłaciła Byczyna przez 4 lata od ostatnich wyborów samorządowych. Kiedy stanowisko burmistrza… » więcej 2022-11-30, godz. 08:00 Nie znikną mało opłacalne kursy autobusowe w powiecie kluczborskim. 1,3 miliona złotych dotacji Na utrzymanie nierentownych połączeń autobusowych pozwoli dotacja zdobyta przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Samorząd może dołożyć do nieopłacalnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »