Radio Opole » Gospodarka
2022-11-25, 17:00 Autor: Witold Wośtak

O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE

"Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy", Kluczbork [fot. Łukasz Józwenko]
"Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy", Kluczbork [fot. Łukasz Józwenko]
"Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy", Kluczbork [fot. Witold Wośtak]
"Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy", Kluczbork [fot. Witold Wośtak]
"Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy", Kluczbork [fot. Łukasz Józwenko]
"Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy", Kluczbork [fot. Łukasz Józwenko]
300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu "Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy". W Kluczborku podsumowano dzisiaj (25.11) programy finansowane dzięki unijnym dotacjom.
Dodatkowo 220 młodych osób miało staże uczniowskie, a łącznie wypłacono stypendia stażowe o wartości niemal 900 tysięcy złotych. Z kolei ponad 1,6 miliona przeznaczono na doposażenie.

- Organizujemy spotkania powiatowe, bo to bycie bliżej osób zajmujących się szkolnictwem zawodowym - mówi marszałek Andrzej Buła.

- Każdy pracodawca szczerze zaangażowany w proces edukacyjny szkoły ponadpodstawowej ma szansę pozyskać wyjątkowo dobrego pracownika na przyszłość. Rola przedsiębiorcy jako edukatora, oprócz edukacji prowadzonej w szkole, jest niesamowita. To jest wartość, której my - jako urzędnicy lub ludzie pracujący w szkole - nigdy nie dostrzeżemy.

Damian Wróbel naprawiał w ramach stażu między innymi elektronarzędzia, a stypendium wydał na narzędzia do samorealizacji w zakresie technika mechatronika.

- Przez tych kilka tygodni naprawdę można poznać, jak wygląda prawdziwa praca. Każdy ma swoje obowiązki, ale można zobaczyć również pełen luz. Każdy wie, co robić, atmosfera jest odpowiednia, a opiekunowie nauczyli mnie naprawdę wielu rzeczy.

Lesław Czernik, wicestarosta kluczborski dodaje, że gdyby nie programy urzędu marszałkowskiego, cztery szkoły ponadpodstawowe nie miałyby tak dobrego wyposażenia.

- Oczywiście na miarę możliwości dokładamy do pieniędzy pozyskiwanych z urzędu marszałkowskiego. Zawsze staramy się współpracować z dyrektorami i odpowiadać na ich bezpośrednie zapotrzebowanie. Mamy też dobre kontakty z pracodawcami i cieszymy się, że oni włączają się w inicjatywy podejmowane przez szkoły. Poza tym firmy podpisują partnerstwa ze szkołami.

Ze wsparcia skorzystali także nauczyciele kształcenia zawodowego. Brali udział w szkoleniach online, stażach zawodowych i mogli starać się o refundację studiów podyplomowych.
Andrzej Buła
Damian Wróbel
Lesław Czernik

Gospodarka

2023-02-02, godz. 16:00 Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami Przy ulicy Kramarskiej w Nysie powstaje 61 nowych mieszkań. Zainteresowanie inwestycją jest duże, a do Urzędu Miejskiego w Nysie wpływają pierwsze wnios… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 Potrzeby ogromne, możliwości ograniczone. Nabór na dokształcanie z rekordowym wynikiem Aż 303 wnioski na ponad 5 milionów 200 tys. złotych wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu na dokształcanie pracowników czy pracodawców. Tymczasem… » więcej 2023-02-02, godz. 11:30 Dwa przetargi bez rozstrzygnięcia, plany trzeba było okroić. Dobrzeń Wielki szuka budowniczego stołówki Jest ponad 5 milionów do wydania, ale chętnych nie ma. Trzecie podejście do wyłonienia wykonawcy stołówki gminnej rozpoczyna Dobrzeń Wielki. » więcej 2023-02-01, godz. 20:15 Opolscy rolnicy zainteresowani dopłatami bezpośrednimi i ekoschematami, ale wątpliwości nie brakuje Ekoschematy, czyli dodatkowe zobowiązania na rzecz ochrony środowiska i klimatu będą szansą na zwiększenie poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Wiadomo, która sieć marketów będzie w centrum handlowym Ozimska Park Coraz więcej wiadomo o najemcach centrum handlowego Ozimska Park w Opolu. Jednym z głównych najemców będzie niemiecka sieć hipermarketów Kaufland. » więcej 2023-02-01, godz. 15:00 Gmina Kietrz realizuje jedną z największych inwestycji w tym roku Gmina Kietrz stawia na odnawialne źródła energii. W zespole szkół przy ul. Kościuszki i Głowackiego w Kietrzu montowane są pompy ciepła i piece gazowe… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Niemodlin po konsultacjach. To krok w stronę rewitalizacji Podobszarów zdegradowanych jest 10, ale tych przeznaczonych do pełnej rewitalizacji wyznaczono na razie dwa. Tak przedstawia się wynik konsultacji społecznych… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Redukcja zatrudnienia w kędzierzyńskiej Petrochemii. Ma to związek z wojną w Ukrainie 89 osób do zwolnienia - zgłoszenie o planowanej redukcji zatrudnienia w kędzierzyńsko-kozielskiej spółce Petrochemia Blachownia dotarło do Wojewódzkiego… » więcej 2023-02-01, godz. 09:20 Ostatni dzień, by wystąpić o dodatek elektryczny. Jego wysokość zależy od zużycia prądu 1 lutego to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny - przypomina Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Co ważne, pieniądze… » więcej 2023-01-31, godz. 09:32 Będzie po czasie, Opolskie nie rezygnuje. Pytamy o powrót kolei do powiatu głubczyckiego Do końca stycznia samorząd województwa jako lider projektu miał podpisać z PKP umowę na dotację z programu Kolej+. To 450 milionów złotych na rewitalizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »