Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-29, 16:20 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy z Ukrainy [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Krapkowickie Centrum Zdrowia [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Krapkowickie Centrum Zdrowia [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Zdjęcie ilustracyjne. Łóżka szpitalne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne. Łóżka szpitalne [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy codziennie mają raportować o wolnych miejscach w swoich placówkach.
- Wiemy, że ukraińskie szpitale borykają się z problemami braku ciepła czy energii, dlatego musimy pomagać - mówi wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski. - Mamy sygnały takie, że w pierwszej kolejności będzie to grupa żołnierzy, którzy potrzebują odpowiednich zabiegów chirurgicznych, rehabilitacyjnych. Mamy łączność stałą z koordynatorem w Warszawie, który będzie nas informował, ilu tych pacjentów dotrze do naszego województwa. Od starostów i ze szpitali spodziewam się raportu w tej sprawie, jakimi miejscami dysponują i w jakich specjalizacjach te miejsca są w stanie zaoferować.

- Na razie nie znamy szczegółów, wysyłamy raporty do wojewody o zapełnieniu szpitali - mówi Sabina Gorzkulla, wicestarosta powiatu krapkowickiego.- Na chwilę obecną Krapkowickie Centrum Zdrowia każdego dnia przekazuje wojewodzie informacje o liczbie wolnych miejsc na poszczególnych oddziałach. W sytuacjach wymagających jakiś wyższych konieczności, będą też pewnie zapadały decyzje ze strony ministerialnej. Oczekujemy na jakieś konkretne polecenia.

Józef Swaczyna, starosta strzelecki podkreśla, że szpitale są przygotowane i samorządy nie odmówią pomocy. - Samorządy sprawdziły się podczas przyjęcia pierwszej fali uchodźców, tym razem też sobie poradzimy - mówi. - Pan wojewoda ma rozeznanie dokładne meldunków od starosty i dyrektorów szpitali, ile jest miejsc w naszych szpitalach powiatowych ewentualnie, żeby przyjąć chorych mieszkańców z zachodniej Ukrainy. To jest OIOM, oddział wewnętrzny, chirurgia. Myślę, że nie będzie problemów, żeby tych ludzi przyjąć.

W najbliższych dniach z Przemyśla ma wyjechać pociąg z transportem medycznym. Wtedy wojewoda opolski ma otrzymać informację, ilu pacjentów i z jakimi schorzeniami docelowo trafi na Opolszczyznę. Wówczas do pomocy w przewiezieniu pacjentów z dworca kolejowego w Opolu do poszczególnych szpitali mają zostać zadysponowane karetki Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Sławomir Kłosowski
Sabina Gorzkulla
Józef Swaczyna

Wiadomości z regionu

2023-01-28, godz. 20:17 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Uwaga na śliskie nawierzchnie Do dwóch kolizji doszło dzisiaj (28.01) późnym popołudniem na drogach krajowych. » więcej 2023-01-28, godz. 20:00 Gmina Strzelce Opolskie wraz z parafią organizują warsztaty zimowe. Niebawem ruszają zapisy Bezpłatne warsztaty zimowe odbędą się niebawem w Strzelcach Opolskich. Jak co roku gmina wraz z parafią św. Wawrzyńca podczas ferii organizuje zajęcia… » więcej 2023-01-28, godz. 19:30 Uczą się taktyki, strzelania i pierwszej pomocy. Szkolenie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [ZDJĘCIA] Uczestnicy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej uczą się żołnierskiego rzemiosła. Na poligonie wojskowym w Opolu… » więcej 2023-01-28, godz. 18:00 Tutaj żyje się dobrze. W gminie Jemielnica przybywa osób powyżej 90 roku życia Czterdziestu czterech mieszkańców gminy Jemielnica widnieje w ewidencji jako osoby, które ukończyły co najmniej 90 lat. Jak mówi wójt Marcin Wycisło to… » więcej 2023-01-28, godz. 17:00 Miłośnicy zimowych biegów nie zawiedli. "Zmrożona połówka" w Turawie przyciągnęła tłumy Chłodna aura była dla nich tylko zachętą do aktywności fizycznej. 350 osób pojawiło się na starcie biegów crossowych organizowanych nad dużym jeziorem… » więcej 2023-01-28, godz. 16:10 Śmiertelny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu. Droga między Cisową a Łąkami Kozielskimi jest zablokowana Mimo prowadzonej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny, który z nieustalonych przyczyn uderzył w drzewo na ul. Aleksandra Fredry w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2023-01-28, godz. 16:00 Ferie w Opolu. Oferta MOSiR-u i biblioteki Na sportowo i z ciekawą książką będą mogli spędzić ferie zimowe uczniowie w Opolu. Już można zapoznać się z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2023-01-28, godz. 14:15 Wybuch pieca w Kolonowskiem. W akcji sześć zastępów straży Do wybuchu pieca centralnego ogrzewania doszło dziś (28.01) w domu jednorodzinnym w Kolonowskiem. W budynku przebywała jedna osoba, której nic się nie st… » więcej 2023-01-28, godz. 14:00 Rada Najwyższa Ukrainy nagrodzi posła Witolda Zembaczyńskiego za pomoc w czasie wojny Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński otrzyma medal 'Honor et gloria' od Rady Najwyższej Ukrainy. To wyróżnienie za niesioną pomoc naszym wschodnim sąsiadom… » więcej 2023-01-28, godz. 14:00 Kolejna szansa dla pacjentów zmagających się z powikłaniami po COVID-19 Ponad 300 osób m.in. z problemami oddechowymi będzie mogło skorzystać z pomocy rehabilitantów i fizjoterapeutów w 20 gabinetach w naszym regionie. To w ramach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »