Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-30, 13:40 Autor: Roman Juranek

Do opolskich szpitali wkrótce przyjadą pierwsi pacjenci z Ukrainy poszkodowani wskutek wojny

Zdjęcie ilustracyjne. Łóżka szpitalne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne. Łóżka szpitalne [fot. Daniel Klimczak]
Sławomir Kłosowski [fot. Agnieszka Lubczańska]
Sławomir Kłosowski [fot. Agnieszka Lubczańska]
Mają rany wojenne, ich stan jest poważny i potrzebują pomocy, a ukraińskie szpitale mają ograniczenia w dostawach prądu, ciepła i wody. Dlatego wkrótce na Opolszczyznę trafią z zachodniej części Ukrainy pierwsi pacjenci. Opolskie placówki medyczne sa w gotowości.
Na Opolszczyźnie organizowane są miejsca w szpitalach. - Każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach będzie starał się wygospodarować jakieś miejsce dla tych osób. Oczywiście, bierzemy pod uwagę to, żeby to nie stanowiło uszczerbku albo pogorszenia warunków dla Polaków, którzy leczą się w tych szpitalach. To był warunek, który stawiałem ja i który zrozumieli starostowie jednoznacznie - tłumaczył dziś (30.11) w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski. Sławomir Kłosowski podziękował też na naszej antenie dyrektorom szpitali.

- Obecnie oczekujemy na pierwszych pacjentów - powiedział gość Radia Opole. - Na całą dobę przed ewentualnym przyjazdem tych pacjentów do nas już wiemy, ile będzie osób, znamy ich płeć, znamy profile chorobowe. To będą różne schorzenia. Będą rany szarpane, rany tkanek miękkich, a więc sytuacje bardzo, bardzo ciężkie. To będą osoby, które mają rany wojenne. Nie ma zbyt wielkiego znaczenia, czy to żołnierz, który ucierpiał na pierwszej linii, czy to jest mieszkaniec miasta, czy wioski gdzie spadła bomba.

Według wstępnych informacji jutro przybędą do regionu trzy osoby leżące, dwie które będą mogły przemieszczać się na siedząco. Będą im towarzyszyć także opiekunowie.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej 2023-01-26, godz. 18:49 1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie… » więcej 2023-01-26, godz. 17:30 Na razie nie ma ryzyka zamknięcia chirurgii w Namysłowie. To ocena prezes szpitala 'Do działu kadr nie wpłynęła ani jedna rezygnacja chirurga'. Tak Agnieszka Kruk, prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia, odnosi się do sprawy rzekomego zamknięcia… » więcej 2023-01-26, godz. 17:00 4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową… Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na… » więcej 2023-01-26, godz. 16:54 Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »