Radio Opole » Gospodarka
2022-09-27, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Tych ofert jest zdecydowanie mniej". WUP o opolskim rynku pracy

Oferty pracy [fot. A. Pospiszyl]
Oferty pracy [fot. A. Pospiszyl]
Spada bezrobocie na Opolszczyźnie [fot. pixabay.com]
Spada bezrobocie na Opolszczyźnie [fot. pixabay.com]
Coraz mniej ofert pracy pojawia się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Jednak dobra informacja jest taka, że bezrobocie od 3 miesięcy utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi 5,6 procenta. Według danych, które zostały przedstawione podczas sesji sejmiku województwa opolskiego, w pierwszym półroczy tego roku stopa bezrobocia obniżyła się o 0,8 procent w porównaniu do roku poprzedniego.
- Warto też wziąć pod uwagę, że tylko około 30 procent wszystkich ofert pracy wpływa do nas - mówi Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Tych ofert jest zdecydowanie mniej. Sumując całe półrocze to jest ich około 1500 mniej. Jeśli popatrzymy na powiaty, to też jest prawie wszędzie spadek ofert pracy, oprócz Opola. Wzrost też mamy w powiecie głubczyckim , ale to wynika z tego, że firma z Raciborza zgłosiła, że mam 300 miejsc pracy, ale nie wiadomo, czy będą one obsadzone.

- Jeśli chodzi o uchodźców z Ukrainy, to my mamy taką specjalną platformę, na której pracodawcy mogą zgłaszać chęć ich zatrudnienia. Obecnie mamy 36 takich powiadomień - dodaje wicedyrektor opolskiego WUP-u.

- Jednak realna liczba zatrudnionych to jest około 9 tysięcy. Niestety, ale oni wykonują na ten moment prace proste. Przede wszystkim to jest przemysł i produkcja. Jeśli chodzi o formę zatrudnienia, to około 60 procent uchodźców z Ukrainy jest zatrudnionych na umowę zlecenie bądź na dzieło. Kolejnych 25 procent osób pracuje na umowie na czas określony, a na czas nieokreślony to jest ich 0,5 procent.

Dodajmy, że w sierpniu liczba bezrobotnych wynosiła 20 234 osoby.
Renata Cygan 1
Renata Cygan 2

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »